Mi történt valójában?

A Transparency International Slovakia számára, a Focus intézet által készített felmérés szerint a lakosság egyre nagyobb része érzi úgy, hogy a kormánynak nem célja a korrupció elleni harc. Míg 1999-ben a megkérdezettek 49 százaléka vélekedett így, 2004-ben már 60 százalékuk.

A Transparency International Slovakia számára, a Focus intézet által készített felmérés szerint a lakosság egyre nagyobb része érzi úgy, hogy a kormánynak nem célja a korrupció elleni harc. Míg 1999-ben a megkérdezettek 49 százaléka vélekedett így, 2004-ben már 60 százalékuk. A napokban több szálon is leállt a nyomozás az úgynevezett csoportocska ügyében, mely a kormányfő szerint az egyik legerősebb lobbicsoport. Mikuláš Dzurinda tavaly nyáron jelentette be, hogy létezik egy gazdasági csoport, mely jogtalanul jut komoly állami megrendelésekhez, kárt okoz ezzel az államnak, továbbá a sajtón keresztül próbálja a számára kellemetlen politikusokra ráhúzni a vizes lepedőt. Neveket nem mondott, de már sejtetni lehetett, hogy a Miloš Žiak-féle csoportra gondol, s a segítséget a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) vezetője, Ján Mojžiš nyújtja. A neveket később Robert Kaliňák Smer-es képviselő dobta be a köztudatba. Az ügy amiatt érdekes, mert három irányból indult meg a feljelentgetés, de sehol sem született érdemi, a kusza szálakat kibogozó döntés. Az első körben az ügyészség jelentette be, hogy nem létezik a kormányfő által jelzett csoport, így a nyomozás nem folytatható. A második körben az SDKÚ elvesztett első fokon egy pert, melyet Robert Kaliňák ellen indított, mivel ő azt állította, hogy a csoportocska tagjainak névsorát SDKÚ-s környezetből szerezte meg. A kormánypárt beadványa szerint az ellenzéki képviselő valótlanságot állított, s ezáltal rontotta a párt imázsát. De itt sem derült ki igazán semmi. A harmadik körben a speciális ügyészi hivatal döntött úgy, hogy nem történt törvénysértés, amikor Ladislav Pittner SIS-igazgató elküldte a kormányfőnek Ján Mojžiš aktáját, s akkor sem, amikor Dzurinda elolvasta azt. Röviden összefoglalva: Ha létezett a csoportocska, bírósági úton nem sikerült létét bizonyítani. Ennek ellenére emberét a kormányfő nyomására sikerült eltávolítani az NBÚ éléről. A lobbicsoport most kellemetlen helyzetben van, mivel mindenki sejti, hogy létezik, s más körök mindent megtesznek, hogy ne jusson állami megrendelésekhez. Érdekes lesz figyelni a vadászrepülőgépek javításáról szóló tendert. Ha viszont nem létezett csoportocska, s az egész a kormányfő paranoiája, akkor nem történt semmi, csak egy féléves kormányválságot idézett elő, néhány képviselő elhagyta a koalíciót, az emberek meg úgy érzik, a korrupció erősödik, a felelősség pedig a kormányfő és az SDKÚ vállán nyugszik. A média egy része ezt a teóriát próbálja belesulykolni az emberek fejébe. Talán sikerrel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?