Putyin csatlósai

putyin fico

Mit kockáztat Magyarország és Szlovákia az orosz barátsággal? Nagyon egyértelmű és egyszerű a válasz: a társadalmunk fejlődését és jövőjét. Ha visszapillantunk, a történelem már sokszor bebizonyította: amikor egy ország vezetői alárendelik magukat Oroszországnak, az eredmény soha nem kedvező.

Az orosz stratégia évszázadok óta változatlan: miután katonailag elfoglalnak egy területet, az adott ország vezetőit vagy kivégzik, vagy bebörtönzik mondvacsinált okokkal – még akkor is, ha Moszkvához hűek és lojálisak. Helyükre pedig még hűségesebb, még inkább alárendelt figurákat ültetnek. Vagy állampuccsot idéznek elő a politikailag és hatalmilag leigázandó országban, és saját, Moszkvához hű bábkormányukat ültetik kormányzó pozícióba. Abban egyetérhetünk, hogy az egyik forgatókönyv sem előnyös a csókos ország számára. Aki pedig az elköteleződése után nem jár el lojálisan, az kizuhan az ablakon, vagy a korláton átesve a nyakát szegi.

Ezért is figyelemre méltó, és némi csodálkozással tölt el, hogy Magyarország és Szlovákia vezetése úgy politizál, „azt a látszatot kelti”, mintha Putyin kottájából játszanának, és a mű hangnemét és gyorsaságát az orosz elnök diktálná mindkettőjüknek. De vajon mit remél ettől a kapcsolattól, „barátságtól” Orbán és Fico? Mert hogy ez csak egy egyoldalú barátság, azt a vak is látja. Ugyanis Moszkva hatalmi fölénye nyilvánvaló, Orbán és Fico mozgástere pedig minimális. Az egyoldalú barátságokban pedig általában a gyengébb fél szenved el veszteségeket. Az elkövetett hibákért a múltban is mindig vérrel kellett fizetni. Vajon Putyin tényleg kesztyűsbábjaiként használja a két államvezetőt az EU-n és a NATO-n belüli céljai elérésében, bomlasztásában?

Abból még sosem sült ki jó, ha egy házasságban az egyik fél a másik asztalnál ülőkre kacsingatott, miközben a mellette helyet foglaló kezét szorongatta. És ez ebben az esetben sincs máshogy, mert egy hátsóval két lovat nem lehet megülni. El lehet ugyan játszani – havonta Putyinhoz vagy Trumphoz rohangálva –, hogy globálisan meghatározó és mindenre hatással levő politikusok vagyunk, de a valóság az, hogy Magyarország és Szlovákia a 15 milliós összlakosságával csak egy homokszem a nemzetközi gépezetben. Csak egy porszem, minek a befolyása a világpolitikában lényegében közelebb áll a nullához, mint az egyhez.

Úgy fest, mint már oly sokszor, most is a történelem rossz oldalán kötünk ki, amiért megint nagy árat kell majd fizetnünk. És mit nyerhet, vagy inkább mit veszíthet Magyarország és Szlovákia ezzel az egyre szorosabb, de annál veszélyesebb kapcsolattal? A történelmi példák óvatosságra intenek, az orosz barátság ára ritkán marad következmények nélkül. És ezek a következmények a múltban még soha nem vezettek jóra az országaink és a népünk számára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?