A Magyar Szövetség elnöke arra kéri a kormányfőt, hallgassa meg az általuk kidolgozott megoldási lehetőséget.
Szövetség: kis lépések előre
A múlt héten először ülésezett a Magyar Szövetség új elnöksége, majd varázsütésre felélénkült a tetszhalott állapotban leledző párt kommunikációja. Napi szinten kerül ki új tartalom a Facebookra, levelet kapott a párttól Peter Pellegrini államfő, szlogenek szintjén megjelent a nyilvánosság előtt pár általánosabb célkitűzés. Minden párt esetében arról beszélnénk, hogy az ehhez hasonló aktivitás magától értetődő és a szükséges minimum. A Magyar Szövetség kapcsán más a helyzet: egyszerre kell értékelni azt, hogy a párt végre úgy viselkedik, ahogyan egy átlagos politikai formációnak kell, valamint megjegyezni, hogy ez egyáltalán nem garancia bármiféle sikerre.
Az elnökválasztás előtt hosszabb ideig tartott felsorolni a magyar párt problémáit azoknál a területeknél, amelyek működtek. A megválasztott Gubík László mellett is gyakorlatilag mindenkinek feltűnt, hogy cselekvőképtelenné vált az elnökség, és eltűntek a szakpolitikusok, gyakran elhangzó ígéretnek számított a tetszhalott vezetési struktúrák felélesztése. Ezen a téren a kongresszus után minden feltétel adott volt a Magyar Szövetség újraindításához: az elnökségi tagok névsora kicserélődött, és az új bekerülők talán komolyabban veszik, hogy proaktívan politizáljanak. Egy operatív elnökség könnyebben tud megfogalmazni a nyilvánosságnak szóló üzeneteket is – igazából bármit mondhat, mert a bármi több, mint a semmi. Egyelőre úgy tűnik, hogy az elnökség működik és teljesíti a feladatát, bár egy találkozó után meglehetősen korai levonni hosszú távú következtetéseket.
A Magyar Szövetség egyik első húzása volt, hogy nyílt levelet küldjön Pellegrininek, és a tranzakciós adó elleni fellépést kérte tőle, ami hatványozottan jobb megoldás, mint – mondjuk – a jövőbeni magyar tanácsadó személyének füstös szobákban való letárgyalása. Amennyiben állandósul a látható és transzparens kommunikáció a nyilvánosság szereplőivel, akkor legalább annyit el lehet majd mondani, hogy a Szövetség rajongói és haragosai egyaránt meg tudják majd indokolni, miért is választják a pártot, vagy épp mi a bajuk vele. Ki tudja, még az is előfordulhat, hogy idővel a szlovák közvélemény is felfigyel a pártra, már annak a konstatálásán túl, hogy az új elnöknek nincs szlovák állampolgársága, és erős szálak fűzik Magyarországhoz.
A Szövetség vezetését, szakmai tevékenységét ezzel együtt is sokkal könnyebb rendbe tenni, mint munkára bírni a helyi szervezeteket. Passzív helyi aktivistákkal csak akkor lenne esélye a pártnak egy választáson, ha karizmatikus figurák kerülnének egy választási lista élére, az ilyen emberek felépítése pedig időbe telik, hacsak nem a párttól kifelé kacsingató Gyimesi Györgyről van szó. A fásult helyi aktivisták felrázása sok személyes jelenlétet követel a helyi rendezvényeken, miközben az alapszervezetek és járási testületek tisztújítása is egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik. Az egymásra acsarkodó helyi érdekcsoportok kibékítése, vagy legalábbis a konfliktusok belső fórumokra terelése és szervezett megoldása szintén hosszú távú és embert próbáló feladat, a következő hónapok és évek mutatják meg, mennyire oldják sikeresen a felelősök.
A Magyar Szövetség elnöksége egyelőre lebetonozta az alapokat, teljesítve az elvárható minimumot. Az alapokra viszont ugyanúgy kerülhet egy stabil kőépület, mint egy nyitott és ingatag altán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.