A Renault Slovensko főnöke az Új Szónak: Egyre többen keresnek elektromos furgont!

Evanson
Pozsony |

A könnyű haszongépjárművek piaca hatalmas változásokon megy keresztül, a villamosítás és a CO2-kibocsátás csökkentése ezt a szegmenst sem kerülte el. Szlovákiában a Renault az erős konkurencia ellenére is vezető pozíciót tudott kiépíteni a könnyű haszongépjárművek értékesítésében. Richard Evansonnal, a francia Renault autógyártó szlovákiai képviseletének vezetőjével arról beszélgettünk, hogyan viszonyulnak az ügyfelek az elektromos meghajtáshoz a furgonokban, mely ügyfelek számára lehet ideális választás ilyen autó, és miért olyan fontosak a különböző átalakítások a piacunk számára.

Mi a könnyű haszongépjárművek (LCV) stratégiája itt és a régióban?

Ha szlovákiai szempontból nézem, soha nem voltunk a haszongépjárművek eladása terén az élvonalban, mindig a negyedik-ötödik hely környékén mozogtunk. Európában ez másképp van. A Renault több mint 20 éve a piacvezetők közé tartozik, és ebből 18 éven át volt első. Fontos volt számunkra, hogy a könnyű haszongépjárművek eladásában az első helyre kerüljünk itt, Szlovákiában. A célkitűzést fokozatosan elértük, és az elmúlt évtől mi vagyunk az elsők ebben a szegmensben. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy hosszú ideje dolgozunk a haszongépjárművek értékesítésére szakosodott Pro+ szakmai hálózat fejlesztésén. Speciálisan képzett kereskedőkkel rendelkezik, akik szakmai tanácsokkal tudják ellátni az ügyfeleket. Természetesen olyan speciális szolgáltatásaink is vannak, mint a póthaszongépjárművek, meghosszabbított nyitvatartási idő, ami más kereskedői hálózatoknál nem egészen szokványos. Ez egy hosszú távú folyamat volt, amely 5-6 évvel ezelőtt kezdődött és meghozta a gyümölcsét abban a formában, hogy piacvezetővé váltunk. Természetesen ezt a pozíciót szeretnénk megtartani, és a következő lépéseink, amelyek már a Master új generációjának érkezéséhez kapcsolódnak, is ezt célozzák. Elsősorban a karosszériaátalakításokra szeretnénk koncentrálni, ahol jelenleg szintén piacvezetők vagyunk. A kínálatunk azonban 2-3 típusú átalakításra szakosodott. És épp ezt a kínálatot szeretnénk bővíteni, hogy az átalakítások nagyobb portfólióját tudjuk felajánlani.

Hogyan juthat hozzá kliensük az átalakításokhoz, hogyan zajlik ez a folyamat?

Három út van. Az első az úgynevezett gyári átalakítás útja. Vagyis ezek a klasszikus átépítések, amelyeket a gyárban végeznek; mondjuk dömper vagy billenőplatók és hasonlók. Ezeket a dolgokat meg lehet rendelni a gyárban, tehát ez a legegyszerűbb lehetőség. Aztán vannak olyan sajátosságok, amelyek már a helyi piachoz való kapcsolódást igénylik. Itt főleg a különböző hűtőkocsikról vagy mentőautókról beszélek, mert ott a szabályozás országos szinten eltérhet, így ilyen átalakítást nem lehet a gyárban elvégezni. Ezért ahhoz, hogy ezeket az átalakításokat fel tudjuk ajánlani az ügyfeleinknek, tanúsítvánnyal rendelkező, átalakítással foglalkozó társaságok hálózatával rendelkezünk. Vannak szlovákok, mások lengyelek, de ami fontos, hogy mindannyian rendelkeznek tanúsítvánnyal, ami azt jelenti, hogy átestek a Renault gyártási folyamatainak minőség-ellenőrzésén. Ezeket a tanúsítványokat rendszeresen meg kell újítaniuk, ami többek között azt jelenti, hogy ténylegesen hozzáférnek a járműveink teljes műszaki dokumentációjához, ugyanakkor például alkalmazniuk kell bizonyos műszaki eljárásokat, amelyeket mi megkövetelünk tőlük. Mondok egy példát: amikor az üléseket kiveszik az autóból, hogy valamit beszereljenek, akkor ugyanazokat a csavarokat már nem lehet az ülések újbóli felszereléséhez használni, hanem biztonsági okokból újakat kell alkalmazni. A kábelvezetés és a szigetelés az autóban szintén egy nagyon háklis dolog, ami egy szakszerűtlen átépítés után problémát okozhat. Például heves esőzések után, amikor a víz ott folyik be, ahol nem kellene, az alkatrészek korrodálhatnak, az autók pedig elromolhatnak. Rengeteg olyan sajátosság van, amit az átalakítás során figyelembe kell venni és végre kell hajtani. A harmadik lehetőség aztán a személyre szabott átépítés elkészítése. Ezzel együtt az individuális homologizációt is elvégzik. Ezek például olyan átalakítások, ahol az ügyfélnek egy speciális emelőkarra van szüksége ahhoz, hogy a rakományt fel tudja rakni a platóra, és így tovább.

Evanson

Ez a széles körű átalakítási lehetőség az oka annak, hogy a Master olyan népszerű nálunk?

Ezek az átalakítások mindenhol népszerűek, mert rengeteg olyan cég van, amelynek speciális gépjárművekre van szüksége ahhoz, hogy hatékony legyen a munkája. A Renault előnye azonban az, hogy nagy hagyományaink vannak ezen a téren, és az autóink, különösen az alváz szempontjából, ideálisak arra, hogy ezeket az átalakításokat könnyen elvégezhessük. Emellett nagyon jól kidolgozott műszaki dokumentációval rendelkezünk. A technikusoknak van egy honlapjuk, amelyen rendkívül könnyű eligazodni, és egyszerűen hozzájutnak olyan információkhoz, mit például, hogy hol mit kell bekötni és hasonlók. Aztán természetesen ezt el is kell tudni adni, ezért jól képzett eladóink is vannak, akik rendszeresen járnak képzésekre, többek között átalakítást végző cégekhez is, hogy képesek legyenek ezeket a változatokat felkínálni. Egy másik nagy, de helyi előny, hogy lengyel átalakítókkal is dolgozunk Szlovákiában. Különösen az egyik nagy céggel, amely azáltal, hogy sok megrendelése van, ipari alapon nyújt szolgáltatásokat, és saját konfigurátorral is rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy még a legkisebb szlovákiai márkakereskedésben is, amely elsősorban személygépkocsikat értékesít, az eladó könnyen kiválaszthatja azt az átalakítást, amelyre az ügyfélnek szüksége van, és felajánlhatja neki ezt a specifikus járművet. Ebben pedig a konkurenciánál is jobbak vagyunk. Más márkakereskedések nem rendelkeznek ilyen eszközökkel, ezért a kereskedők félnek ilyen járműveket felkínálni. Nem ismerik a szolgáltatási és terméklehetőségeket. Az új Master érkezése arra ösztönzött minket, hogy beszéljünk más, átalakítást végző társaságokkal ilyen eszközök kialakításáról.

Master

Az új Master elektromos meghajtással is rendelkezik. Mi a jövője az árammeghajtásnak ebben a szegmensben?

Eltekintve attól, hogy ez a jövő összefüggésben van a jogszabályokkal, a Master esetében a gyakorlatban is reálisan felhasználható, sőt úgy gondolom, a haszongépjárműveknél még nagyobb mértékben, mint a személygépkocsiknál. Egy személyautóban ugyanis a sofőr nem tudja előre megbecsülni, hogy hány kilométert fog naponta megtenni. A furgonoknál azonban a járművezetőknek pontosan meghatározott napi útvonalaik vannak. Az összes logisztikai vállalat, amely áruszállítást végez, minden nap nagyjából ugyanazokat az útvonalat járja. És egy elektromos autó sokkal jobb a belső égésű motorral rendelkező autónál egy logisztikai cég alkalmazottjának, aki úgy 150 kilométert vezet le naponta, és mondjuk kétszáz megállója van az útvonalán. Egy belső égésű motor nem alkalmas ilyen rövid útvonalakra, mert a gyakori megállások miatt bizonyos alkatrészek gyorsabban elhasználódnak. Az elektromos jármű, amelynek nem jelentenek problémát a gyakori megállók, ideális erre a célra. Ha a vezető naponta 150 kilométert tesz meg, akkor a 200 kilométeres hatótávolságot biztosító akkumulátor kapacitása teljesen elegendő. Ebben pedig nagy lehetőséget látok. Már van egy ügyfelünk az utolsó kilométeres kiszállítás szegmensében, aki több tucat autót rendelt. A régiókban tevékenykedő, mással foglalkozó vállalkozók, például pékek is felkeresnek minket. Van egy ügyfelünk keleten, egy pékség tulajdonosa, akinek már két elektromos Masterje van. Tudja, hogy a sofőrje napi 80 kilométert vezet a kiszállítások során, a vállalkozásához ez az ideális jármű.

Hogyan kommunikálnak az eladások során az elektromos haszongépjárművek előnyeiről?

A nagyvállalatok pontosan tudják, mit akarnak, a legtöbb, amit tehetünk, hogy egyfajta kezdeményezőként felajánlunk nekik egy elektromos autót, és elmagyarázzuk, milyen előnyökkel jár. Ha egy olyan vállalkozóról van szó, aki naponta ingázik kelet és nyugat között, akkor valószínűleg nem ez a megfelelő választás a számára. De egy olyan ügyfélnek, aki kevesebb kilométert tesz meg, már igen. És az abszolút alap az autó kikölcsönzése, hogy kipróbálhassák. Volt már néhány ilyen tesztelésünk, és ezek az autók mindig úgy jöttek vissza, hogy a sofőrök el voltak ragadtatva.

Master

Egy napra, néhány kilométerre vagy hosszabb időre kapják meg ezeket az autókat?

Ez nagyon egyéni dolog. Vannak olyan ügyfeleink is, akik két hétre kapják meg az új modelleket, egyszerű okból: az autót a vállalkozásuk valós működésében kell kipróbálniuk, és ez a legfontosabb dolog. Ez az az irány, amerre haladni szeretnénk. Jöjjön el, próbálja ki, és győződjön meg róla, milyen nagyszerű, hogy a legigényesebb követelményeknek is megfelel.

Milyen ügyfelek érdeklődnek a Master iránt, úgy értem, most már összességében, nem csak az elektromos járművek iránt? Kik vannak többségben? Azok, akik kevesebb vagy több kilométert tesznek meg?

Nos, Kelet-Európában a helyzet kissé specifikus. Európában a távolsági áruszállítást elsősorban kamionokkal kell megoldani, az elővárosi közlekedést a Master típusú autókkal, míg a városon belüli közlekedésre alkalmas a Trafic vagy a Kangoo. Ennek így kell működnie, így tervezték meg ezeket az autókat. Kelet-Európa azonban elkezdett olyan autókra szakosodni, ahol hálófülke van, de nem kell tachográffal rendelkeznie, és nem kell betartani az előírt szüneteket. Így tesznek meg velük évi 300 000 kilométert. Tehát kétféle ügyfelünk van: az egyik az, aki klasszikusan évi 40 ezer kilométert vezet, és van, aki 300 ezer kilométert is.

Megugrott már az ügyfelek érdeklődése az elektromos meghajtású furgonok iránt?

Igen. Gyakran még mindig kényszerű érdeklődésről van szó, mert a vállalati politika megköveteli tőlük, hogy bizonyos számú elektromos járművel rendelkezzenek, másrészt azonban egyre több olyan ügyfél érkezik, aki megértette, hogy ez a megfelelő alternatíva számára, a vállalkozása számára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?