Többet fognak fizetni a lisztérzékenyek, a minisztérium javaslata nem optimális

132

Változások várnak a cöliákiás (lisztérzékeny) betegekre. Fennáll a veszélye annak, hogy a gluténmentes élelmiszerekért többet kell fizetniük. Az egészségügyi minisztérium a gluténmentes nyersanyagok és élelmiszerek mennyiségi határértékeinek kiigazítását tervezi.

A Szlovák Gasztroenterológiai Társaság (SGS) úgy véli, hogy a javasolt változtatások, amelyeknek mától kellene hatályba lépniük, egyértelmű visszalépést jelentenek az érintett betegek ellátásában, és felszólítja a minisztériumot, hogy vizsgálja felül a javasolt változtatásokat.

"Egészségügyi rendszerünk rossz gazdasági helyzetében el tudjuk fogadni egyes kiegészítő gluténmentes élelmiszerek kizárását, továbbá ésszerűnek tartjuk a két csoportra való felosztást L2 és L3 csoportra, ami egyszerűsíti ezen élelmiszerek felírását azon betegek számára, akik diagnózisuk miatt ilyen élelmiszerekre szorulnak. A probléma az, hogy a legtöbb gluténmentes nyersanyag és élelmiszer önrészének növekedését tapasztaljuk. A betegeknek tehát mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk. Az ilyen élelmiszerek árának emelkedése mellett egy másik problémát is látunk a javasolt jogszabályban. Alapvetően nem értünk egyet a mennyiségi korlátok megváltoztatásával, amelyeket helytelenül állapítottak meg" - magyarázza Tibor Hlavatý, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság elnöke.

Az új javaslat szerint az L3 csoportban, azaz a természetesen gluténmentes élelmiszereknél 1 hónap alatt 2 kg-os határértéket adnak meg a tésztákra, kenyérre és péksüteményekre együttesen. Ez ugyanannyi, mint az 5 év alatti és a 10 és 15 év közötti gyermekek esetében. Egy felnőtt számára az SGS szerint ez a mennyiség egyszerűen nem elegendő.

 "A gluténmentes alapanyagok, mint a liszt, a búzadara vagy a kenyérmorzsa esetében viszont 10 kg a határérték, ami ismét szükségtelenül magas ” - tette hozzá Božena Pekárková, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság lisztérzékenységgel foglalkozó munkacsoportjának elnöke.

A Szlovák Gasztroenterológiai Társaság javasolja a kategorizálási csoportok határértékeinek módosítását, mégpedig az L2 esetében 6 kg-ra, az L3 esetében 6 kg-ra, a gyermekek esetében pedig az L2 és L3 azonos arányban történő megváltoztatását. 

"Így elérnénk az eredetileg javasolt teljes mennyiséget, és a cöliákiások nem szorulnának ki a lakosság többi részéből. Ők már most is korlátozásokkal élnek, és ügyelniük kell a megfelelő étrend és étkezési szokások betartására. Évről évre egyre több a cöliákiás, a gyermekek, a fiatalok és a felnőttek száma. Valóban nem tudjuk elképzelni ezeket a változtatásokat a gyakorlatban, ahogyan azokat jelenleg javasolják. Hisszük, hogy a minisztérium nemcsak a szakértőkre, hanem magukra a betegekre is hallgatni fog, és a tervezett változtatásokat az ő javukra fogja átgondolni" - tette hozzá Pekárková.

A minisztérium szerint a gluténmentes élelmiszerek új felosztása két alcsoportra, az „élelmiszerek” és a „nyersanyagok” csoportjára megkönnyíti a betegek számára az ilyen típusú diétás élelmiszerek kiválasztását.

"A két határon belül az összetevők és élelmiszerek bármilyen kombinációját választhatják majd. Míg korábban egy beteg havonta 10 kg diétás alapanyagra és élelmiszerre volt jogosult, az egészségbiztosító mostantól 10 kg diétás alapanyagot és körülbelül 1,9 kg élelmiszert térít majd meg A gyógyszertárban a betegnek a korábbi öt helyett már csak két receptre lesz szüksége, amit be kellett mutatnia a gyógyszerésznek ahhoz, hogy az állami egészségbiztosító által térített választékba tartozzon. A kevesebb recept az orvosi és a gyógyszertári egészségügyi szolgáltatóknak is könnyebbséget jelent majd” - olvasható a minisztérium honlapján.

A minisztérium több panaszt is regisztrált, amelyek a csomagolt tartós kenyerek rossz minőségére (pl. penész) mutattak rá. A beteg számára a legbiztonságosabb, ha otthon, friss alapanyagokból készíti el, ami ráadásul költséghatékonyabb is. 

A szeptember végéig hatályos jogszabály szerint a szilárd adagolási formában lévő diétás élelmiszerek - a por és a granulátum kivételével - felvehetők a kategorizált diétás élelmiszerek listájára. A kategorizált diétás élelmiszerek listájára olyan kenyerek és tészták kerültek fel, amelyek 2018 előtt kerültek be, és egyesek, például a tészták esetében a gyártók a gyártás megszűnése miatt már nem tudják kielégíteni a betegek igényeit, ezért csak újraértékesítik azokat.

(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?