Komáromban debütál a Rédli Károly rendezésében készült Három és fél nővér (Fotó: Egressy Béni VMK/Facebook)
Szamovár-szonáta, egy anya monodrámája és egy táncszínházi előadás – színházajánló
Az előttünk álló néhány nap bővelkedik ígéretes és igényes színházi előadásokban. Az alábbi ajánló egy kamaraszínházi előadás bemutatóját, egy ikonikus monodrámát és egy tácszínházi produkciót tartalmaz.
Ami Csehov után vár a hősnőkre
Mi történik a három nővérrel, miután Csehov darabja véget ér? A drámairodalom nagy klasszikusából ismert hősnők sorsát egy kortárs magyar drámaíró, Selmeczi Bea szőtte tovább Három és fél nővér című darabjában. Mégpedig úgy, hogy végigvezeti a karaktereket Oroszország történelmén, mindazon, ami Csehov óta történt: a cári Oroszország kivégzésén, az államosítás időszakán, a hruscsovi éra hétköznapjain és az ezredforduló változásain.
Ahogy a darab leírásában olvasható:
Ablakuk alatt masírozik el az ezred – hol ilyen, hol olyan egyenruhában. Urak, elvtársak, újkapitalisták adják egymás kezébe a Prozorov kúria egyre kopottabb kilincsét.
Közben pedig szerephez jut a huszadik század két fontos orosz írónője, Ljudmila Petrusevszkaja, Ljudmila Ulickaja és a fehérorosz írónő, Szvetlana Alekszijevics is.
A Rédli Károly rendezésében készült darab egészen különleges műfaji megjelölést kapott: szamovár-szonáta dalokkal, négy tételben. Nem csak a rendező hazai, Olgát Varga Szilvia, Mását pedig Szvrcsek Anita játssza, míg Irina szerepében Dobra Mara, Natasáéban pedig Szoták Andrea látható. A dramaturg Varga Emese, a díszletet és a jelmezeket Kubička Viktória tervezte, a darab zenei rendezője pedig Lakatos Róbert.
Mikor és hol: január 17., péntek 19.00 – Komárom, Egressy Béni Városi Művelődési Központ – belépő: 15 euró
Tenki Réka Komáromban adja elő az Egyasszonyt
Szintén a napokban érkezik Komáromba a Péterfy-Novák Éva történetéből készült Egyasszony című monodráma Tenki Réka előadásában.
Az Egyasszony egy fiatal vidéki lány története, aki a nyolcvanas években vált anyává, mikor megszületett Zsuzsi, mozgás- és értelmi sérült gyermeke.
A kislány hét évet élt, édesanyja pedig harminc évvel a történtek után kezdett mesélni, elsősorban azért, hogy feldolgozza az átélteket. Egyasszony című blogjának tartalma 2014-ben könyvként is megjelent, színdarab pedig egy évvel később készült belőle Tenki Réka szereplésével.
A regényt Tasnádi István alkalmazta színpadra, az előadást Paczolay Béla rendezte.
Mikor és hol: január 21., kedd 19.00 – Komárom, Egressy Béni Városi Művelődési Központ – belépő: 15 euró
Színházazzunk közösen a gyerkőcökkel
Igényes családi produkció tart Dunaszerdahelyre, mely ötvözi a cirkuszt, színházat és a bábszínházat. A Simorág TánCirkusz Mesemag című előadása egyaránt szól kicsikhez és nagyokhoz.
Bővelkedik látványos elemekben, melyekhez saját zenei aláfestés készült:
a díszlet önmagában egy képzőművészeti installáció, ami folyamatosan változik, bábjátéknak, zsonglőrködésnek, akrobatikának teremt teret, melyekhez hegedű- és a zongorajáték kapcsolódik.
A Simorág TánCirkusz 2010 óta működik. A társulat saját meséket ad elő, mégpedig úgy, hogy a színház, a tánc, a cirkusz, és a bábszínház elemeit kapcsolja össze. Előadásaik egyedi feldolgozások, új történetek, melyekben fontos szerephez jut a zene és a hangszerek, melyek mindig élőben szólnak. A társulat számos díjat zsebelt be meseelőadásaival.
Mikor és hol: január 18., szombat 16:00 – Dunaszerdahely, Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ – belépő: 5 euró
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.