Az Európai Unió országai között régóta a legmagasabb a szív- és érrendszeri, illetve az onkológiai betegségek okozta halálozás tekintetében. A fent említett betegségek az emésztőrendszeri betegségekkel együtt a Szlovákiában élők leggyakoribb oka, amiért a kórházi kezelésre szorulnak. És ami még rosszabb, nemcsak a rokkantságért, hanem a halálozásért is felelősek.
Közel 400 ezer ember halálát okozza a gyilkos-trió, vigyázzunk az egészségünkre!
Szlovákiában a harmadik legalacsonyabb a várható egészséges élettartam az Európai Unióban. Az Eurostat adatai szerint az egészséges életévek száma a 2011-es 52,2 évről 2022-re 57,3 évre emelkedett ugyan, így az unióban az utolsó helyről feljöttünk, de még mindig az utolsó előtti harmadik helyen állunk - közölte a Stratégiák és Elemzések Intézete. Csak Dánia (55,9) és Lettország (54,2) áll rosszabbul.
Ugyanebben az időszakban az Európai Unióban a várható átlagos egészséges élettartam 61,4 évről 62,6 évre emelkedett. Szlovákiában a nők várható egészséges élettartama 2022-ben 1,4 évvel volt magasabb, mint a férfiaké. Az általános várható élettartamban viszont jóval nagyobb volt a különbség, tavaly 6,8 évvel nőtt.
A Frontiers in Medicine című folyóirat szerint az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a nők nagyobb valószínűséggel szenvednek ízületi gyulladásban, depresszióban és csontritkulásban, ami miatt kisebb eséllyel halnak meg idő előtt. A férfiak ezzel szemben nagyobb valószínűséggel szenvednek rákban és szívbetegségben, amelyek a halálozás kulcsfontosságú tényezői.
Ezt a szomorú valóságot más adatok is megerősítik, ezúttal a Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatalának adatai, amelyek szerint tavaly 54 100 ember halt meg.
„A keringési rendszer betegségei több mint 24 500 embert érintettek, és az összes haláleset 45 százalékát tették ki. A második leggyakoribb a daganatok voltak, amelyek az összes halálozás 25 százalékát tették ki, a harmadik pedig a légzőrendszer betegségei, amelyek az összes halálozás több mint 8 százaléka” - mondta Zuzana Podmanická, a Szlovák Statisztikai Hivatal népességstatisztikai osztályának igazgatója.
„E betegségek kialakulásában számos tényezőt mindannyian befolyásolhatunk. Az idő előtti halálozások akár fele megelőzhető lenne megfelelő kezeléssel” - mondta Adriana Šimková belgyógyász, háziorvos.
Szavait Dr. Boris Bajer is megerősíti, aki azt állítja, hogy korai megelőzéssel és egészséges életmóddal sok haláleset megelőzhető.
„Annak ellenére, hogy a megelőzés elérhető, hazánkban évente több mint 40 000 rosszindulatú daganatos megbetegedést diagnosztizálnak” - mondta.
Viszonylag kevés egészséges évet élünk, idő előtt meghalunk, és sok időt töltünk kórházakban.
„A keringési rendszer betegségei tették ki tavaly a legtöbb kórházi felvételt Szlovákiában, őket követik a daganatos és az emésztőrendszeri betegségekben szenvedők. A betegek átlagosan 6,3 napot töltöttek ágyban” - mondta Alena Krčová, a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ (NCZI) szóvivője.
Elmondta továbbá, hogy 2023-ban 1 059 572 kórházi kezelés történt a fekvőbeteg-ellátó intézményekben.
„Ez a szám azonban a betegeken kívül magában foglalja a szülők és újszülöttek kórházi kezelését is, illetve a beteget a kórházi tartózkodás alatt kísérő egészséges személyeket is. A kórházi kezelés során az átlagos kezelési idő 6,3 nap volt, a mentális és viselkedési zavarok igényelték a leghosszabb ágyban töltött időt, átlagosan 28,2 napot, a szembetegségek pedig a legrövidebbet, átlagosan 3,5 napot” - tájékoztat Krčová.
Krčová szerint a betegek több mint egyharmada, 363 221 fő az 55-74 éves korosztályból került ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.