A szárazságra és az allergiára is figyelnek a komáromi faültetéseknél

faültetés
Komárom |

Áprilisban sok tucat új fával gyarapodtak a komáromi közterületek. A zöldítést támogató cégek mellett a város faiskolájának is nagy szerepe van abban, hogy Komáromot egyre több fiatal fa és bokor díszíti.

Április első felében összesen 134 fát ültettek ki Komárom több pontján. 

Az akciót egy helyi vállalkozó támogatta. A faültetések célja részben a már elöregedett példányok pótlása volt, ám például a lakótelepeknél teljesen új helyszínek fásítása is elindult. Mindezek mellett igyekeztek odafigyelni a szárazság elleni védekezésre. A fiatal csemeték mellé karókat és vizeszsákokat is helyeztek. Ami a fajtákat illeti, egyebek mellett megtaláljuk köztük a tölgyeket vagy a jávorfákat is. A következő nagyobb, tömegesebb faültetés ősszel lesz, amelynél ismételten számítanak majd a vállalkozók segítségére.

faültetés

Szempont a klíma és az allergia is

Az ültetésnél odafigyelünk arra, hogy a fák egyrészt bírják a melegebb klímát, mivel elég hosszú, száraz nyaraink vannak – másrészt pedig, hogy ne legyenek allergiát kiváltók akár úgy, hogy valamivel keverednek. További szempontnak számít, hogy ne szórja a levelét az útra vagy a pihéi ne szálljanak a levegőben 

– részletezte lapunknak a város faültetési elveit Keszegh Béla polgármester.

A Városi Hivatal környezetvédelmi osztályán szakmai szempontok alapján döntik el, hogy melyik fa- vagy bokorfajta pontosan hova kerülhet. Előre tervezhető a fa lombja által nyújtott árnyék, s egyáltalán az is, hogy a gyökerek idővel ne nyomjanak szét valamilyen vezetéket vagy járófelületet.

A pontos szám ugyan mindig változik, de Komárom jelenleg több mint 30 ezer fát és bokrot tart nyilván – és tart folyamatos felügyelet alatt – egy digitális rendszerben a saját közterületein. Ebben nincsenek benne az akár a magán, akár a állami tulajdonban levő telkek.

„Korábban sokszor elhanyagolták a fákat, mert azon lehetett spórolni. Mi viszont következetesen és folyamatosan próbáljuk elvégezni azokat a méréseket, vizsgálatokat, amelyekkel felmérjük az állapotukat, majd ez alapján tervezzük meg a vágásokat és metszéseket. Van, ahol ez egyszerűbb, de például az Erzsébet-szigeten védett, 270 éves platánfák is vannak. Ebben az esetben egy fa bemérése majdnem 1000 euróba kerül“ – fejtette ki a polgármester, aki szerint Komárom a hasonló méretű városokhoz képest „magasan az átlag fölött van“, ami a fák és bokrok számát illeti.

Olajozottan működő faiskola

Keszegh Béla szerint kiválóan működik a város két évvel ezelőtt Örsújfalun elindított faiskolája, ahonnan folyamatosan újabbnál újabb csemetéket ültetnek el Komárom különféle részein. A cserepes, ill. öntözőrendszeres nevelésnek köszönhetően ezt az év nagyobb részében gond nélkül meg tudják tenni. Ennek egyik konkrét példája, hogy a kivágott, elpusztult, beteg példányok helyére nagyon gyorsan ki tudják ültetni az utódaikat.

A faiskola fenntartása már nem kerül annyiba, mint a két évvel ezelőtti kialakítása, amelyhez egyébként pályázati forrást vett igénybe a város. Ezzel együtt a teljes kapacitással üzemelő városi komposztálóból folyamatosan el tudják látni a csemetéket tápanyaggal.

Kapcsolódó cikkünk
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?