Pénzért és szabadon

„A világ egyre szűkül, ahogy a részeit egyre több szál fűzi egymáshoz. Ha pedig az egyik résszel baj történik, az egész együtt szenved” – valószínűleg pontatlanul idéztem Nemere István egyik nagyszerű regényéből, az Ébredés előtt-ből. Tegnap estétől foglalkoztat ez a gondolat.

„A világ egyre szűkül, ahogy a részeit egyre több szál fűzi egymáshoz. Ha pedig az egyik résszel baj történik, az egész együtt szenved” – valószínűleg pontatlanul idéztem Nemere István egyik nagyszerű regényéből, az Ébredés előtt-ből. Tegnap estétől foglalkoztat ez a gondolat. Elolvastam a számítógépes vírusokkal foglalkozó honlapokat, mindegyik azt írja, hogy olyan aprócska program terjed, amelyik már nem is elektronikus levelekben bújik el, hanem csak „úgy” repked össze-vissza az interneten, tehát minden hálózatra kapcsolt számítógép potenciális áldozattá válhat. Csakhogy van itt egy kis bökkenő: ez a vírus csak azokat a számítógépeket támadja meg, amelyek Microsoft Windows operációs rendszert futtatnak. Az Apple Macintosh számítógépeket nem bántja, nem is beszélve a Linux operációs rendszerrel megtáltosított számítógépekről. Én különösen az utóbbit szeretem. Nincs különösebb bajom a Windowsszal sem, a munkahelyemen naponta használom. Csakhogy közte és a Linux operációs rendszerek között van egy jelentős különbség: az előbbit egy cég fejleszti, amely dollár milliárdokat kaszál abból, hogy szinte egyeduralkodó a piacon. Vele szemben a Linuxot programozók ezrei írják és tökéletesítik. Kapaszkodjanak meg: nagy többségük teljesen ingyen.

Nem tudom, nevezhető-e harcnak a két rendszer rivalizálása. Egyik nap a Linux szerelmeseinek üdvrivalgásával vannak tele a lapok: München városa új számítógépeket vásárolt, és áttért a Linuxra. Pár napra rá nagy hangon jelentette be az ellentábor, hogy Magyarországon az önkormányzatok csakis Microsoft termékeket vásárolnak. Tisztelem azt a tényt, hogy a Windows a legelterjedtebb a világon. Csak hogyha egy aprócska biztonsági rést felfedeznek, akkor a világon az összes Windows-felhasználó napokig retteghet a vírustól. Persze minden hibát ki lehet javítani, a Microsoft ezt meg is tette. Sőt hangsúlyozom: meg is teszi, minden alkalommal, bár mostanában elég sok a hiba. Az óriáscég műszaki tanácsadást is nyújt, pénzért. A Linuxot azonban nem fejleszti semmiféle cég, hogyan járhatna mellé segítség, kérdezhetnénk. Egyszerűen: ha a világon bárhol bármilyen hiba előfordul, akkor azt a fejlesztők igyekeznek azonnal kijavítani, és szégyenkezés nélkül nyilvánosságra hozzák a tévedést. Ingyen. Hogy az a világ, amelyben még megvan a bizalom a programozók szabadon terjeszthető termékei iránt, ne rettegjen feleslegesen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?