Kaszálnak a topmenedzserek

Több mint kilenc százalékkal nőtt tavaly az amerikai topmenedzserek jövedelme, szemben a gyáripari dolgozók alig 2,1 százalékos bérnövekedésével. A 25 legjobban fizetett vezető 24 millió dollárt, azaz mintegy ötmilliárd forintot vihetett haza 2003-ban.

Több mint kilenc százalékkal nőtt tavaly az amerikai topmenedzserek jövedelme, szemben a gyáripari dolgozók alig 2,1 százalékos bérnövekedésével. A 25 legjobban fizetett vezető 24 millió dollárt, azaz mintegy ötmilliárd forintot vihetett haza 2003-ban. A magyar vezérigazgatók fizetése 1 millió felett kezdődik – írja a Magyar Hírlap.

Száznegyvenegymillió dollár, vagyis harmincmilliárd forint. Kereken ennyit keresett tavaly a Business Week üzleti magazin összeállítása szerint az év legjobban fizetett amerikai felső vezetője, Mark Reuben. A Magyar Hírlap által felhasznált forrás szerint a Colgate-Palmolive vegyipari-kozmetikai konszern első embere persze nem alapbérének köszönheti a mesés összeget: a gigantikus summa részvényopcióiból jött össze. Reubennek 1993-ban szavazta meg a társaság igazgatósága a tízéves ösztönző csomagot, azzal a kikötéssel, hogy az csak akkor hívható le, ha a cég részvényárfolyama ez idő alatt legalább nyolcvan százalékkal emelkedik. A papírok 286 százalékkal drágultak.
Opcióinak köszönheti második helyét Steve Jobs, az Apple számítógépgyártó vezére is, aki részvényei beváltásából 74,8 millió dollárt szedett össze tavaly. Igaz, Jobsnak különösen fontos ez a jövedelmezési forma, hisz bérként egyetlen centet sem kap. Nem panaszkodhat a negyedik Sanford Weill, a Citigroup exelnöke sem, akit noha októberben lemondattak a bank éléről, 54,1 millió dollárt vágott zsebre, szintén jórészt opcióinak köszönhetően. Weill egyébként az elmúlt tíz évben 930 millió dollárt gyűjtött be opciókból.

Persze nem csupán a nagyágyúk kaszáltak tavaly, a Business Week statisztikái szerint a 365 vezető amerikai vállalat vezérei átlagosan 8,1 millió dollárral lettek gazdagabbak 2003-ban. Ez heti 156 ezer dolláros, azaz mintegy 33 millió forintos jövedelmet jelent, szemben az átlagos amerikai munkás által zsebre tett 517 dollárral (110 ezer forinttal). A különbség háromszázszoros, ami némi emelkedést jelent a 2002-es 282-szeres, ám óriási visszaesést a 2001-es 530-szoros szorzóhoz képest. Ha viszont a 25 legjobban fizetett topmenedzsert vesszük, akkor a különbség már kilencszázszorosra emelkedik.

Jól jellemzi az amerikai kapitalizmus alakulását, hogy a különbség a 80-as évek elején még nem volt több negyvenszeresnél. A különbségek csökkenésére a jövőben sincs esély, a vezetői jövedelmek – a dotkom buborék kipukkadása és a tőzsdei lejtmenet miatti – 2002-es visszaesése egyszeri kisiklás volt. Tavaly egyébként a menedzserjövedelmek 9,1 százalékkal nőttek, szemben az átlagos gyári munkás 2,1 százalékos pluszával – írja a Magyar Hírlap.

S ami a hazai kereseteket illeti, Pintér Zsolt fejvadász szerint a magyar kézben lévő nagyvállalatok vezérigazgatóinak alapfizetése havi 1 millió 191 ezer forintnál (4707 euró) kezdődik. A teljes munkaidőben foglalkoztatott fizikai dolgozók átlaga pedig 1,1 millióval kevesebb, azaz 91 ezer forint (360 euró). Az arány tehát alig 13-szoros - áll a Magyar Hírlap cikkében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?