Matolcsy György, a jegybank volt elnöke
Elpárolgott a Magyar Nemzeti Bank pénze. Vadnyugati viszonyok és vakító villák

Hűtlen kezelés miatt nyomoz a rendőrség a Magyar Nemzeti Bank alapítványaiban eltűnő közpénzmilliárdok miatt. Több száz milliárd forint közpénz tűnt el.
„A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által tett feljelentés alapján eljárást folytat hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt” – közölte a rendőrség.
Az ÁSZ jelentéséből egy olyan bűnszervezet működése körvonalazódik, amely a jegybanki alapítványok vagyonát csalárd befektetéseken keresztül eljátszotta, közben áttekinthetetlen céghálón, magántőkealapokon keresztül tízmilliárdokat vett el saját célra.
Az ősbűn a jegybanki alapítványok létrehozása volt: ez a pénz a jegybank nyereségéből keletkezett, abból a nyereségből, amit a devizahitelek forintra váltásából realizált a jegybank. Egyes devizahitelesek rosszul jártak a forintosítással, de a jegybank kaszált.
Nagy valószínűséggel bőven bűncselekmény, amikor a jegybanki vagyon körül Matolcsy György, a jegybank napokban távozott urának fia kezdett el bábáskodni. Meg is lett az eredmény: a közpénzből magánlakás lett Dubajban, de szereztek tengerparti villaparkot is.
Dubajozás és Ferrarik
Mindez 2014-ben kezdődött, a nemzeti bank csinált magának közpénzt (magyarán profitált a forint árfolyamgyengüléséből), és beleöntötte az alapítványaiba, amik összesen 266 milliárdot kaptak az úgynevezett jegybanki nyereségből, aztán összevonták őket eggyé. Azt sokáig nem lehetett tudni, hogy mire megy a pénz, amikor meg a bíróság egy perben azt mondta, hogy ez nyilvános adat, akkor a Fidesz gyorsan csinált egy törvényt, hogy mégse legyen az. Ez volt a legendás „elvesztette közpénzjellegét” érvelés.
Az alapítványi százmilliárdokból a Matolcsy család baráti köre profitált (konkrétan Matolcsy Ádám és baráti köre). Övék lett például az alapítványok által megvett ingatlanok felújítása, bebútorozása, ők csinálták a kommunikációs feladatokat. Sok milliárd forint ömlött nekik, jegybanki bizniszek haszonhúzói lettek, ők meg vették a Ferrarikat, Porschékat, magángépekkel jártak, luxuséttermeket nyitottak, ingatlanokat szereztek a Balatonon, New Yorkban, Dubajban, a Svábhegyen, műgyűjtők lettek Londonban és még sorolhatnánk.
Hogy ezt az egészet minél nehezebb legyen lenyomozni, a jegybank követhetetlen céghálók, magántőkealapok, vagyonkezelő mögé tette a pénzeket, megvásároltak lengyel és svájci ingatlanos céget, hogy onnan menjen tovább az üzletelés a Matolcsy-klánhoz tartozó emberekkel.
Eltapsolt százmilliárdok
A kezdeti 266 milliárd forint, ami mai értékén 460 milliárd forint volna, gyakorlatilag elpárolgott. Papíron legalábbis, persze lehet, hogy valahol megvan a vagyon.
És ez még nem minden, ugyanis a kecskeméti Neumann Egyetemet fenntartó alapítvány további 127,5 milliárd forintjával sem tudnak elszámolni. Az egyetem felügyelőbizottságában „természetesen” Matolcsy rokona ült… Ezzel együtt már nem 460 millárdról beszélünk, hanem bőven 600 milliárd feletti összegről.
A vadnyugati pénzügyi gazdálkodás láttán az Orbán-kormány most széttárta a karját, mondván, a jegybank független intézmény, miközben tudomása volt a machinációkról.
Voltaképpen most is csak azért indult nyomozás, mert Matolcsy György, aki sokáig Orbán Viktor gazdaságpolitikai jobbkeze volt, az utóbbi években éles kritikával illette a kormány működését. Arra viszont nem gondolt, hogy mi lesz akkor, amikor lejár a bankelnöki ciklusa, márpedig az márciusban befejeződöttt. Azaz a mostani jegybanki átvilágítás csupán azért történik, hogy a hatalom megmutassa, a Karmelita urának, Orbán Viktor kormányfőnek nem lehet csak úgy büntetlenül beszólni.
(Npsz, 444, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.