A fehérorosz vezetés több bírálójával szemben is pszichiátriai kényszerkezelést rendeltek el Fehéroroszországban – áll az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által megbízott szakértők csütörtökön, Genfben ismertetett jelentésében.
ENSZ-szakértők: ellenzékiek pszichiátriai kényszerkezelését rendelték el Fehéroroszországban

A jelentés szerint legalább 33 olyan eset ismert, amelyben az ország bíróságai ilyen kényszerintézkedést rendeltek el olyanokkal szemben, akik kifejezték a kormányzattal szembeni álláspontjukat.
A szakemberek felidézték, hogy a 2020-as elnökválasztás után az ellenzék nem ismerte el a hivatalos eredményt, és több hónapig tartó tömegtüntetések kezdődtek, amelyeket a hatóságok erőszakkal elfojtottak, számos embert őrizetbe véve. A pereket a nyilvánosság kizárása mellett tartották meg, és így a jelentés írói szerint felmerül a kérdés, hogy a kényszerbeutalásokat valóban egészségi okok tették-e szükségessé, vagy inkább politikai megfontolások álltak a háttérben.
A szakemberek szerint az érintettek magánzárkában vannak, és egy főorvos „korlátlan hatalma” alatt állnak. „Büntetés-végrehajtási intézetekben raboskodóktól eltérően határozatlan ideig vannak megfosztva szabadságuktól, és nem tudnak kegyelemért vagy próbaidőre történő szabadlábra helyezésért folyamodni” – tették hozzá. Egyúttal felszólították a minszki vezetést, hogy engedélyezzen jogi képviseletet ezeknek az embereknek.
A jelentés emellett megjegyzi, hogy nyolc embert már elengedtek a pszichiátriai kezelésből, de 25 másik sorsáról nem tudnak. „Nincsenek információk arról, hogy mi történt velük, illetve, hogy hol tartózkodnak” – tették hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.