Magyarország: Titkos kormányhatározat a polgári gépek lelövéséről

Már Magyarországon is lelőhető az a polgári repülőgép, amelyet terroristák támadásra akarnak használni - írja a Népszabadság. A lap szerint a közelmúltban fogadta el a kabinet az erről szóló 3000-es titkos kormányhatározatot. A titkos határozat létezését Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is elismerte.

Már Magyarországon is lelőhető az a polgári repülőgép, amelyet terroristák támadásra akarnak használni - írja a Népszabadság. A lap szerint a közelmúltban fogadta el a kabinet az erről szóló 3000-es titkos kormányhatározatot. A titkos határozat létezését Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is elismerte.

A NATO-országokban a szeptember 11-i merényletek után kezdték kidolgozni a hasonló támadások esetén alkalmazható jogszabályokat. A szövetség elvi döntése szerint a terroristák kezébe került, nagy katasztrófával fenyegető civil repülőgép is fegyvernek minősíthető. Ilyen esetekben a légteret védő hadseregnek kell beavatkoznia. Németországban hosszasan és nyilvánosan vitatkoztak erről a szabályozásról, végül úgy döntöttek, hogy terrortámadások esetén továbbra is a rendőrséget vetik be, ám ha egy eltérített gép felhőkarcolót, atomerőművet fenyeget, a légierő segítségét kérhetik. A gép lelövéséről a védelmi miniszter dönt.

Magyarországon nem hozták nyilvánosságra, hogy ki viseli a felelősséget a polgári gépek, így akár több száz utas lelövéséért. A kormányhatározat a lap értesülései szerint azt szabályozza, hogy milyen körülményeknek kell kialakulniuk (megszakad a kapcsolat a géppel, a pilóták nem reagálnak a jelzésekre, a gép eltér a kijelölt útvonaltól) ahhoz, hogy feláldozhatók legyenek a repülőgép utasai egy nagyobb katasztrófa megakadályozása érdekében - derül ki a Népszabadság írásából.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter pénteken az MTI-nek megerősítette a lap értesülését. "Egy titkos kormányhatározatról (...) nem tudok nyilatkozni" - mondta a miniszter, hozzátéve: "nincs felhatalmazásom arra, hogy én erről nyilatkozzak". Juhász Ferenc semmiféle információt nem adott a határozat tartalmáról, s nem árulta el azt sem, mikor hozta a döntést a kabinet. Mindössze annyit közölt, hogy ilyen határozat "minden NATO-országban van, tehát ez nem újdonság", "ez egy közös NATO-döntés eredménye".


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?