Összegyűjtötték Trump diplomáciai bakijait

Főleg az országok nevével meg az időzónákkal van baj.

Főleg az országok nevével meg az időzónákkal van baj. Más politikusok politikai pályája meg ki a fenét érdekel.

A Politico című washingtoni újság összeállítást készített Donald Trump amerikai elnök diplomáciai baklövéseiről.

A lap nevük elhallgatását kérő kormányzati forrásoktól szerezte információit. Az értesülések legtöbbje a nemzetbiztonsági tanács tagjaitól ered.

A leggyakoribb diplomáciai baklövése Trumpnak az a szokása, hogy nemigen veszi figyelembe: tárgyalópartnerei más időzónában élnek, mint ő, valamint rosszul ejti ki még az országok nevét is.

Ha akar, akkor nagyon

Kormányzása első esztendejében például Abe Sindzó japán kormányfőt rendszeresen délután akarta telefonon hívni, amikor Japánban éppen éjszaka van. „Amikor hívni akar valakit, akkor mindenképpen hívni akarja” – idézi a Politico a nemzetbiztonsági tanács egyik volt munkatársát. Az illető azt is elmondta, hogy Herbert McMaster volt nemzetbiztonsági tanácsadóra hárult a feladat, hogy igyekezzen csillapítani az elnököt, és elmagyarázni neki, hogy majd „észszerű időpontban” kapcsolják a keresett politikust. Trump viszont rendkívül udvarias olyan szempontból, hogy ha neki telefonál egy másik ország politikusa, soha nem várakoztatja meg.

Pedig készült...

Az elnök az üzleti világból, külpolitikai tapasztalatok nélkül érkezett a Fehér Házba. Ezért amikor 2017 júniusában találkozóra készült Narendra Modi indiai kormányfővel, alaposan áttanulmányozta a térség térképét. Ennek ellenére Nepált „Nipple”, Bhutánt pedig „Button” néven emlegette, ráadásul egyszer össze is keverte a két országot, mi több, azt hitte, hogy mindkettő India része. Amikor megkérdezte munkatársaitól, vajon az indiai politikus társaságában lesz-e a felesége is, közölték, hogy Narendra Modi régóta külön él a feleségétől. „Hű, akkor azt hiszem, összehozhatnám őt valakivel” – válaszolta tréfásan.

A festői „Nambia”

Trumpnak máskor sem sikerült helyesen kiejtenie egy-egy ország nevét, és nincs teljesen tisztában egy-egy politikus pályafutásával. Az ENSZ-közgyűlés tavaly szeptemberi ülésszakán Namíbiát Nambiának mondta. Amikor pedig idén júliusban Giuseppe Conte olasz kormányfő a Fehér Ház vendége volt, Trump hosszasan gratulált neki az óriási győzelméhez a választási kampányban. Conte azonban soha nem kampányolt és soha nem indult választáson jelöltként, kormányfővé választását két párt kompromisszumos megállapodásának köszönheti.

James Carafano, a konzervatív Heritage Alapítvány kutatója, aki a 2016-os választási győzelem és a 2017-es beiktatás közötti átmeneti időszakban külügyi ügyekben adott tanácsokat Trumpnak, a Politicónak azt mondta: Trump elnökként nagyon sokat tanult, de a stílusa nem fog változni.

A lap megjegyezte: más amerikai elnököknek is voltak furcsaságai, követtek el hibákat. Barack Obama több politikus – köztük a szingapúri Lee Kuan Ju – nevét nem tudta helyesen kiejteni.

George W. Bush egy televíziós interjúban kínosan összezavarodott, amikor kiderült, nem ismeri egyes külföldi vezetők nevét, és Bill Clinton – Trumphoz hasonlóan – ugyancsak fütyült az időzónákra, ha telefonálni akart. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?