A Poliklinika épülete 2022-ben, még a felállványozás előtt (a szerző képarchívuma)
Másfél évvel kitolták a komáromi Poliklinika épületének felújítását

A beruházó cég kérését jóváhagyta a városi képviselő-testület. A felújítást az épület műemléki státusza nehezíti. Ezért 2021-ben és 2022-ben egy helyi csoport lobbizott, a képviselők szerint elsősorban ők a hibásak a csúszásért.
A Komárom városával 2022. április 12-én kötött adásvételi szerződés szerint már zajlaniuk kéne a munkálatoknak a helyi köznyelvben csak Poliklinikaként emlegetett, 1844-ben elkészült épületen. Az ingatlant 268 ezer euróért megvevő, magyarországi kötődésű MANEVI SK cég azóta felállította az állványrendszert, ill. takarta el azt egy stilizált védőlepellel.
Az eredeti ütemterv szerint az adásvétel után legkésőbb három évvel meg kellett volna kezdeni a felújítást, majd azt követően két éven belül végezni a munkálatokkal. Ellenkező esetben különféle szankciók várnának a cégre.
Régóta érlelődött a probléma
Már az adásvételi folyamat során tudható volt, hogy a felújítás nem lesz egyszerű, ugyanis a Poliklinikát még 2021-ben műemlékké nyilvánította az állam. Ez jelentősen, több millió euróval növelte a beruházás várható költségeit, ugyanis jóval szigorúbb feltételek mellett lehet csak hozzányúlni az épülethez.
Így például a belsejét is eredeti stílusban és állapotban kell helyreállítani. A műemléki státuszért egy helyi, a jelenlegi városvezetést évek óta folyamatosan támadó csoport lobbizott. Ez az a Nec Arte Nec Marte Komárom-Komárno Polgári Társulás volt, amelyet a polgármesteri tisztségért is induló Etheykatz Tímea vezet. Többek közt petíciót is indítottak a folyamat ösztönzése céljából.
Az épület megvétele annak idején országos közéleti témává is vált, mivel a befektető cég magyar kormánykörökhöz áll közel. Egyes szlovák politikusok, köztük Ivan Korčok külügyminiszter is problémásnak tartották, hogy a magyar államhoz kötődő cégek vásárolnak meg szlovákiai ingatlanokat.
Elhúzódó folyamat
A MANEVI SK most a határidők kitolását kérte a várostól. Ez azt jelenti, hogy a megvétel után csak négy és fél évvel kezdenének dolgozni az épületen, amellyel legkésőbb 2029. június 30-ig végeznének.
A kérés indoklásában leírták, hogy már a megyei műemlékvédelmi hivatal 2021-es határozatának való megfelelés is sok időt vett igénybe. Ezt követte 2024 augusztusában egy újabb nyitrai döntés, amelyben különféle feltételeket határozott meg, ill. az építészeti-történeti felmérés hiánypótlására szólította fel a vállalatot, amelyről majd három hónapon belül dönt az illetékes bizottság.
A város megérti a helyzetet
A csütörtöki képviselő-testületi ülésen egy hozzászóló sem a céget, hanem a műemlékké való nyilvánítás elsietésében látta a problémát.
Keszegh Béla (független) polgármester többen között a már említett lobbizó csoportot bírálta. Szerinte ők most „odaállhatnának a műemlékesek elé”, akik egyébként szintén azon a véleményen vannak, hogy elsietett volt a lépés. Információi szerint ezek a helyi aktivisták annak idején szinte zaklatták a megkereséseikkel az illetékes intézményt.
Keszegh szerint a városnak nincs túl sok választási lehetősége, ráadásul az elmúlt három évben még jobban tönkrement az épület. Például valamilyen gombafertőzés támadta meg a fából készült elemeket.
Hozzátette: a MANEVI SK az egyik legjelentősebb szállodalánccal tárgyalt a beruházásról, s hosszú, 15 éves megtérülési időben gondolkodnak a Poliklinika felújítása kapcsán.
A képviselők közül Kovács Dávid (4KN) úgy fogalmazott, „lehet jót akartak valakik, de a lehető legrosszabbat követték el” a műemlékké való nyilvánítással. A csoportot Andruskó Imre (Magyar Szövetség) képviselő „fan klubnak” nevezte, akiket szerint nem lehet semmiről sem meggyőzni, mivel egy maguk által kreált világban élnek.
Orosz Örs (Magyar Szövetség) ehhez hozzáfűzte, hogy a csoport tagjainak személyes felelősségük van a késlekedésben, s abban is, ha a beruházás esetleg meghiúsul.
Utalt arra is – burkolt kritikát megfogalmazva az akkor Heger-kormány ellen –, hogy a műemléki státuszt nem lehetett volna felsőbb politikai akarat nélkül elérni, arra ugyanis mindössze hat hét alatt került sor 2021-ben.
Orosz szerint lehet bármiféle beadványokkal sürgetni a hasonló eljárásokat, de azok gyakorlatilag még így évekig eltarthatnak.
A beruházás határidejének meghosszabbítását végül a 20 jelenvaló képviselőből 17-en megszavazták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.