Fotó - TASR
A pozsonyi tüntetők egy óriási nyílt levélben kérték az elnököt, hogy ne szentesítse az “orosz törvényt”

Az európai és demokratikus értékek védelmét a zászlajára tűző tizedik pozsonyi polgári megmozdulás, melyet ezúttal a Békét Ukrajnának kezdeményezés tagjai szerveztek, néhány ezer embert vonzott az utcára. A demonstrálók ezúttal elsősorban a civil szervezeteket korlátozó jogszabály ellen emelték fel a hangjukat.
Bár ezúttal is szép számban gyűltek össze a demonstrálók, a tüntetéseken való részvétel minden egyes alkalommal csökken, legutóbb 8-9 ezren vonultak az utcára - írja a Denník N.
A pozsonyi tüntetés szervezői még a megmozdulás kezdetén, a Szabadság téren felolvastak egy nyílt levelet, amelyben arra kérik Peter Pellegrinit, hogy ne szentesítse a civil szervezetekről szóló törvényt. Az összegyűltek aláírhatták a levél nagyméretű nyomtatott változatát, amelyet ezután egy nagy borítékba helyeztek, és így vitték az elnöki palotához.
A tömeg “Szlovákia is Európa”, “Nem adjuk a szabadságunkat” és “Nem az orosz törvényre” jelszavakat skandálva vonult végig az utcákon.

„Tisztelt Peter Pellegrini elnök úr, ön ma egy történelmi döntés előtt áll. A parlamentből egy úgynevezett 'orosz törvény' érkezik Önhöz – egy törvény, amely Szlovákiát eltávolítja a demokráciától, és egy autoriter rezsim felé vezeti” – olvasható a nyílt levél bevezetőjében.
A szöveg azzal folytatódik, hogy az ominózus jogszabály támadást jelent a civil társadalom és az aktív állampolgárok ellen, akik nap mint nap azért dolgoznak, hogy jobb legyen az élet Szlovákiában.
Ön is elkötelezte magát az Európai Unió értékei mellett. Ön – velünk együtt – azt mondja: Szlovákia Európa része. Most lehetősége van bizonyítani, hogy ezek nem csupán szavak. Ne írja alá ezt a törvényt
– kérték az elnöktől a demonstrálók.
A levelet hivatalosan pénteken fogják kézbesíteni.

A pódiumról ma Michal Hvorecký író, Lucia Szabová, a Platform a Demokráciáért és Andrej Vršanský, a Liga a Mentális Egészségért igazgatója szólalt fel.
Szabová megjegyezte, hogy bár a jogszabályból végül kivették a „lobbitevékenység” szabályozásáról szóló részt, az továbbra is tartalmaz olyan "gumiparagrafusokat" és "taposóaknákat", amelyeket a kormány felhasználhat a bírálóival szemben. A kollégáival együtt meg van győződve róla, hogy a törvény ellentétes az alkotmánnyal, az uniós jogrenddel és az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával is.
Andrej Vršanský azért bírálta a Smer politikusait, mert toxikus atmoszférát teremtenek és zaklatják a civileket. Richard Glück nemrég azt állította, hogy a Liga a Mentális Egészségért 2,2 millió euró értékben kapott Soroshoz kötődő támogatást. Vršanský szerint Glück és társai, Juraj Gedra és Erik Kaliňák a hatalmukkal visszaélve rágalmazzák a szervezetet, amikor azt állítják, hogy átláthatatlanul kezeli a pénzeket.
Önök Oroszország, mi Európa vagyunk
- tette hozzá, agresszoroknak titulálva a Smer politikusait.

Pozsonyon kívül ma Kassán, Besztercebányán, Nagyszombatban és Losoncon is utcára vonultak az emberek. Kassán mintegy ezerötszázan, Besztercebányán néhány százan gyűltek össze. A tüntetések holnap is folytatódnak.
A koalíciós képviselők több napos vita után múlt szerdán fogadták el a civil szervezetekről szóló törvény módosítását. Az ellenzék nem vett részt a szavazáson, mivel szerintük a tervezet korlátozza a civil társadalom működését, és sok szervezet munkáját ellehetetleníti. Maguk a civil szervezetek “orosz törvénynek” nevezik a jogszabályt, mert szerintük hatásában nagyon hasonló, mint az Oroszországban érvényes, a kormánnyal kritikus civil szervezeteket külföldi ügynöknek nyilvánító, és az aktív civileket bíróság elé állító jogszabály.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.