Interneten kapnak kiképzést a dzsihádisták

MTI–HÁTTÉRA bostoni merénylet feltételezett elkövetői – Amerikában felnőtt csecsenek – tipikus példái lehetnek a dzsihádisták új generációjának, amely már nem titkos táborban kapja a kiképzést, hanem az interneten, és nem utazik el a világ egy olyan pontjára, ahol többedmagával vívhatja meg a „szent

MTI–HÁTTÉR

A bostoni merénylet feltételezett elkövetői – Amerikában felnőtt csecsenek – tipikus példái lehetnek a dzsihádisták új generációjának, amely már nem titkos táborban kapja a kiképzést, hanem az interneten, és nem utazik el a világ egy olyan pontjára, ahol többedmagával vívhatja meg a „szent háborút”, hanem lakhelyén hajt végre terrorista támadást.

Egyelőre nem tudni, mi motiválta a két fiatalt, Tamerlan és Dzsohar Carnajevet, a bostoni maratoni futóversenyen végrehajtott merénylet feltételezett tetteseit. Erről beszélt Barack Obama amerikai elnök is: Vajon mi késztet közöttünk élő fiatalokat arra, hogy ilyen erőszakos cselekményre vetemedjenek? Hogy tervezték meg és hajtották végre a támadást? Kaptak-e valamilyen segítséget?

Frank Cilluffo, a George Washington Egyetem belbiztonsági intézetének igazgatója szerint a két csecsen módszerei magukon hordozzák a globális radikalizálódás jeleit. A fivérek 17 és 10 évesen, menekült család tagjaiként érkeztek az Egyesült Államokba. A gyökértelenné váló fiatalok könnyebben válnak radikális gondolatok híveivé – állapította meg Bayram Balci, a washingtoni Carnegie Intézet Kaukázus-szakértője. Seth Jones, aki a iszlám terrorizmust elemzi a Rand Corporationnél, azt mondta: az új generáció tagjai már nem járnak kiképzőtáborba, hanem a közösségi oldalakon teszik magukévá az eszmét. A Carnajev fivéreknek a közösségi oldalakon való megjelenése is alátámasztja ezt. Az első kutatásokból arra lehet következtetni, hogy az idősebb testvér, Tamerlan érdeklődött a szalafizmus iránt, amelyet általában összefüggésbe hoznak az al-Kaidával és szövetségeseivel. Ben Wittes, a Brookings Institutiontől azt mondta: valószínűleg a bostoni merénylet elszigetelt tett volt, nem pedig nemzetközi akciósorozat része.

Sokan vannak, akik lakóhelyüktől távol akarnak harcolni, de az al-Kaida arra kéri őket, hogy lakhelyükön kövessenek el támadást – mondta Frank Cilluffo, hozzátéve, hogy az al-Kaida jemeni szárnyának honlapja, az Inspire is pontosan ezt hirdeti. Sőt, éppen az Inspire az, amely azt tanácsolja híveinek, hogy kuktába rejtsék a pokolgépet.

Brian Jenkins, a Rand Institution egyik tanulmányában, amely az USA-ban élő dzsihádisták profilját igyekezett megalkotni, azt írta: az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-e óta elkövetett vagy tervezett 104 merénylet esetében az elkövetők háromnegyede amerikai állampolgár volt, a fele az országban született, 29%-uk pedig olyan bevándorló, aki megkapta az állampolgárságot. Jellemzőnek mondható, hogy a dzsihádista elkövetők az interneten váltak radikálissá, s hogy számukra a dzsihád kevésbé a vallásos hit kifejeződése, mint ürügy a személyes elégedetlenség kifejezésére – mondta Jenkins.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?