Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális stratégiát tervez, hogy felvegye a küzdelmet a fiatalok tivornyái és más, ártalmas alkoholfogyasztási szokások ellen, melyek évente 2,3 millió idő előtti halálért felelnek.
Új stratégia a fiatalkori ivászat kezelésére
„Az alkohol ártalmas használata komoly közegészségügyi problémákat okoz” – mondta Ala Alwan, a WHO igazgatóhelyettese a szervezet közgyűlésén. Az egészségügyi miniszterek szerint a WHO káros alkoholhasználat elleni stratégiáját „minden rendelkezésre álló tényre és létező jó gyakorlatra kellene alapozni, figyelembe véve az eltérő nemzeti, vallási és kulturális környezetet”.
„A lerészegedésig való ivászat és az alkalmankénti erős berúgás gyakori a kamaszok, valamint a fiatal felnőttek körében, és az alkohol negatív hatása erősebb mindkét nem fiataljai között” – mutatott rá a WHO.
Az előtanulmány, melynek két éven belül kell elkészülnie, az államok számára ajánlott nemzeti intézkedéseket is tartalmazza majd. Ez vonatkozhat az alkoholos italok marketingjére, az ár képzésére és elosztására, valamint a közfigyelmet felkeltő kampányokra.
A WHO 2003-ban hozta tető alá az első globális, népegészségügyet érintő egyezményt, mely a dohányt vette célba a cigarettás dobozokon elhelyezett erőteljesebb figyelmeztetésen és a reklámozás, szponzorálás korlátozásán keresztül. Egy évvel később a növekvő mértékű elhízást okozó rossz étkezési szokások ellen hirdetett háborút.
Az alkohol évente 2,3 millió idő előtti elhalálozást okoz, mely az összes halálozás 3,7 százaléka a WHO adatai szerint. A túlzásba vitt italozással összefüggésbe hozhatók a közlekedési balesetek, az öngyilkosságok, a bűnözés, az erőszak, a munkanélküliség és a rendszeres lógás is.
A dohány és a magas vérnyomás után az alkohol a harmadik a kockázati tényezők sorában, melyekkel a fejlett országokban élőknek szembe kell nézniük. Szív- és érrendszeri betegségekhez, májzsugorhoz és rákbetegség kifejlődéséhez vezethet az italozás.
Az elmúlt évtizedben megduplázódott az alkohollal összefüggő betegség miatt kórházba került emberek száma Angliában, mutatták ki a múlt héten nyilvánosságra hozott adatok.
Franciaországban fontolgatják, hogy megtiltják a bárokban a „happy hours” szokását, amikor olcsóbban kínálják az alkoholt, valamint a tömény italok árusítását az éjszakai klubokban, hogy ezzel is segítsenek megfékezni a fiatalok nagy ivászatait.
Roselyne Bachelot-Narquin, francia egészségügyi miniszter elmondta, hogy miközben tovább csökken az országban az alkoholfogyasztás, a veszélyes nagyivászatok szaporodnak.
Egészségügyi aktivisták üdvözölték, hogy a WHO élére állt az alkohol elleni küzdelemnek. Az Alkoholgyártók Globális Csoportja szerint a WHO döntése „kiegyensúlyozott és konst?ruktív”.
A csoport elkötelezte magát a WHO-val való együttműködés mellett a „felelőtlen és helytelen fogyasztás csökkentése érde?kében”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.