Annak ellenére, hogy a karácsony a szeretet és a meghittség ünnepe, rengeteg plusz költséggel, szeméttel, ételmaradékkal és túlzott energiafogyasztással jár ez az időszak. Összegyűjtöttünk néhány tippet, mely segíthet, hogy a karácsony színe tényleg zöld legyen! És a rendszeresen visszatérő – műfenyő vagy élő – kérdést is megválaszoljuk.
Így lehet fenntartható a karácsony – hasznos tippek a zöldebb ünnepért
Az ünnepkör egyik legfontosabb dekorációs eleme a karácsonyfa. Műfenyők, vágott örökzöldek, cserepes növények várják, hogy feldíszítsék őket. Állandó dilemma és vitakérdés, hogy melyik a legkörnyezettudatosabb megoldás.
Röviden:
- A műanyag verzió csak abban az esetben jár alacsonyabb környezeti terheléssel, ha azt legalább nagyjából tíz évig használjuk és nem veszünk újat.
Két tényező játszik közre ebben. Egyrészt a gyártása: a szükséges fém és műanyag előállítása dobja meg igazán a műfenyő negatív környezeti hatásait. Másrészt a szállítása: elég kevés „példányt” találunk az üzleteinkben, amelyet Szlovákiában vagy esetleg a környező országokban gyártottak.
De az igazi probléma nem is ez, hanem hogy mi lesz vele végeredményben, hiszen nem újrahasznosítható.
Ha a használati évek számával – vagyis azzal, hogy nem veszünk újat évekig – ki is egyenlítjük a gyártás és szállítás okozta negatív hatásokat, a műfenyőnk végül egy szeméttelepen végzi.
Ezzel szemben:
- Ha az élő fa mellett tesszük le a voksunkat, azok újrahasznosítására számos megoldás van.
Van, ahol ezt az eladó biztosítja, de számos város önkormányzata is gondoskodik a kidobott fenyők új életéről.
Ha pedig a műfenyő másik két nagy hátrányát nézzük, akkor az előállítás mint probléma kapásból kizárható. Még az ipari ültetvényeken termesztett fenyőfa is évekig nyújthat menedéket különböző élőlényeknek, és üvegházhatású gázoktól szabadít meg bennünket.
A szállítással járó környezeti terhelés viszont ebben az esetben is befigyelhet. Vagyis, ha zöld(ebb) karácsonyt szeretnénk, érdemes az itthon termesztett és kivágott fákat választani.
Illetve ha lehetőségünk van, az ünnep végeztével a fát komposztálásra bocsássuk, mivel így lesz a karácsonyfa karbonlábnyoma a legkisebb. De a Carbon Trust számításai szerint még ha tüzelőanyagként is hasznosítják, akkor is csak 3,5 kg szén-dioxidot juttattunk a levegőbe, ha pedig szeméttelepen kötött ki a fa, akkor 16 kg ez az érték.
Ezzel szemben egy műfenyő nyomán 40 kg üvegházhatású gáz kerül a levegőbe.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a cserepes karácsonyfa – bár jó ötletnek tűnhet – ellen is szólnak érvek. Ürge-Vorsatz Diána, a Közép-Európai Egyetem (CEU) klímakutatója szerint több is, hívta fel erre a figyelmet a Lakmusz portál. Összegezve a kutató nézőpontját:
- A gyökérrésszel együtt nagy adag helyi talajt is eltávolítunk.
- Nem biztos, hogy ez a talajrész jól reagál a kertünk talajával.
- Ha kivágják a fát, a gyökérzet nagy része ott marad, így a fenyő által megkötött CO2 nagy része, a kivágás után is megmarad.
A szokásos megoldások mellett más kreatív ötleteket is bevethetünk: könyvekből kirakott fa, léces dekoráció vagy épp feldíszített fikusz.
Természetes díszek
Nemcsak fák, de teljes otthonok borulnak ünnepi díszbe ilyenkor. Itt is törekedjünk a környezettudatosságra. A termések (tobozok, ágak, bogyók stb.) mind csodás dísszé válhatnak, de ha nem szeretjük ezt a vonalat, akkor is igyekezhetünk kézzel készített, vagy legalább újrahasznosítható anyagokból álló dekorelemekkel ünnepi hangulatot varázsolni a lakásban. Az is jó megoldás lehet, ha a régi díszeket, újrafestjük, átcsináljuk, esetleg a családban, barátokkal kicseréljük a meglévő díszeinket,
így nem kell minden évben újakat vásárolni, mégis változatos lesz a felhozatal.
A fényfüzérek se maradhatnak el ilyentájt: ezeknél arra figyeljünk, hogy LED-esek legyenek, illetve mindenképp kapcsoljuk le éjjelre, ne hagyjuk a világítást állandóan bekapcsolva.
Felesleges ajándékok helyett
Próbáljunk meg minél személyesebb, praktikusabb dolgokat ajándékozni. A legjobb, ha mi magunk készítjük el a meglepetést, persze nem mindenkinek van erre kézügyessége és ideje. A kisvállalkozásoktól, kézművesektől vett ajándék remek és fenntartható megoldás lehet. De az ajándékutalványok, élmény alapú meglepetések is környezettudatos megoldások.
A lényeg az, hogy olyat adjunk a szeretteinknek, amire tényleg szükségük van, hasznos, vagy akár magunknak is megvennék az adott terméket. Ha ilyesmi kerül a fa alá, kicsi az esélye annak, hogy az ajándék később szemétbe kerül, a polcon porosodik, esetleg továbbad rajta az, akinek szántuk.
Ha pedig tényleg semmi ötletünk, adjunk ehető vagy iható meglepetést!
Arra azért figyeljünk, hogy az adott étel ne legyen gyorsan romlandó, mert ilyentájt egyébként is sok a maradék.
Ötletes csomagolás
Ha már megvan az ajándék, illik azt valamibe bele is csomagolni. A legtöbb csomagolópapír, ajándéktasak, ami a boltokban kapható, nem hasznosítható újra teljes mértékben. Válasszunk inkább valóban papírból készült csomagolást, vagy épp régi újságpapírokban is elbújtathatjuk a meglepetést. De egy színes kendő, fonott kosár is szolgálhat csomagolásként.
Ételt csak ésszel
Az ünnepekkor teli vannak a hűtők, kamrák és az asztalok. Ha pedig elmúlik a karácsony, sorra kerülnek a szemétbe a megromlott falatok. Ez nem jó, se nekünk, se a Földünknek. Mindenképpen tervezzük meg előre, hogy mi lesz a menü és, hogy hány emberre kell sütnünk-főznünk.
Ha így is megmarad valami, abból rakjunk kisebb, könnyen kiolvasztható adagokat a fagyra (a hétköznapokon jól fog jönni), vagy gondoljuk újra az adott ételt és készítsünk a maradékokból új fogásokat.
Rászorulóknak is adhatunk a megmaradt finomságokból. Amennyiben valami mégis megromlik, akkor azt komposztáljuk, ne a kommunális szemétbe dobjuk!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.