Már csak pár nap maradt a vállalkozói számla elintézésére – 2025. március 31-éig kötelezően vállalkozói számlát kell nyitnia mindenkinek, akit a tranzakciós adó érint. Bizonyos esetekben azonban ki lehet bújni az új adókötelezettség alól.
Hogyan lehet elkerülni a tranzakciós adót?

Napokon belül életbe lép a rettegett tranzakciós adó, mely negatív következményeit hamarosan mindenki érezni fogja. Ugyanakkor pénzügyi elemzők szerint az adót bizonyos esetekben nem kell megfizetni.
„Például ha a vállalkozói számláról személyes számlára utalnak át pénzt. Feltétel azonban, hogy mindkét számla ugyanabban a bankban legyen”
– mondta Iveta Hudáková, a finnacnykompas.sk portál munkatársa. Ugyanez vonatkozik a második és harmadik nyugdíjpillérbe történő pénzátutalásokra, valamint a társadalom- és egészségbiztosítási illetékek, illetve adók befizetésére is. Ez a mentesség kiterjed a postán történő kifizetésekre, az értékpapír-kereskedelemmel kapcsolatos bizonyos tranzakciókra, valamint a lakhatáshoz kapcsolódó üzemeltetési, karbantartási és javítási alapba történő kifizetésekre is.
A tranzakciós adót teljes mértékben elkerülhetik azok az egyéni vállalkozók, akik élnek az átalánykiadások lehetőségével, valamint azok, akik kizárólag egy munkáltatónak dolgoznak. Nekik nem kell jövedelemadót, illetve járulékokat fizetniük. Mindaddig, amíg az egyes fizetési kötelességeiket nem átutalással teljesítik, nem fizetnek tranzakciós adót. A személyes számlájukra történő átutalás mentesül ez alól az adó alól, és ezen pénzeszközök további felhasználása már nem adóköteles.
A hatályos vonatkozó jogszabályból következik, hogy bár a vállalkozásoknak rendelkezniük kell vállalkozói számlával, nem fizetnek tranzakciós adót az ugyanazon a bankon belüli személyes számlára történő átutalások után. Ez azt jelenti, hogy aki ugyanabban a bankban vállalkozói és személyes számlával rendelkezik, ha jövedelmet utal át, akkor ez a tranzakció mentesül az adó alól. Ugyanígy nem kell tranzakciós adót fizetni a kártyás fizetések után sem. Más a helyzet, ha valakinek alkalmazottai vannak – ebben az esetben már a bérük átutalása után is adót kell fizetni.
Aki úgy dönt, hogy a tranzakciós adó bevezetése miatt felfüggeszti a vállalkozói tevékenységét, akkor tanácsos megszüntetni a vállalkozói számlát is – ellenkező esetben, ha a számláról e „szünet” alatt is bonyolítanak kifizetéseket, akkor kötelesek tranzakciós adót fizetni.
A számlanyitás feltételei pénzintézetenként változnak. Van, ahol igazolást kell felmutatni arról, hogy az ügyfél üzleti tevékenységet folytat, máshol kérhetik a cégjegyzékben szereplő adatok kivonatát is. Érdemes piackutatást végezni, hogy mindenki a számára legelőnyösebb lehetőséget válassza. A banki ajánlatok nemcsak a havi díjak összegében, hanem az általuk kínált csomagokba foglalt szolgáltatások körében is különböznek.
Tatra banka
A vállalkozói számla vezetésének havi díja 0 euró. Az első 12 hónapban teljesen ingyenes, nem szabnak semmilyen feltételt, egy év után pedig legalább havi 500 eurós nem készpénzes hitelforgalomhoz kötik, egyébként 7 euró havonta. Fiatal egyéni vállalkozó esetében a 26. életév betöltéséig díjmentes. A számlához bizonyos szolgáltatáscsomag jár, mely pl. a következőket tartalmazza: korlátlan számú automatizált tranzakció megvalósítása; korlátlan számú pénzfelvétel a Tatra banka szlovákiai bankautomatáiból és külföldön a Raiffeisen Bank International AG csoport automatáiból; korlátlan számú fizetés az internet bankingon keresztül; egy új vállalati hitelkártya kibocsátása az első 6 hónapban díjmentesen; betéti kártya a Visa Benefit program előnyeivel; előnyös utasbiztosítás.
Szlovák Takarékpénztár
A vállalkozói számla havi díja 7 euró, az újonnan nyitott számlák esetében az első 12 hónapban ingyenes. Kezdő vállalkozók számára ugyancsak ingyenes az első 12 hónapban, a régi ügyfelek számára pedig akkor ingyenes, ha havonta minimum 25 tranzakciót bonyolítanak le (nem készpénzes befizetések, elektronikus átutalási megbízások, hitelkártyás fizetések stb.). A számlával járó szolgáltatások: korlátlan számú átutalás; állandó megbízások beállítása, módosítása, törlése; bankkártyás fizetés itthon vagy külföldön; készpénzfelvétel a bank és az ERSTE Csoport automatáiból; egy Visa Business bankkártya; a George vagy Business24 szolgáltatás.
ČSOB
A vállalkozói számla havi díja 7 euró, az első 24 hónapban ingyenes. Ez azokra az új ügyfelekre is vonatkozik, akik legfeljebb 1,5 millió eurós forgalmat bonyolítanak le. A számlához csatolt szolgáltatások: internet banking; 35 ingyenes, eurós átutalás; SEPA-megbízások elektronikus úton történő létrehozása és módosítása; bankkártyás fizetések itthon és külföldön; egy VISA Business vagy Mastercard Business kártya; készpénzbefizetés a ČSOB automatáin keresztül; készpénzfelvétel a ČSOB automatáiból.
Általános Hitelbank
A vállalkozói számla havonta 8 euróba kerül. Egy kezdő vállalkozó vagy egy újonnan alapított cég számára 12, esetenként akár 24 hónapig ingyenes, illetve a számlavezetés egy évig díjmentes mindazok számára, akik az év első felében legalább 4 hónapon keresztül havonta legalább 5 tranzakciót hajtanak végre. A számlával járó szolgáltatások: elektronikus kivonat; SMS-üzenetek a tranzakciókról; 15 elektronikus tranzakció; állandó megbízások, SEPA-megbízások megadása, automatikus átutalások a Nonstop bankingon keresztül; VISA betéti kártya.
UniCredit Bank
A Business Start számla havi díja 5 euró. A számlavezetés az első 12 hónapban ingyenes. Ezután a díjmentességet legalább havi 400 euró hitelforgalomhoz kötik. A számlával járó szolgáltatások: elektronikus számlakivonat; SEPA-fizetések fogadása; SEPA-fizetések állandó megbízással; SEPA-átutalások e-bankingon keresztül; e-banking-szolgáltatások; Debit Business Standard fizetési kártya; készpénzfelvétel bankkártyával az UniCredit Bank automatáiból itthon és külföldön; kártyás fizetések.
mBank
Az mKonto Biznis számla havi díja 0 euró. A számlához csatolt szolgálatások: ingyenes bankkártya legalább 70 euró havi kártyaforgalom esetén; ingyenes készpénzfelvétel itthon és külföldön, de havonta legalább 70 euró értékben más valutát is fel kell venni; mKarta Biznis fizetési kártya; ingyenes bejövő és kimenő SEPA-fizetések; kártyás fizetések.
Fio banka
A Fio vállalkozói számla havi díja 0 euró. A számlához csatolt szolgáltatások: bankon belüli fizetések; SEPA-átutalások; érintésmentes kártya; fizetési kártya egy másik személy számára; pénzfelvétel a Fio automatáiból; korlátlan ingyenes pénzfelvétel bármely automatából világszerte; online kártyalimit-módosítás; számlaengedélyek beállítása.
Prima banka
Az egyéni vállalkozóknak szóló vállalkozói számla havi díja 6,90 euró, illetve akkor díjmentes, ha a számla tulajdonosa az adott hónap végén rendelkezik a banknál személyi számlával is. A számlával járó szolgáltatások: nemzetközi betéti Mastercard; korlátlan számú elektronikus tranzakció; pénzfelvétel a bank automatáiból; elektronikus banki ügyintézés; folyószámlahitel.
365.Bank
A vállalkozói számla havi díja 8,00 euró. Igénybe vehető szolgáltatások: 10 készpénzfelvétel kártyával; korlátlan készpénzmentes kártyás fizetés; egy Mastercard betéti kártya; elektronikus számlakivonat; állandó megbízások kezelése – elektronikusan; progresszív kamat 5 000 euró átlagos havi egyenlegtől.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.