Már nemcsak a gyermekek nyári táborát finanszírozhatjuk az üdülési csekk segítségével, hanem a szüleinket is elküldhetjük pihenni pár napra, de csak itt, Szlovákiában. Az üdülési utalványokra vonatkozó új szabályok 2025 januárjában léptek hatályba.
Az üdülési csekk átruházható a szülőkre

A rekreációs utalványok 2019-től vannak érvényben Szlovákiában. Céljuk a belföldi turizmus fellendítése és a munkavállalók szlovákiai nyaralásának elősegítése. Tulajdonképpen a munkáltató által a munkavállalónak nyújtott, adókedvezményes üdülési támogatásról van szó. A 49 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok számára kötelező, és a 24 hónapnál hosszabb munkaszerződéssel rendelkező alkalmazottaknak jár. Az üdülési csekkekre vonatkozó előírások az évek során többször módosultak. A legutóbbi változás a munkavállalók szüleit érinti.
A jogosultak köre
„2025. január 1-jétől lehetőség van arra, hogy az alkalmazottak átruházzák a rekreációs juttatást a szüleikre, ami kibővíti a juttatásra jogosultak körét. A szülők az említett juttatást egyedül, házastársukkal vagy a szülővel közös háztartásban élő személlyel együtt is igénybe vehetik” – magyarázta Jitka Božeková, az Atlas Group társaság munkatársa. Szerinte ebből egyértelműen az következik, hogy az üdülési csekk már nemcsak a munkavállaló kiadásaira, hanem a szülője kiadásaira is fordítható. Így az utalványt a szülő kikapcsolódására is fel lehet használni, a munkavállaló részvétele nélkül.
Kinek a nevére szól?
Ahhoz, hogy egy vállalat ilyen üdülési utalványt nyújtson a munkavállalónak, bizonyos feltételeket kell teljesíteni. Az egyik legfontosabb, hogy a rekreáció árát igazoló számlának a munkavállaló nevére kell szólnia – még abban az esetben is, ha a munkavállaló maga nem vett részt a kirán-duláson. Továbbá, a számlát a munkavállalónak is kell kifizetnie, s ezt igazolnia kell például bankszámlakivonattal. Alternatívaként szóba jöhet az a megoldás is, hogy a költségeket először kifizeti a munkavállaló szülője, s utána a a gyereke ezt az összeget bizonyíthatóan megtéríti neki. „Erre azért van szükség, mert a rekreációs támogatás csak a munkavállalónak jár, és alapja a munkavállalónak a munkáltatóval fennálló munkaviszonya. A munkavállaló szülője nem áll jogviszonyban a munkáltatóval” – részletezte Božeková. Ugyanakkor a munkavállalónak tudnia kell bizonyítani a rekreációban részt vevő személlyel való kapcsolatát. Így például a szülővel való kapcsolatot a születési anyakönyvi kivonattal tudja alátámasztani.
Ugyanez érvényes a gyermekek esetében is: az üdülési csekk felhasználható az alapiskolás korú gyermek szünidei táborának vagy egyéb rekreációs tevékenységének a finanszírozására. Fontos, hogy a táborért kiállított számlán a mi nevünknek kell szerepelnie. Amikor a bérelszámolónktól kérjük az üdülési hozzájárulást, a kérvényhez csatolni kell a rekreáció költségeit igazoló, a nevünkre kiállított számlát, valamint egy bankszámlakivonatot, mellyel igazoljuk, hogy tényleg kifizettük. Továbbá, gyermekek esetében csatolni kell egy, a tábor szervezői által kiállított igazolást arról, hogy a gyermek tényleg ott volt. A rokoni kapcsolatot pedig itt is születési anyakönyvi kivonattal támaszthatjuk alá.
A kérvényt legkésőbb az üdüléstől számított 30 napon belül kell benyújtani.
A kedvezmény feltételei
Az üdülési utalvány egyik legfontosabb feltétele: Szlovákiában kell elmenni kirándulni, s legalább két éjszakát ott kell tölteni. Az üdülési csekket az igényelheti, akinek rendes munkaszerződése van. Ez vonatkozik az állami és közalkalmazottakra is. A megbízási szerződésre dolgozók nem jogosultak a kedvezményre. Akinek egyszerre több munkahelye is van, a hozzájárulást csak az egyik cégtől kérheti.
A támogatás összege
A munkaadó a hazai üdülési költségek 55%-át térítheti meg, legfeljebb 275 eurót évente. Beleszámítják a legközelebbi családtagok kiadásait is. Vagyis ha a kirándulás költségei 500 euróra rúgnak, annak az 55%-a pontosan 275 euró, a munkaadó ennyit téríthet, s az üdülés ténylegesen 500 euró helyett csak 225 euróba kerül a családnak. A munkaadó csak a szállással összefüggő idegenforgalmi szolgáltatások árához köteles hozzájárulni, és az egyéjszakás szállás költségeit nem köteles megtéríteni. Az étkezési és egyéb költségeket is csak akkor köteles kifizetni, ha egy számlán szerepel a szállással. Az éttermekben, kávézókban, uszodákban stb. külön kiállított számlák elfogadását és megtérítését a törvény nem írja elő.
A részmunkaidős alkalmazottak a hozzájárulás arányos részére jogosultak. Például, aki 8 óra helyett csak napi 4 órás munkaidőben állapodott meg, az legfeljebb 137,50 eurót kaphat. A hozzájárulásból nem kell adózni, sem járulékokat fizetni, az alkalmazott nettó bevétele lesz, a munkaadó pedig adókiadásként könyvelheti el.
Készpénz vagy kártya?
A munkaadó készpénzben is fizethet, vagy az étkezési utalványhoz hasonló üdülési jegyet adhat. Néhány munkaadó a hagyományos ebédjegyek vagy étkezési utalványok helyett bizonyos kredittel feltöltött elektronikus étkezési kártyát ad az alkalmazottaknak, ugyanígy az üdülési hozzájárulás is nyújtható egyfajta üdülési kártya formájában.
A legtöbb cég belső útmutatót tett közzé, általában formanyomtatványt is létrehoztak – azon kell kérni a költségek megtérítését.
Vállalkozók
A vállalkozók vagy más önálló kereső tevékenységet folytatók is kihasználhatják az üdülési utalványt. A hozzájárulás értékét beleszámíthatják a kiadások közé, így csökkentve az adóalapjukat. Ugyanakkor ez csak azok számára előnyös, akik a tényleges kiadásokat érvényesítik. Azoknak, akik átalánykiadásokat szoktak kimutatni, az üdülési utalványt is az átalánykiadások közé kell sorolniuk. A vállalkozók esetében is érvényes, hogy az utalvány értéke legfeljebb 275 euró lehet évente, és azok vehetik igénybe, akik legalább 24 hónapja vállalkoznak, illetve tevékenykednek az adott területen. Aki alkalmazott és vállalkozó is egyben, el kell döntenie, melyik státuszából kifolyólag él a kedvezménnyel, mindkét pozícióból nem lehet.
Törvénysértés
A munkaadó köteles mindenkinek biztosítani az üdülési utalványt, aki jogosult rá. Továbbá, a vállalat nem hozhatja hátrányos helyzetbe azt a munkavállalót, aki rekreációs támogatást igényel, ahhoz a munkavállalóhoz képest, aki nem igényel ilyen támogatást. „Ugyanakkor az anyasági szabadságon vagy a gyermekgondozási szabadságon lévő munkavállaló is jogosult a rekreációs támogatásra, amennyiben a feltételek teljesülnek” – tette hozzá az Atlas Group szakembere. Az a munkavállaló azonban, aki tartósan szabadságon van, hogy közfeladatot lásson el, például polgármesterként, már nem jogosult a rekreációs juttatásra.
Amelyik munkáltató megtagadja az üdülési hozzájárulást, megsérti a munka törvénykönyvét. Ilyen esetben az alkalmazott a munkaügyi felügyelőségnél emelhet panaszt, és ha bebizonyosodik a törvénysértés, a céget akár 100 ezer euróra is büntethetik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.