Négyezer

Öt év telt el az Egyesült Államok iraki inváziója óta.
Rengeteg a vég(e).

Öt év telt el az Egyesült Államok iraki inváziója óta.

Rengeteg a vég(e). Öt év számláján négyezer amerikai, több tízezer (a pontos számokról még évekig vitakozni fognak) iraki civil halála, a szunnita muzulmánok iraki hatalmának, az amerikai demokrácia ártatlanságának (tömegpusztító fegyverek és Abu Ghraib), valamint az USA szuperhatalmi létének a vége. Szaddam Husszein.

Azért Barack Obama még hozzátenné, hogy az amerikai dollár ereje, meg az olcsó kőolaj is ott veszett Irakban. Nem semmi, mennyi minden derülhet ki egy globálisan figyelt lokális háborúban.

Csekély, ám fontos vigasz, hogy a háború ötletétől, valamint szeptember 11-től megrészegült neokonzervatívok és elnökük George W. Bush szintén itt fejezték be politikai pályafutásukat, amely minden valószínűség szerint szeptember 11., valamint a demokraták „Clinton-kórja” miatt hosszabbra nyúlt, mint egyébként törvényszerű lett volna.

Amerika ugyan megnyerte a (villám)háborút (ki emlékszik már erre?), de a békét alaposan elvesztette. Sikerült bebizonyítania, hogy hadserege nem képes két helyi háborúnál többet vívni egyidőben. Hiába volt Szaddam bukása, a jól beharangozott tömegpusztító fegyverek hiányával Amerika elvesztette nimbuszát, a béke elmaradásával pedig szuperhatalmi státusát.

Ám az iraki háború nem csak az amerikai gyengeségről mesél. Az elmúlt másfél évben sokkal inkább arról, hogy az elvesztegetett három év után Amerika képes volt kritikusaira hallgatni és változtatni a vesztes katonai stratégián.

Tavaly jött Petraeus generális és mára Irak viszonylag biztonságos – legalábbis az addigi állapotokhoz képest. A legtöbb helyi politikus által arrogánsnak és ostobának tartott, és a háború utáni káoszhoz döntéseivel nagyban hozzájáruló Paul Bremer helyett az arabul folyékonyan beszélő és a helyi viszonyokat kiválóan ismerő Ryan Crocker képviseli az USA-t Bagdadban.

Bár a Bush kormányzat számos ballépést követett el, Amerika képes volt a változtatásra. Az igazi változáshoz – Irakban is – azonban már egy új kormányzat kell.

Bárki legyen az új elnök, Amerika nem engedheti meg magának, hogy az iraki háború humán áldozatai és pénzügyi költségei tovább emelkedjenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?