Új segélyvonal jön létre Szlovákiában

.

Szlovákiában új segélyvonal jön létre a Mentőszolgálati Operatív Központ (OS ZZS) hatáskörében. A 116117-es segélyvonal a nem sürgős esetek számára lesz elérhető, hogy tehermentesítse a 155-ös segélyhívó vonalat. 

Új típusú mentőegységek is létrejönnek, amelyekhez új indikációs kritériumok társulnak a hívások szűrésére. Mindez a mentőszolgálati törvény módosításából következik, amelyet csütörtökön fogadtak el a parlament képviselői. A javaslatot gyorsított jogalkotási eljárásban tárgyalták.

A 116117-es segélyvonal kevésbé sürgős egészségügyi problémák kezelésére szolgál majd, amelyek nem igényelnek azonnali mentőszolgálati beavatkozást. Ilyenek például az egészségügyi állapottal kapcsolatos konzultációk, ajánlások megfelelő egészségügyi intézményhez, vagy a tervezett kórházak közötti szállítások megszervezése.

Mi változik?

Az új mentőegységek bővíteni fogják a mentőszolgálat operatív irányítási lehetőségeit. Újdonságként bevezetik a hibrid gyors orvosi mentőegységet, amely nappal orvossal, éjszaka pedig orvos nélkül működik. Létrejön egy új mentőegység is, amelyben egy speciális képzettséggel rendelkező mentőápoló dolgozik, akinek kibővített hatásköre lesz.

Ezenkívül létrejön egy speciális szállítási mentőegység, amely a tervezett, kevésbé sürgős kórházak közötti szállításokra és bizonyos elsődleges mentési feladatokra lesz kijelölve. Bevezetnek egy intenzív egységgel felszerelt mentőautót is, amelyeket a gyermekklinikák fognak üzemeltetni. Új típus lesz az asszisztált egészségügyi mentőegység is.

Az új jogszabály hatékonyabbá teszi a mentőszolgálati hálózat kialakítását Szlovákiában, hogy az állomások és mentőegységek elhelyezkedése jobban igazodjon a valós szükségletekhez és a riasztások gyakoriságához. Rendszeresen értékelni és elemezni fogják a mentőszolgálat teljesítményét az OS ZZS adatai alapján.

A törvénymódosítás lehetővé teszi az operatív központ diszpécsereinek, hogy késleltessék a mentőautók kivonulását, ha az adott eset nem sürgős. Emellett szabályozzák a diszpécserek pszichológiai alkalmassági vizsgálatát is. A mentőszolgálati engedélyek kiadásával kapcsolatos pályázati eljárást ezentúl a mentőszolgálati segélyhívó központ végzi, nem pedig az gészségügyi minisztérium, így megszűnik az összeférhetetlenség lehetősége.

A módosított törvény 2024. április 15-én lép hatályba, kivéve a mentőszolgálati engedélyek módosításával kapcsolatos rendelkezéseket, amelyek szeptember 1-jén, valamint az új segélyvonal létrehozására vonatkozó rendelkezések, amelyek 2026 januárjában lépnek hatályba.

(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?