A kiskereskedelmi láncok az árukínálatuk többségét jellemzően külföldről szerzik be. Bár a vásárlók azt gondolhatják, hogy a kenyérfélék még ezekbe a boltokba is a hazai gyártóktól kerülnek, a mindennapokban „fél Európát” átszelő bagetteket és péksüteményeket fogyasztanak anélkül, hogy egyáltalán tudnának róla. A behozatal legfőbb szépséghibája azonban nem a minőségében rajlik, hanem abban, hogy a hazai vállalkozók többségét teljesen ellehetetleníti.
Fél Európát átszelő pékárut fogyasztunk, a hazai termelők pedig lassan tönkremennek
5500 teherautó, ekkora mennyiséget importálunk csak kenyérből és péksüteményből mindössze egyetlen év leforgása alatt. Tesszük ezt annak ellenére, hogy a kormány korábban egyértelműen jelezte, azt szeretnék, ha a hazai üzleteket elsősorban a szlovák termékek töltenék meg.
Minden lehetőséggel élni fogunk, hogy meggyőzzük az embereket, hogy a Szlovákiában készült produktumokat részesítsék előnyben még abban az esetben is, ha 5 centtel drágábbak, mint a külföldről érkezők
– jelentette ki a miniszterelnök, Robert Fico (Smer) alig néhány hónapja. Fico ennek szükségességét azzal indokolta, hogy a polgárok hazafiassága a bevásárlóközpontok ajtaja előtt véget ér.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke, Emil Macho ezt követően úgy nyilatkozott, ez az ágazat minden képviselőjének nagy segítség lenne, mivel a külföldről érkező árucikkek miatt a hazai termelők egyre nehezebb helyzetben vannak. Előrelépés azonban egyáltalán nem történt az ügyben, sőt már az agrárszektor azon szereplői is kongatják a vészharangot, akikre korábbi senki nem gondolt.
A pékek panaszai
Mivel a pékáru nem közvetlenül a származási ország megjelölésével együtt kerül a boltok polcaira, így a vásárlóknak fogalmuk sincs arról, hogy többségében Belgiumból, Németországból és Lengyelországból érkező termékeket vásárolnak
– figyelmeztetett Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének (SZPCC) elnöke.
Lapšanský arra is rámutatott, hogy a szlovák pékek gond nélkül képesek lennének előállítani a szlovákiai fogyasztók által keresett mennyiséget, amit körülbelül 55 000 tonnában határozott meg. Ezt maguk a kereskedők is jól tudják, ennek ellenére, kevés kivételtől eltekintve, nem eszközöltek változtatásokat.
Figyelembe véve a szállítás időtartamát és költségeit, a szlovákiai pékek nem csak minőségibb termékeket kínálnak, egyúttal hatékonyságot, valamint versenyképes, a külföldinél alacsonyabb árakat is ajánlunk. Arról nem beszélve, hogy ezzel a károsanyag-kibocsátás is csökkenthető lenne, ami jól mutathatna a cégek zöld jelentéseiben
– jegyezte meg Milan Lapšanský.
Összefog az ágazat
A Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetség egyúttal jelezte, készek felvenni a kapcsolatot a többi élelmiszeripari szereplővel, hogy az ügyet ismét a politikus elé vigyék. Amennyiben záros határidőn belül nem történik előrelépés, több érintett jövője is veszélybe kerülhet, ami a szlovák gazdaságnak sem jönne jól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.