Madárének és békabrekegés fülközelből: óriási tölcsérrel erősítik fel az állathangokat Nagymihály közelében

A hatalmas tölcsér a halastavakhoz közeli erdő szélén található, a hét bármelyik napján ki lehet próbálni
Ungszenna (Senné) |

Egy hatalmas, a régi gramofonok tölcsérére emlékeztető szerkezetet építettek a Nagymihályhoz közeli ungszennai madárparkban, hogy a látogatók fülközelből élvezhessék a madárcsicsergést. A közel három méter magas tölcsér tisztán fából készült, az ötletet egy észtországi diákok által felvázolt projekt ihlette meg.  

Az ötletgazdái által “hallgatózó”-nak titulált tölcsér – első pillantásra egyszerű, fából készült szerkezet az erdő mélyén – azt bizonyítja, hogyan képes a kreativitás, az együttműködés és a természet iránti szeretet valami igazán különlegeset létrehozni. Ez a projekt Kelet-Szlovákia egyedülálló természeti környezetébe, a Nagymihályhoz közeli ungszennai halastavakkal szomszédos Avescentrum Senné madárparkba ágyazva nyújt különleges élményt az ide érkezőknek – a természet hangjainak fülközelből történő meghallgatását. Madarak, békák, a fák lombjában suttogó szél – a főszerepben most ezek a hangok vannak. 

A hallgatózó megépítését egy észtorsági egyetemisták projektje alapján hajtottuk végre, akik hasonló szerkezetet terveztek, és részletesen kiszámították a technikai paramétereket, beleértve a tölcsér átmérőjét, a deszkák dőlésszögét, illetve az akusztikai jellemzőket is. Valójában az ő munkájuk szolgált inspirációként a mi kezdeményezésünkhöz is. A diákok terveit egy picit tovább gondoltunk, némelyest módosítottunk is rajta, s végül egy optimalizált, már a parkunkban is kipróbálható szerkezetet faragtunk belőle, melyet egy helyi asztalos segítségével építettünk meg

– közölte lapunkkal Matej Repel, az Avescentrum Senné madárparkot működtető Birdlife Slovensko Polgári Társulás igazgatója azzal, hogy a megvalósítást a Košice Región Turizmus által indított Terra Incognita programja is támogatta, melynek célja a fenntartható fejlődés és a természetközeli turizmus előmozdítása. 

fot

Pihenés a hangzavarban

Repel meglátása szerint a hallgatózót elsősorban azoknak találták ki, akik csendre és kikapcsolódásra vágynak. A látogatók leülhetnek vagy lefekhetnek a tölcsér belsejében, és zavartalanul hallgathatják a szerkezet által felerősített hangokat. A tölcsér egyébként annak a tanösvénynek a része, amely egész évben ingyenesen látogatható. 

A hallgatózó egyébként nemcsak egy építészeti kísérlet, hanem egy csendes emlékeztető is. Arra figyelmeztet bennünket, mennyire fontos az egyensúly az emberi tevékenység és a természet között. Ugyanakkor egy egyszerű, mégis erőteljes üzenetet hordoz: hogy lassuljunk le, hallgassuk a körülöttünk lévő hangokat és figyeljünk oda egymásra. A természet az, ami hatalmas csenddel is hangosan szól 

– tette hozzá Repel, majd azt is megjegyezte, hogy a szerkezet kapcsán eredetileg az is felmerült, hogy az ide érkező turistáknak egyszerű menedékházként is szolglálhat. „A bátrabbak számára akár éjszakai tartózkodásra is alkalmas lehet, de erre még senki sem kerített sort. Én képes vagyok benne órák hosszat feküdni és a madarakat hallgatni, azt viszont fontos megemlíteni, hogy a békáktól itt most olyan hangzavar van, hogy nehéz volna elaludni benne

– tette hozzá Repel.

Galéria

Folyamatos probléma 

Mivel a Birdlife Slovensko minden egyéb mellett a környék kiszáradófélben lévő mocsaraival, holtágaival és egyéb vizes területekkel is foglakozik, az igazgató meglátása szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt száraz téli időszaka és csapadékhiánya súlyosan érintette a mocsaras területeket. 

Ezek a vizes élőhelyek kulcsszerepet játszanak a madárvilág és más vízi élőlények életében. Számos terület kiszáradt, ami jelentősen csökkentette a fészkelési lehetőségeket. Bár a tavaszi esők javították a helyzetet, egyes régiók – mint például a Bodrogköz – továbbra is szárazak maradtak a csatornák vízhiánya miatt. Az éghajlatváltozás miatt egyre inkább érezhető a biológiai sokféleségre gyakorolt negatív hatás

– tette hozzá Matej Repel, majd végezetül arról is említést tett, hogy eddigi tevékenységeiket idén csak részben vagy kisebb keretekben tudják folytatni, ugyanis egyre több finanszírozási problémával szembesülnek. 

A természetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek gyakran kénytelenek szembenézni az előre jóváhagyott támogatások csökkentésével vagy visszavonásával, ami a tervezett tevékenységek leállításához vagy elhalasztásához vezet. Az állami társfinanszírozás hiánya miatt mi és a hozzánk hasonló szervezetek, egyesületek kénytelenek alternatív forrásokat keresni, például nyilvános adománygyűjtések formájában. A mostani helyzet különösen érzékenyen érinti a természet- és vidéki turizmusra összpontosító projekteket, beleértve a mi tevékenységünket is

- zárta Matej Repel. 

Aki támogatni szeretné működésüket, az ide kattintva nyújthat nekik segítséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?