Drónrajokat lőtt le az újonnan kifejlesztett, rádióhullámokkal működő védelmi energiafegyver első nagyszabású tesztjén a brit hadsereg.
Drónrajokat lőtt le egy új energiafegyver tesztjén a brit hadsereg

A londoni védelmi minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint a rádiófrekvenciás irányított energiafegyver (Radio Frequency Directed Energy Weapon, RFDEW nevű rendszer) próbaüzemét Wales nyugati térségében tartották, és a fegyver képesnek bizonyult számos cél egyidejű és szinte azonnali semlegesítésére.
A tárca ismertetése szerint az RFDEW-fegyverrendszer tesztje során egyetlen bevetéssel egyszerre két dróntrajt – összesen több mint száz drónt – sikerült nyomon követni, célba venni és leszedni.
A londoni védelmi minisztérium hangsúlyozza, hogy az ukrajnai hadszíntéren zajló harci cselekmények során mind gyakrabban fordul elő drónrajok bevetése. A brit katonai hírszerzés becslése szerint az ukrán fegyveres erőknek tavaly több mint 18 ezer támadó drónnal kellett szembeszállniuk.
Az RFDEW-fegyverrendszer nagyfrekvenciájú rádióhullámokkal károsítja az ellenséges drónok kritikus fontosságú elektronikai részegységeit, így ezek az eszközök működésképtelenné válnak vagy lezuhannak.
Az új rendszer egy-egy bevetése mindössze 10 pennybe (48 forintba) kerül, így az RFDEW a rakéták alkalmazására alapuló hagyományos légvédelmi rendszerek költséghatékony kiegészítő eleme lesz – áll a londoni védelmi tárca csütörtöki ismertetésében.
A minisztérium szerint az új energiafegyver hatótávolsága jelenleg egy kilométerig terjed, és hatékonyan alkalmazható olyan eszközök ellen is, amelyek működését elektronikus hadviseléssel nem lehet megzavarni.
A londoni védelmi minisztérium az utóbbi hónapokban több más új, élenjáró technológiával működő támadó és védelmi fegyverrendszer kifejlesztéséről is beszámolt.
A tárca decemberben arról adott tájékoztatást, hogy a brit hadsereg új típusú drónelhárító lézerfegyvert tesztelt sikerrel. A nagyenergiájú fegyvert, amely intenzív infravörös sugarat irányít a kijelölt célpontokra, egy páncélozott járműről irányították a teszt céljából útnak indított drónok felé, és a fegyver mindegyik drónt megsemmisítette.
A brit királyi légierő nem sokkal korábban ugyancsak lézertechnológián alapuló, repülőgépekre felszerelhető rakétaelhárító rendszert tesztelt száz százalékos találati pontossággal.
A védelmi minisztérium szerint még ebben az évtizedben légi támadóeszközök, mindenekelőtt drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelik fel a brit hadihajókat is. A DragonFire (Sárkánytűz) elnevezésű fegyverrendszert 2027-ben – a korábban kitűzött határidőnél öt évvel hamarabb – hadrendbe lehet állítani.
A védelmi tárca szerint a támadó rakéták és drónok elhárítására jelenleg használt rakéták egyenként többmillió fontos ára helyett a DragonFire egy-egy bevetése tíz font (4800 forint) körüli költséggel jár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.