Felzárkóztatás

<p>Amikor a roma közösségekről van szó, nagyon sok kisebbségpolitikával foglalkozó szakember megvonja a vállát. Az általuk használt standard kategóriákba &ndash; őshonos és bevándorló kisebbségek &ndash; ugyanis a romák rosszul illeszkednek.&nbsp;</p>

Bevándorlónak semmiképpen nem mondhatók – az már rég volt. De közösségként nem is viselkednek úgy, mint ahogy az őshonos kisebbségek szoktak: nincs, vagy csak alig van közös politikai képviseletük, nemzettudatuk, követeléseik. Ennek okán a multikulturális modellek ritkán tudnak megfelelőképpen elszámolni azzal, hogyan és mit is lehetne tenni a roma kisebbségekért. Sokszor „egyéni esetként” jelennek meg ezekben a modellekben, ami nem túl szerencsés, hiszen több millió emberről van szó, az integráltság legkülönbözőbb fokain. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az európai roma kisebbségek egyik legnagyobb problémája az elszigeteltség. Minél elzártabban élnek, annál nagyobb az esély a rossz iskolai teljesítményre, a munkanélküliségre, a szegénység továbbörökítésére. Ezért váltak nagyon fontossá az ún. deszegregációs próbálkozások, az elzártság elleni harc. Emellett az is világossá vált, hogy nem elég a diszkrimináció és az előítéletek ellen felszólalni, azokat meg kell törni, illetve ahol részben vagy egészen igaznak bizonyulnak, ott lépni kell. Más szóval: el kell választani a valós problémákat azoktól, amelyek csak a fejekben léteznek. Ezért felértékelődött a kommunikáció jelentősége a roma integrációs kezdeményezésekben. Egyrészt a kommunikáció magukkal a romákkal – a szülők együttműködése nélkül nem javul az iskolai teljesítmény, a közösség akarata nélkül nem szűnik meg az uzsora. Másrészt a nem romákkal, hiszen a félelmeikre reagálni kell, meg kell adni a biztonságérzetet. Harmadrészt rendkívül fontos a csoportközi kommunikáció. Minden itt dől el: ahol romák és nem romák folyamatosan érintkeznek egymással, együttműködni akaró felekként, ott a konfliktusok ugyan nem szűnnek meg, de kezelhetővé válnak. Ha a felek együtt dolgoznak, közösség képződik. Ha nem, konfliktus. A multikulturalizmus hasznos kiindulópont – a hangos kritikák ellenére Európában nincs jobb ötletünk a sokszínűség kezelésére –, de tovább kell lépnünk belőle. Sok jel utal arra, hogy épp a kommunikáció megerősítése, a kultúrák közötti érintkezés támogatása lehet a továbbfejlesztett, ún. interkulturális modell egyik fő erőssége. A jó hír az, hogy egy ilyen modellben a romák kérdése is a saját helyére kerülhet és kezelhetőbbé válhat. Akármennyire különleges kisebbségi csoportról van szó ugyanis, annyira mégsem különböznek: méltó életet akarnak, a saját kultúrájuk elismerését, a szomszédjaik szimpátiáját, a gyerekeik boldogulását. Márpedig ennek a felismerése, azaz a jó élet keresésének kultúráktól független szándéka kell, hogy álljon bármely kisebbségpolitika magjában. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?