A V4-es projekt harmadik napján Visegrádon idézték fel a diákok a magyar, a cseh és a lengyel király 1335-ös találkozóját. A Salamon-toronynál filmforgatásba kezdtek: eljátszották a három király találkozóját. (Fotó: SJG)
V4 Gen Mini-Grant – három iskola „Visegrád nyomában”
Ez év áprilisában az online térben sikerült rátalálni két olyan V4-es tagországbeli iskolára, amelyekkel iskolánk, a komáromi Selye János Gimnázium májusban meg is pályázott egy rövid tartamú mini-grantot a Nemzetközi Visegrádi Alapnál, amely egy kisebb pénzadomány oktatási intézmények közti együttműködésre.
Puck, a lengyelországi Gdansk melletti kisváros Lyceum Akademickije im. Macieja Plazynskiego nevű középiskolájával és a magyarországi Debreceni Református Kollégium Gimnáziumával egyetemben nemsokára megtudtuk, hogy a történelmi tematikájú beadványunkat az alap elfogadta. Ez a tény természetesen nagy örömünkre szolgált, hiszen biztosak lehettünk abban, hogy az elkövetkező fél évben érdekes élményben lehet része iskolánk öt, a történelem iránt érdeklődő diákjának, akik mellesleg angolul is jól beszélnek, hiszen ez lett a projekt munkanyelve.
Angyal Zsófiával, Antal Fannival, Presinszky Emmával a III. B-ből, valamint Suba Rebekával és Bogár Ábellel a III. D-ből még júniusban elkezdtük tervezni a komáromi fordulót, azaz a projekt 1. mobilitását. Az érdemi munka viszont csak néhány hete, az új tanév indításakor kezdődött el igazán, hogy aztán 2024. szeptember 23–25. között vendégül láthassuk a két iskola „küldöttségét”.
Szeptember 22-én Budapesten találkoztunk először, ugyanis ide érkezett repülővel a lengyel csapat. Egy hosszúra nyúlt városnézés után sötétedésre érkeztünk meg vonattal Komáromba.
A projekt első napját, hétfőt reggeli felszolgálásával kezdtük iskolánk aulájában. Ezután három diákunk prezentáción keresztül mutatta be vendégeinknek Szlovákiát, az iskolánkat és a komáromi régiót. Ezt követően a résztvevők játékos formában igyekeztek megismerkedni egymással. A délelőtt folyamán Keszegh Béla, Komárom polgármestere a Városháza üléstermében tisztelt meg minket azzal, hogy nemcsak fogadta a három csoportot, hanem angol nyelven egy élvezetes előadást is tartott a városról. Délután az erődrendszerbe voltunk hivatalosak, ahol szintén angol nyelvű idegenvezetés segítségével elevenedtek fel Komárom jelentős történelmi pillanatai. A hivatalos program végeztével a diákok még eltöltöttek pár közös órát a központban.
Kedden újra együtt reggeliztünk az iskolában, majd jött a nagyszünet és vele a villámcsődület. Iskolánk sok-sok diákja érzett késztetést arra, hogy csatlakozzon hozzánk az udvaron, és együtt táncoljuk el az ördög útját. Ez a tízperces esemény tette igazán emlékezetessé a napot. Nagyon hálásak voltunk, hogy vendégeink megtapasztalhatták, mennyire összetartó a gimnázium diákközössége. Az ördög útja valódi örömtánc volt!
Rövid óralátogatáson is voltunk, aztán Elek tanár úr egy sétára hívta a résztvevőket, hogy megmutassa Komárom legfontosabb nevezetességeit. De a délután is tartogatott érdekességet: betekintést nyerhettünk az ógyallai sörgyártás rejtelmeibe. Megtudtuk, milyen utat tesznek meg a sör alapanyagai, amíg szomjoltó nedűvé válnak. Az iskolába visszatérve még jutott energiánk egy összefoglaló vetélkedőre is.
Szerdán reggel kisbuszba ültünk és Visegrád nyomába eredtünk. Azaz meglátogattuk azt a helyet, ahol 1335-ben a cseh, a lengyel és a magyar király azért találkozott, hogy magyar közvetítéssel a cseh és a lengyel uralkodó békét kössön, és megegyezzenek egymás kölcsönös támogatásáról. Ez a történelmi esemény szolgáltatta az alapot az 1991-es Visegrádi Együttműködés létrehozásához, és nem utolsósorban projektünk fő motívumához is. A Salamon-toronynál ugyanis a diákok filmforgatásba kezdtek: eljátszották a három király találkozóját.
Visegrádról Budapestre, onnan pedig Debrecenbe utaztunk, ahol a következő két napban már az ottani partneriskola töltötte meg tartalommal a mobilitást. Megismerkedtünk a nagy múltú Református Kollégiummal és annak gimnáziumával, jártunk a nagytemplomban, a Nagyerdei parkban és a Debreceni Egyetem épületében is. Természetesen nem maradhatott el a hazai diákok prezentációja sem. A magyaros ízeket lengyel diákokkal kóstoltató játék remek szórakozás volt, nem beszélve arról a városfelfedező kvízről, amelyet egy telefonos alkalmazás segítségével teljesítettek a vegyes összeállítású csapatok.
Néhány napig eltartott, amire az igényes ötnapos program minden fáradságát kipihentük. De a rengeteg élmény és látnivaló, az új ismeretek és ismerősök feltöltöttek diákot, tanárt egyaránt. Izgatottan várjuk a projekt 2. mobilitását, amelyre 2024. október 21–25. között kerül sor Lengyelországban.
Vlahy Anita, a projekt iskolai koordinátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.