Előkészületben van a határ menti együttműködés a szlovák és a magyar mentőszolgálat között, az egészségügyi minisztérium nemsokára megkezdi a tárgyalásokat a magyar féllel a határon átnyúló együttműködésről. A tervet a mentőszolgálatok is életképesnek tartják, van olyan déli régió, ahol már most is jó az együttműködés a határ két oldalán.
Hamarosan Magyarországra is mehetnek szlovák rohamkocsik, és a magyar mentők is bevethetők lesznek Szlovákiában
A szlovákiai mentőszolgálatokra vonatkozó szabályozás szerint ma még csak országon belül láthatják el feladataikat, készülnek azonban olyan együttműködési megállapodások, amelyek lehetővé tennék, hogy a szlovák mentők több szomszédos országban, köztük Magyarországon is, bevethetőek legyenek.
Nemsokára kezdődnek a tárgyalások
A kormány a héten fogadta el azt a határozatot, amely az egészségügyi minisztériumot felhatalmazza, hogy készítse elő a magyar féllel az erről szóló megállapodást.
A tárgyalások a megegyezés szövegéről a magyar féllel rövid időn belül elkezdődnek
– tájékoztatta az Új Szót az egészségügyi minisztérium. A folyamat hosszát egyelőre nem tudják megjósolni, de a tárgyalási szándékról már tájékoztatták a magyar felet.
Hasonló megállapodást 2024-ben már kötött Szlovákia Ausztriával, ezt a köztársasági elnök már ratifikálta, és az osztrák fél jóváhagyása után idén életbe is fog lépni. Tárgyalások folynak Csehországgal is a határon átnyúló megállapodásról a mentőszolgálatokra vonatkozóan.
A minisztérium szerint ezek az egyezmények javítják majd az egészségügyi ellátást a határ menti régiókban.
Elérhetőbbé válik a mentőszolgálat beavatkozása súlyos esetekben vagy tömeges sérülések esetén
– magyarázza az egészségügyi minisztérium.
Lesznek kisebb nyelvi akadályok, de azok megoldhatók
A határon átnyúló mentés előnyös lenne a szakemberek szerint is.
Mindenképpen lenne pozitív hatása ennek, a határ menti régióban lehet olyan helyzet, amikor gyorsabban odaér egy esethez a mentő a szomszéd országból
– mondta lapunknak Gányovics Attila rimaszombati mentőorvos, a Szlovák Sürgősségi Orvosi Társaság elnöke. - Problémát jelenthet azonban a szlovák-magyar viszonylatban a nyelvi háttér, habár a határ menti régióban a szlovák kollégák egy része is beszél bizonyos szinten magyarul. Fordított esetben, a magyarországi mentőkocsi személyzete magyar beteggel megérti magát, a kórházi átadásnál viszont lehet nyelvi probléma, de az is megoldható.”
Ő is úgy véli azonban, hogy a másik országban való bevetés inkább válsághelyzetekben várható majd.
Valószínű, hogy csak kritikus esetekben vagy tömegszerencsétlenség során lenne szükség a határ menti területeken, amikor egyszerre több mentőegységre lenne szükség
– véli a mentőorvos. Szerinte elsősorban az irányítóközpontok közti kommunikációt kell megoldani. „Valószínűleg angol nyelven működhetne a kommunikáció. A mentősök maguk nem dönthetnek arról, hogy hová szállnak ki, nem mondhatják, hogy én most átmegyek a határon, és megyek menteni Magyarországra. A mentőirányító központnak kell kiküldenie az egységet a megfelelő helyszínre. Ehhez biztosan szükség van egyeztetésre a magyarországi mentősökkel is. Valószínűleg ennek a jogi hátterét kell biztosítani, és ki kell alakítani azt a szabályrendszert, azt a kommunikációt, ami alapján ezt meg lehet valósítani” – magyarázta Gányovics.
Már ma is vannak azonban nem formális kapcsolatok a két ország mentőszolgálatai között.
Mi a salgótarjáni kollégákkal vagyunk viszonylag gyakran kapcsolatban. Volt olyan orvoskollégánk is, aki nálunk is ügyelt és Salgótarjánban is
– mondta a mentőorvos. – Voltak közös találkozóink is, mi bemutattuk nekik a technikánkat, autóinkat, mi is voltunk hasonló látogatáson Salgótarjánban.”
A mentőszolgálatok készek az együttműködésre
Szlovákiában több mentőszolgálat működik, az egyes mentőállomások létrehozására pályáznak a szolgálatokat üzemeltető cégek. Magyarországon ezzel szemben egy Országos Mentőszolgálat (OMSZ) működik. Az együttműködéstől nem zárkónak el, de a részletekről még ők sem sokat tudnak. „Természetesen közreműködünk a megállapodás kidolgozásában – tájékoztatta lapunkat Magyar Luca, az OMSZ kommunikációs osztályának munkatársa. – A két ország közötti keretszerződés előkészítése folyamatban van, amikor a megállapodás tartalma végleges lesz, arról részletes tájékoztatást adunk.”
A szlovák-magyar határ mentén működő szlovákiai szolgálatok is hasonlóan nyilatkoztak.
A tárgyalások megkezdéséről szóló döntést pozitívnak tartjuk, ha elkészül a keretmegállapodás, a mentőegységek együttműködése a határ menti régióban elsősorban a tömeges sérülésekkel járó eseményeknél lehet hasznos
– válaszolta lapunknak Štefan Kertés, a Kassai Mentőszolgálat igazgatóhelyettese.
A tárgyalásokba valószínűleg bekapcsolódnak maguk az egyes mentőszolgálatok is. „Tárgyalni fogunk az operatív mentőirányító központtal és a magyar fél képviselőivel is, csak ezt követően tudjuk majd pontosan megmondani, hogy milyenek lesznek az együttműködés szabályai” – tájékoztatta lapunkat Darina Schreková, a Pozsonyi Mentőszolgálat szóvivője.
Volt már közös bevetés
Közös bevetésre a szlovák és egy másik ország mentőszolgálata között már volt példa: amikor 2021 júniusában tornádó pusztított több dél-morvaországi településen, szlovákiai mentők is bekapcsolódtak a mentésbe. A természeti csapásban 6 ember meghalt, és több százan sebesültek meg. Akkor Ausztriából is érkeztek mentőegységek Csehországba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.