Az Antarktisz nem csupán egy hatalmas jégtömeg, amely a tengeren lebeg, mint az Arktisz. A fagyott felszín alatt egy szilárd kontinens húzódik hegyekkel, sziklás tereppel, sőt olyan vulkánokkal, amelyek aranyat lövellnek ki magukból.
Antarktisz, ahogyan még nem ismerjük: így néz ki a jég alatt

Ez a rejtett világ most egy forradalmi térkép segítségével eddig soha nem látott részletességgel vált feltérképezhetővé. A térképet nemzetközi tudósok készítették a Brit Antarktiszi Kutatóprogram (BAS) vezetésével.
Az eddigi legrészletesebb térkép az antarktiszi felszínről
A Bedmap3 nevű új térkép több mint 60 évnyi adatgyűjtés eredménye, amely műholdakról, repülőgépekről, hajókról és még kutyaszánokról is származik. A kutatók különféle képalkotó technikákat alkalmaztak, többek között radarfelmérést, szeizmikus reflexiót és gravitációs méréseket, hogy feltérképezzék a hatalmas jégtakaró alatti felszínt. A jég átlagos vastagsága 2 148 méter.
A térkép elkészítéséhez több mint 82 millió adatpontot használtak fel, és 500 méteres felbontásban rajzolták meg. Ez már a harmadik verziója az Antarktisz alatti sziklás felszín feltérképezésének, és kétszer annyi adatot tartalmaz, mint az előző Bedmap2. Az új verzió sokkal élesebb részleteket tár fel a kontinensről – a mély völgyektől a sziklás hegyláncokon át egészen azokig a területekig, ahol az úszó jégselfek az óceánba nyúlnak.
Fejlettebb technológia, pontosabb adatok
Az új térkép pontosságát a modern technológiák és az új expedíciók jelentősen javították, különösen Kelet-Antarktisz területén. Ez a hatalmas és legkevésbé feltárt régió nemcsak a kontinens belső területeit foglalja magában, hanem a kiterjedt jégtakarót is, amely rendkívül nehezen megközelíthető az extrém időjárás és az elzártság miatt. Kelet-Antarktisz a Föld egyik utolsó érintetlen vidéke, így az elmúlt években egyre több kutatócsoport célpontja lett.
Segítség a jég olvadásának előrejelzésében
A térkép kulcsszerepet játszik abban, hogy a tudósok jobban megértsék az antarktiszi jégtakaró múltját és jövőjét, amely létfontosságú a klímaváltozás hatásainak tanulmányozásában. Az új adatok szerint, ha az összes antarktiszi jég elolvadna, a világ tengereinek szintje akár 58 méterrel is megemelkedhetne.
„Ez a térkép alapvető eszköz lesz a számítógépes modellek számára, amelyek elemzik, hogyan fog mozogni a jég a kontinensen a hőmérséklet emelkedésével” – magyarázta Hamish Pritchard, a BAS gleccserkutatója és a tanulmány vezető szerzője. „Képzeljük el, hogy egy göröngyös tortára öntünk szirupot – a felszín egyenetlenségei meghatározzák, merre és milyen gyorsan folyik a szirup. Ugyanez történik az Antarktisszal is: egyes hegygerincek lelassítják a jég mozgását, míg a völgyekben a jég gyorsabban haladhat.”
A tanulmány társszerzője, Peter Fretwell térképezési szakértő hozzátette, hogy az új adatok szerint az antarktiszi jégtakaró vastagabb, mint azt korábban gondolták, és jelentős része a tengerszint alatt fekvő sziklás felszínen nyugszik. „Ez azt jelenti, hogy ez a jég még sebezhetőbb az olvadással szemben, mivel a kontinens szélén lévő melegebb tengervíz sokkal gyorsabban károsíthatja, mint ahogy eddig hittük.”
A Bedmap3 révén eddig soha nem látott pontossággal rajzolódott ki, milyen is valójában az Antarktisz szilárd felszíne a jég alatt. Ez a térkép nemcsak a klímaváltozás kutatásában lesz nélkülözhetetlen, hanem a jégtakaró mozgásának és annak óceánokra gyakorolt hatásának jobb megértésében is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.