Az árvíz, ami összehoz

Úgy látszik, ha nagy a baj, akkor a komótos Európai Unió is képes gyorsan reagálni.

Úgy látszik, ha nagy a baj, akkor a komótos Európai Unió is képes gyorsan reagálni. A Gerhard Schröder német kancellár által vasárnap Berlinben megtartott árvízcsúcson 500 millió eurós Szolidaritási Alap életre hívásáról döntöttek, emellett az uniós strukturális alapok forrásait, Brüsszel tartalékalapjait mozgósítják, végezetül az Európai Fejlesztési Bank hiteleihez való könnyebb hozzáférést is szeretnék lehetővé tenni a Közép-Európában pusztító, minimum százéves árvíz sújtotta országok megsegítése érdekében.

E rugalmasság, az uniós határok könnyed átlépése, Ausztria, Németország, Csehország, Szlovákia és Magyarország együvé tartozása, a problémák közös kezelése reménykeltő, különösen ha tudatosítjuk, az utóbbi időben milyen nehézkesen, kedvetlenül haladnak a tizenöt tagú szervezet keleti kibővítésének munkálatai. A berlini csúcstalálkozóról hazaérkező Mikuláš Dzurinda szlovák kormányfő sem leplezte elégedettségét, amikor kijelentette: „Teljes mértékben meggyőződhettem róla, hogy úgy vettek ott bennünket, mintha Szlovákia szinte már most egy új, kiterjedt és egységes Európa része lenne.” Úgy látszik, az átmenetileg megzabolázhatatlan Dunának és Elbának kellett jönnie ahhoz, hogy csupán a fejekben vagy a politikusok terepasztalán létezzenek a schengeni határok, az uniós korlátozások.

A természet ugyanis nem ismeri e kimódolt megkülönböztetéseket, ha úgy tartja kedve, egyszerre tarol az unió szívének számító Németországban és a brüsszeli normáktól még távol eső Dél-Csehországban.

Az már az emberi gyarlóság, „a nekünk Mohács kell” újabb megnyilvánulása, hogy mindig csak súlyos csapások után tesszük – átmenetileg – félre a pozícióharcot és tudatosítjuk az együvé tartozást. Lehet, hogy machiavellizmusnak, hideg számításnak tűnik, de igaz: a szolidaritásnak, összetartozásnak, Európa keleti fele iránti érdeklődésnek a hullámát nekünk, az unióhoz csatlakozni vágyóknak sürgősen meg lovagolnunk.

Az Európai Unió pénzeszsákja ugyanis csak átmenetileg nyílik meg, sietni kell, hiszen a Szolidaritási Alap tényleges működésének jóváhagyásáról a nem éppen a kapkodásáról híres Európa Tanács fog dönteni. Az embert próbáló rettenetes árvízhullám lassan levonul. Jó lenne, ha e természeti csapásnak a 2004-es uniós kibővítés formájában pozitív hozadéka is volna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?