Rablás olasz módra

Ha az olasz Enel mohi atomerőművel kapcsolatos ballépéseit szeretnénk jellemezni, keresve sem találhatnánk jobb címet, mint a „Rablás olasz módra”.

Ha az olasz Enel mohi atomerőművel kapcsolatos ballépéseit szeretnénk jellemezni, keresve sem találhatnánk jobb címet, mint a „Rablás olasz módra”. 2008-ban készült a romantikus bűnügyi vígjáték, a nagy kérdés csak az, hogy az Enel vezetőit a film inspirálta-e, vagy a film készítői láttak a jövőbe.

A Japánban található fukusimai atomerőmű környékén 2011-ben bekövetkezett földrengés és az azt követő szökőár súlyos üzemzavarok sorozatát indította el és nukleáris fenyegetést jelentett: a tengerár 19 ezer embert ölt meg, a tönkrement erőmű sugárzása miatt pedig 160 ezer embert telepítettek ki. A katasztrófát követően az egész világon szigorították az atomerőművek építésével kapcsolatos szabályokat, ami jelentős többletköltség az építők számára. Csak két külföldi példa: Finnországban az egyre szigorodó szabályok miatt végül kilenc évet késett egy reaktor átadása, emiatt pedig az építkezés ára a háromszorosára nőtt. Franciaországban ugyanilyen arányban nőttek a kiadásai egy reaktor építésének, amelynek az átadása Fukusima miatt végül tíz évet késett.

E példák inspirálhatták az Enelt is a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának építésénél. Az Enel 2006-ban jutott hozzá a Szlovák Villamos Művek 66 százalékos részvénycsomagjához, és a szlovák áramtermelő többségi tulajdonosaként 2008-ban látott hozzá a 3. és 4. blokk befejezéséhez, 2,8 milliárdos költségvetéssel számolt. A fukusimai katasztrófát követően, 2013-ban azonban ezt 3,8, 2014-ben pedig 4,63 milliárd euróra növelte. Az idén tavasszal felröppent információk szerint az építkezés költségeit újabb félmilliárd euróval, 5,1 milliárd euróra növelnék. Peter Žiga gazdasági miniszter szerint azonban ez az összeg jóval nagyobb is lehet. A kiadások természetesen elsősorban az Enelt terhelik, vagyis az államnak ezzel kapcsolatban nincsenek többletköltségei. A Szlovák Villamos Művekben azonban az államnak 34 százalékos tulajdonrésze van, vagyis ha a kiadások növekedése miatt a cég ezúttal sem fizet majd osztalékot, azt az államkassza is megérzi. Az olaszok valószínűleg így kívánnak bosszút állni Robert Fico kormányfőn azért, mert az elmúlt években durva kirohanásokat intézett az ellenük. Ficónak azonban ez esetben kivételesen igaza van: az Enelt nagy hiba volt beengedni a szlovák áramtermelésbe. Szlovákia számára így mindenképp nagy megkönnyebbülést jelent majd, ha sikerül megszabadulnunk az olasz energiaipari rablólovagoktól. A nagy kérdés már csak az, hogy a helyettük érkező cseh részvényesek valóban jobbak lesznek-e, mint az olaszok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?