Burkatörvény: Mit járkálnak postaládának öltözve?!

Bírálatok zúdultak Boris Johnson volt brit külügymi-niszter a dániai burkatör-vénnyel kapcsolatos kijelenté-sei miatt.

Bírálatok zúdultak Boris Johnson volt brit külügymi-niszter a dániai burkatör-vénnyel kapcsolatos kijelenté-sei miatt. Van, aki a kizárását sürgeti a Konzervatív Pártból, és Theresa May kormányfő is bocsánatkérésre szólította fel.

Boris Johnson a The Daily Telegraph-ban megjelent cikkében bírálta a Dániában a burkára és az arcot takaró viseletekre vonatkozó tilalmat, egyúttal nevetségesnek nevezte, hogy a muszlim nők postaládának öltözve járnak az utcán, majd bankrablókhoz hasonlította őket.

Kijelentései belpolitikai vihart kavartak, a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöke, Damian Lewis után Theresa May kormányfő is bocsánatkérésre szólította fel, egyértelműen sértőnek nevezve Johnson szavait.

A Konzervatív Párton belüli muszlim fórum alapítója, Mohamed Sheikh, a törvényhozás felső kamarájának, a Lordok Házának a tagja a úgy véli, nem elég a bocsánatkérés, Boris Johnsont ki kell zárni a pártból.

Hol vagyunk, kocsmában?

Sayeeda Warsi, a Konzervatív Párt egy másik tagja a Lordok Házában, és az első muszlim nő, aki kormánytag lett, a The Guardian című lapban megjelent írásában úgy vélte, Johnson kijelentései a gyűlölet-bűncselekmények számának növekedéséhez vezethetnek Nagy-Britanniában. Jeremy Wright kulturális miniszter azt mondta, szükség van vitákra, „de nem a barátainkkal beszélgetünk a kocsmában, közszereplők vagyunk, így kötelességünk körültekintően fogalmazni”.

Eric Pickles, a Konzervatív Párt korábbi elnöke azt mondta: ha valaki hivatalosan is panaszt tesz a párt soraiból, vizsgálatot indít egy független bizottság, és valószínűtlennek nevezte, hogy Johnson ebben az esetben megúszná a büntetést. Szerinte „illiberális nyelvezetével” Johnson a vita elfojtását kockáztatja.

Pártelnök akar lenni

A gyakran túlzónak ítélt megnyilvánulásairól ismert Johnson köreiből olyan információk érkeztek, hogy nem fog bocsánatot kérni. Johnson júliusban mondott le a külügyminiszteri tisztségről, mert nem értett egyet Theresa May kormányfő elképzeléseivel a brexit feltételrendszeréről és az EU-val kialakítandó szoros kapcsolatokról. Kommentárok szerint lemondásával Johnson megerősítette vezető szerepét a Konzervatív Párt keményvonalas brexit-táborának élén, sokan pedig Theresa May lehetséges utódaként tekintenek rá, ha nem hoznának eredményt a brexit-tárgyalások. Egyesek a politikus dániai burkatilalommal kapcsolatos megnyilvánulását is csak annak tudják be, hogy Johnson növelni akarja népszerűségét a párt jobbszárnyán.

Európában például Franciaországban, Belgiumban is tilos az arcot takaró öltözet viselése nyilvános helyen, Nagy-Britanniában azonban, ahol becslések szerint hozzávetőleg hárommillió muszlim él, egyetlen komoly párt sem támogat ilyen korlátozást. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?