Brexit: nem pótolható az EU előnye

John Major volt kormányfő szerint a brit kormány nem tud olyan megállapodást kötni az Európai Unióval a kilépés megszűnésének feltételrend-szeréről, amely pótolhatná a brit EU-tagság előnyeit.Az egykori konzervatív párti brit miniszterelnök (1990 és 1997 között) a BBC televízió tegnapi politikai mag

John Major volt kormányfő szerint a brit kormány nem tud olyan megállapodást kötni az Európai Unióval a kilépés megszűnésének feltételrend-szeréről, amely pótolhatná a brit EU-tagság előnyeit.

Az egykori konzervatív párti brit miniszterelnök (1990 és 1997 között) a BBC televízió tegnapi politikai magazinműsorában kijelentette: bármilyen megállapodásra jut London az Európai Bizottsággal, „az kevésbé lesz jó”, mint az a kapcsolatrendszer, amelyet Nagy-Britannia az unió tagjaként jelenleg fenntart az EU-val. Major – egyenes utalással arra a többször hangoztatott kormányzati álláspontra, amely szerint egy rossz megállapodásnál az is jobb, ha nincs megállapodás az EU-val – kijelentette: a megállapodás nélküli kilépés a lehetséges legrosszabb forgatókönyv.

A volt kormányfő szerint ebben az esetben például az északkeleti országrészt, amely „most sem virágzó jólétéről közismert”, a helyben megtermelt hazai össztermék (GDP) 16 százalékának megfelelő gazdasági veszteség érné. Arra a felvetésre, hogy a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas brexitpárti tábora szerint Nagy-Britanniára megállapodás nélkül megszűnő EU-tagság esetén is várhat „jó jövő”, és a brit kormány más országokkal is tud majd kereskedelmi megállapodásokat kötni, John Major úgy fogalmazott: „még az is lehetséges, hogy a Föld lapos, de nem nagyon valószínű”.

A brexitet pártoló tábor önálló kereskedelmi megállapodásokat akar az USA-val, Indiával és Kínával is. Az USA-val nem kizárt egy ilyen egyezség, de ennek „kisebb előnyök mellett” komoly hátulütői is lennének, például a mezőgazdasági termékek és a szolgáltatások kétoldalú kereskedelmének feltételeiben – hangsúlyozta a volt brit kormányfő. Major szerint az Indiával a szolgáltatások területén tervezett kétoldalú kereskedelmi megállapodás kilátása jelenleg nagyon távolinak tűnik, Kínának pedig „még a látóterében sincs” Nagy-Britannia önálló kereskedelmi partnerként. Major hangsúlyozta, amikor Nagy-Britannia kilép az unióból, ötvennél is több olyan külső szabadkereskedelmi megállapodást veszít el, amelynek az EU tagjaként jelenleg részese. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?