A főnöke törvénysértését vizsgálta a hivatal, a Főügyészségen tettek panaszt a belügyminiszter ellen

Matúš Šutaj Eštok

Panaszt tett a Főügyészségen pénteken három civil szervezet, mert a járási hivatal nem találta törvénysértőnek, hogy Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter a választás előtt videóban próbálta befeketíteni Ivan Korčok köztársaságielnök-jelöltet. Korčok ellen több más lejárató kampány is folyt a közösségi médiában, amelyeket jobbára álprofilok terjesztettek. 

A „háború jelöltjének” nevezte Ivan Korčok köztársaságielnök-jelöltet Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter egyik videójában közvetlenül az elnökválasztás mássodik fordulója előtt, március 26-án. A videót a miniszter fizetett posztként is népszerűsítette, és jelenleg csaknem 720 ezer megtekintésnél tart, de természetesen a választás második fordulója előtt volt a legnépszerűbb. 

A belügyminiszter a videóban arról beszél, hogy Korčok a „háború jelöltje” és a „háború elnöke” lesz, ha megválasztják.

 Amellett, hogy a videót fizette bejegyzésként tette közzé, az hamis állításokat is tartalmaz. Azzal vádolja Korčokot, hogy köztársasági elnökként, aki egyben a hadsereg főparancsnoka is, szlovák katonákat küldene Ukrajnába. Figyelmen kívül hagyta közben, hogy a hadsereg külföldi bevetéséről csak a kormány és a parlament dönthet, illetve ezt csak a figyelem elterelésének nevezte.  

A videó a belügyminisztérium meghatározása szerint is törvénysértő, mivel a törvény tiltja, hogy harmadik félként más szervezetek is bekapcsolódjanak a választási kampányban. 

A belügyminisztérium honlapján pedig az áll, hogy valamelyik jelöltet segítő, a közösségi oldalakon közzétett posztok fizetett hirdetéssel való támogatása is kampánynak számít. 

Matúš Šutaj Eštok

A járási hivatal nem találta hibásnak a főnökét

A videó miatt már áprilisban feljelentést tett az Állítsuk meg a korrupciót Alapítvány (Nadácia Zastavme korupciu - NZK), amelyet a belügyminisztérium hatáskörébe tartozó illetékes járási hivatal augusztus végére vizsgált ki. 

A vizsgálat eredménye, hogy a belügyminiszter nem követett el törvénysértést azzal, hogy ezt a videót és még több más, Ivan Korčok elnökjelöltet hátrányosan bemutató, fizetett bejegyzést is közzétett. 

Az NZK és még két szervezet – a MEMO 98 és a Trasparency International Slovensko (TIS) – most a Főügyészséghez fordult, hogy vizsgálja felül a járási hivatal döntését. „A hivatal döntését teljesen érthetetlennek tartjuk” – jelentette ki Zuzana Petková, az NZK igazgatója. Szerinte az egy rendszerhiba, amikor a Šutaj Eštok hatáskörébe tartozó hivatal dönt a miniszter lépésének szabályosságáról, és ez a döntés a miniszter számára pozitív. 

Petková úgy véli, hogy politikai döntést hozott a járási hivatal. 

Az ügyet súlyosbítja, hogy feltételezett törvénysértést belügyminiszterként követte el Matúš Šutaj Eštok. 

Az ügy még súlyosabb, mert ezt maga a belügyminiszter követte el, és ez a tárca a felelős a választások tisztaságáért és a választási előírások betartásáért” 

– magyarázta Michal Piško, a TIS igazgatója. Ha a Főügyészség az ügy kivizsgálása alapján velük értene egyet, akkor a belügyminisztert akár 30 ezer eurós bírságra is ítélheti. 

Korčok ellen több lejárató is folyt a választási kampányban 

Ivan Korčok elleni lejárató kampánnyal foglalkozik a VSquare nemzetközi oknyomozó portál és a Ján Kuciak Oknyomozó Központ (ICJK) elemzése is. A szervezet szerint hamis közösségi médiás profilok indították januárban azt az álhírkampányt is az elnökjelölt ellen, amely szerint Korčok egyetemista éveiben együttműködött a kommunista titkosszolgálattal, az ŠtB-vel. A hír először január 19-én jelent meg, egy TINA nevű felhasználó bejegyzéseként, aki az elemzés szerint minden valószínűség szerint egy álprofil.

Erre alapozva vette elő ezt a témát Zoroslav Kollár, aki január végén egy videóban próbálta ezzel befeketíteni Korčokot.  

A Nemzeti Emlékezet Hivatala (ÚPN) ugyan rövid időn belül cáfolta, hogy Korčok együtt működött volna az STB-vel és hamisnak nyilvánította azt a „dokumentumot” is, amivel ezt igazolni akarták, de addigra a posztok már több ezer megosztást értek meg. Terjesztették például a Smer egyes regionális szervezetei és megosztotta több SNS-hez köthető ember is. 

A VSquare elemzése szerint a legtöbb terjesztő hamis vagy anonim profil volt. 

A kampány hatásos volt, egy felmérés szerint a hír, amely szerint Korčok az ŠtB ügynökeként saját osztálytársairól adott le jelentéseket, 

a lakosság 45 százalékához eljutott, és 36 százalék hajlott arra, hogy higgyen neki. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?