Az uralkodó Mária Terézia minden téren sokra törekedett - szült, harcolt és uralkodott. De volt egy gyengéje, melyet nem tudott megregulázni.
A Habsburgok szörnyű titka: Mária Teréziát egy olyan dolog ölte meg, aminek nem tudott ellenállni!
Tizenhat gyermek, több háború, átfogó reformok, mindez negyven évnyi uralkodás alatt. Ez csak töredéke annak, amit Mária Terézia, az uralkodó, aki kitörölhetetlen nyomot hagyott a Habsburg Birodalom történelmében, beleértve Szlovákiát is, véghezvitt. Míg férjet kedvére választhatott magának, addig gyermekeire ez nem vonatkozott.
„Attól félek, hogy még több gyermekem lesz. Ha Isten megadja, hogy megtartsam a már meglévőket, megelégednék azzal, ha tíznél maradnék” - vallotta 1748-ban a terhes Mária Terézia császárné barátnőjének, Mária Antóniának, a szász választófejedelem feleségének írt levelében. Mária Terézia szerette férjét, szenvedélyes volt, és nagyon termékeny is.
Nem csoda, hogy 16 gyermeket szült, 11 lányt és 5 fiút. Azonban egyikük sem érte el az ő sikerét és hatalmát. Mária Terézia utódja II. József (+ 48) volt. Ő is számos reformban játszott szerepet, de a férfi, akinek két felesége is meghalt, zárt, hideg és melankolikus volt. Mária Terézia szinte minden gyermekének politikailag előnyös házasságokat szervezett, amelyek révén megerősítette az országok szövetségeit.
Mária Terézia leghíresebb lánya Marie Antoinette (+ 37), Franciaország királynője volt. Bájos, de hiú volt. A franciáknak hamar elegük lett a királyi udvar fényűző életéből, amiért szegénységben éltek, ezért Marie Antoinette-et és férjét, XVI. Lajost egyaránt lefejezték a guillotine-on.
A reformok közül sok a mindennapi életet érintette. A királynő bevezette a kötelező iskoláztatást, a személyek és épületek nyilvántartását, elrendelte a házak számozását, papírpénzt nyomtatott, amelyet az ország addig nem ismert, támogatta a kézművességet és a hazai termelést, szabályozta a céhek tevékenységét, egységesítette a súlyokat és mértékeket, ezüstpénzt, a tallért veretett.
Igaz szerelem és szívfájdalom
Uralkodása alatt Pozsony fontos várossá vált, Magyarország politikai és kulturális központjává vált. Itt volt a magyar központi hatóságok székhelye, itt élt Bél Mátyás, a sokoldalú tudós. Mária Terézia viszonylag fiatalon, tizenkilenc évesen, szerelemből ment férjhez.
Amikor Ferenc 1765-ben váratlanul meghalt, Mária Terézia mélyen megrendült. Hihetetlen sokk volt. Teljesen összetört, képtelen volt bármit is tenni. A körülötte élők féltették az egészségét. Csak a tragédiát követő reggelen volt képes mély fájdalmát könnyek között kiadni magából. Az egyik első dolga az volt, hogy levágatta a haját, elrakta az ékszereit, szétosztotta a ruháit a cselédjeinek, és sötét függönyökkel bélelte ki a szobáját. Ettől kezdve csak gyászruhát viselt.
Az édes a gyengéje
Vasakarata uralta a birodalmakat, de saját étvágyát nem tudta megszelídíteni. Mária Terézia, az uralkodó, aki milliók sorsát alakította, saját gyengéjének volt a folya. Birodalmának arculatát megváltoztató átfogó reformjai ellenére egy ellenségét nem tudta legyőzni: a mértéktelen evést.
Orvosának zseniális ötlete támadt, hogy a királynőt lebeszélje a mértéktelen evésről. Elkészített egy undorító keveréket az összes ételből, amit a királynő a nap folyamán elfogyasztott, és megmutatta neki, hogy így néz ki a gyomra tartalma. „Így néz ki most felséged gyomra.” A királynő megdöbbent, és megfogadta, hogy kevesebbet eszik. Sajnos már túl késő volt. Időskorára már annyira elhízott, hogy gyalog nem tudott feljutni a magasabb emeletekre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.