Elherdált támogatások

<p>Szlovákia anyagilag is jól jár az uniós tagsággal &ndash; büszkélkedett Robert Fico azt követően, hogy az Európai Parlament múlt héten elfogadta az Európai Unió 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó keretköltségvetését.&nbsp;</p>

A kormányfőnek ezúttal akár igazat is adhatnánk, ha az említett mondatában feltételes módot használt volna. Szlovákia ugyanis valóban többet kaphatna vissza az uniós költségvetésből, mint amennyit befizet, ha nem lenne olyan tehetetlen vezetése, amely mindent megtesz a támogatások felhasználásának akadályozásáért.  A számok persze Ficónak adnak igazat: Szlovákia a 2014 és 2020 közötti időszakban 6,78 milliárd eurót lesz kénytelen befizetni az uniós kasszába, cserébe pedig 20,29 milliárd eurót kap, vagyis az elkövetkező programozási időszakot nagyjából 13,5 milliárd eurós többlettel zárhatná. A probléma csupán annyi, hogy Szlovákia az uniós pénzek felhasználása terén az egyik legrosszabbul teljesítő országok közé tartozik. A most záruló, 2007 és 2013 közötti időszakra számunkra elkülönített 11,63 milliárd eurós támogatásból alig 5,49 milliárdot, vagyis az összeg nem egészen felét használta fel az ország. Ha az Európai Bizottság nem könyörül meg Szlovákián és nem tolja ki a felhasználás határidejét egy évvel, már most több mint félmilliárd eurós támogatástól estünk volna el. Fico persze a határidő kitolását is saját sikereként könyvelte el, azzal büszkélkedve, mekkora összeget sikerült megmentenie az ország számára. Az igazság azonban az, hogy ezzel Románia szintjére süllyedtünk, hiszen az Európai Bizottság csak a szlovák és a román uniós politikai fejetlenséget tartotta olyan súlyosnak, hogy ezen a két országon megessen a szíve. Ráadásul ezzel semmi sem oldódott meg, hiszen a katasztrofális merítést okozó tényezőket továbbra sem küszöbölték ki, vagyis semmi sem garantálja azt, hogy Szlovákia nem esik el egy nagyobb összegtől.  A támogatások jobb felhasználását ugyanis elsősorban a futószalagon gyártott, gyakran változó, silány, sokszor politikailag motivált és a lehetséges igénylőkre feleslegesen nagy adminisztrációs terheket rovó nemzeti jogszabályok akadályozzák. Ha a Fico-kabinet komolyan gondolná a merítés hatékonyságának a növelését, elsősorban ezen változtatna. Ez persze nem lenne olyan látványos tett, mint a Brüsszelben elért hosszabbítás, ráadásul a szabályok egyszerűsítése visszafoghatná az e téren is elharapózott korrupciót. Ficónak ez nem érdeke, hiszen így kevesebb pénz jutna a kormánypártot támogató vállalkozói köröknek. Pozitív változás így továbbra sem várható, az uniós támogatások egy jelentős része ezután is csak a kiválasztottaknak jut, egy része pedig egész egyszerűen elveszik Szlovákia számára.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?