Ne gondoljuk, hogy békés egyetértés uralkodik az izraeli belpolitikában. Az ország történetének legradikálisabb koalícióját lovagolja meg hétről hétre Benjámin Netanjahu. A telepesek, az ortodoxok és mások is hangot kaptak a liberális oldallal szemben ebben a koalícióban.
Botrány Izraelben

Az október 7-i hamászos terrormerénylet kapcsán bár történtek mozgások, vizsgálatok, lemondások, az ország azóta is háborúban van, úgyhogy a teljes reflexió még várat magára. Az is kérdéses, hogy Netanjahunak személy szerint mennyire érdeke ezt a vizsgálatot erőltetni, hiszen ő volt a miniszterelnök a támadás idején, ami nem jelenti azt, hogy miatta történt volna, de biztosan lenne pár ügyes ellenzéki, aki szívesen rárepülne a mélyebb vizsgálatra. De nem is itt tartunk.
Arra már kevésbé emlékezünk, hogy a merénylet előtt komoly tüntetések voltak Izraelben, amely a bírósági reformokkal függött össze, mivel az izraeli alkotmány szerint a Legfelsőbb Bíróságnak komoly jogkörei vannak a végrehajtó hatalom ellenőrzése felett. Ezt készült éppen a kormányzat kiiktatni, amikor megindultak a hamászosok, és 1200 ember halálával és kétszáz fő elrablásával végződő merényletüket véghez vitték.
A belpolitikában ez a megosztottság azóta is érvényesül, és csak fokozza a háborúról alkotott különböző percepció: nagy vonalakban, az ellenzék egy része hajlandó lenne a kiegyezésre azért, hogy a túszokat elengedjék; míg a kormány nem mutatott erre rugalmasságot, és persze kérdés immár az is, hányan lehetnek még életben. Ebbe a feszültségbe érkezett meg az a vád, hogy katariaknak dolgozhatott a miniszterelnöki kabinet egy tagja. Politikai vádakat fogalmaztak meg arról, hogy vajon kinek mi a személyes érdeke, és mi lenne a nemzetbiztonsági valódi érdek a Hamász kezelésében. A legfrissebb fejlemény, hogy a Sin Bet, az izraeli belbiztonsági szervezet vezetője súlyos konfliktusba került Netanjahuval. Egymást érik a vádak mindkét oldalon: Ronen Bar szerint a miniszterelnök őt személyes lojalitásra akarta kényszeríteni, szemben az alkotmányos kötelezettségeivel. Erről egy több mint 30 oldalas zárt nyilatkozatot adott le a Legfelsőbb Bíróságnak, amely már április elején a hivatalában tartotta a kormányzati szándékokkal szemben, hisz Netanjahu már régebben kirúgta volna. Egy kritikus belpolitikai konfliktus újabb epizódja ez, amely az előre menekülő miniszterelnök útjába kerülő akadályok skrupulus nélküli elhárításáról szól. Talán nem is olyan ismeretlen mintázat ez a mi régiónkban sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.