Mindenki boldog

Mindenki másként értékeli az Európa Tanács jogi és emberjogi bizottságában lezajlott vitát a magyar kedvezménytörvényről. Természetesen mindenki győzelemről beszél. Ugye, ez a diplomácia célja. (Azt a régi közhelyet, hogy az a diplomata, aki úgy küld el a francba, hogy alig várom már, hogy mehessek, most felejtsük el.

Mindenki másként értékeli az Európa Tanács jogi és emberjogi bizottságában lezajlott vitát a magyar kedvezménytörvényről. Természetesen mindenki győzelemről beszél. Ugye, ez a diplomácia célja. (Azt a régi közhelyet, hogy az a diplomata, aki úgy küld el a francba, hogy alig várom már, hogy mehessek, most felejtsük el.) A velencei bizottság kedvezménytörvényről megfogalmazott jelentése után volt hasonló hangulat Szlovákiában és Magyarországon; mint az később kiderült, Pozsonynak inkább volt oka örülni. A magyarországi politikusok akkor azt állították, a bizottság jelentése megerősítette, hogy a kedvezménytörvény összhangban van az európai normákkal, csak apró módosításokra ösztökéli a magyar kormányt, s a hibákat akár rendeletecskékkel is ki lehet küszöbölni. Ehhez képest – legalábbis Erik Jürgens holland szocialista raportőr jelentése alapján – semmi sincs rendben, mármint Budapest szempontjából, meg a miénkből. Azok, akik már látták Jürgens munkáját, állítják, a legfinomabb verzió szerint is teljesen meg kell változtatni a törvény szellemét. Sőt, állítólag még az sem igaz, hogy Jürgens átírja jelentését, ez pedig a magyar lobbi vereségét jelentené. Európa valahogy nem nézi jó szemmel a gondos szomszédokat, inkább tetsző neki, ha mindenki a saját házát takarítja. Ennek némileg ellentmond például Berlin igyekezete a romániai németek megsegítésére, s nehezen elfogadható érv az, hogy Németország nagy, és nem szomszédos Romániával. Talán az intézményesítéssel lesz a gond. Persze, ha a kedvezménytörvény Mečiar kormányzása idején születik, Magyarországnak valószínűleg könnyebb lett volna külföldön eladnia. De nem akkor született. Most pedig mindenki megpróbálja kisajtolni a törvényből a maximumot: Peter Weiss, a szlovák ET-küldöttség vezetője nem egész háromszázalékos támogatottságát igyekszik növelni azzal, hogy mindenképpen a plenáris ülés elé akarja vinni az ügyet. Ez lenne az egyedüli dolog, amit választói asztalára tudna tenni. Kicsit sántít az ügyben, hogy az ET parlamenti közgyűlé-sének ülése legközelebb szeptember 23-án, azaz két nappal a szlovák választások után lesz. Az MSZP pedig azt akarja bebizonyítani, hogy Fidesz nélkül is van élet, tudja védeni a határon túliakat más is. Akikért viszont született ez a törvény, azokat meg már lassan nem is érdekli. Végső soron senki sem akar konc lenni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?