Erkélyünk ékessége a muskátli, ám a termesztésük időnként olyan betegségekkel jár, amelyek jelentős károkat okozhatnak. Mindig jó, ha diagnosztizálni tudjuk, milyen betegséggel állunk szemben. Ezek a muskátlik leggyakoribb betegségei.
Parafa levelek
Tünetek:
A parafásodás a csüngő muskátli leveleinek az alsó oldalán található, kisebb méretű kinövésekkel nyilvánul meg.
Védekezés:
Fontos a víz elvezetése, és csak az időjárásnak megfelelően öntözzük a virágokat. Ha lehetséges, védjük a növényeket az esőtől, tartsuk őket szellős helyen.
Vírusos levélfoltosság
Tünetek:
A muskátli levélfoltosságát többféle vírus okozza. Sárga vagy fehéres gyűrűk vagy foltok formájában jelentkezik. A fertőzött növények gyakran csökevényes növekedésűek és kevésbé erőteljesen virágoznak. Főleg a gyűrűs muskátli (Pelargonium zonale) esetében fordul elő ez a betegség, melyet a dugványok és levéltetvek terjesztenek.
Védekezés:
Csak egészséges növényekről vegyünk dugványokat. Még jobb megoldás a muskátli magról történő termesztése, mivel a muskátli vírus nem terjed magról.
Bakteriális szárrothadás és levélfoltosság
Tünetek:
A baktériumos szárrothadást és levélfoltosságot a Xanthomonas campestris pv. pelargonii okozza. A szárrothadás a fertőzött növények pusztulásához vezet.
Védekezés:
A növények gondos trágyázása, steril aljzat használata a dugványok gyökereztetéséhez.
Muskátlirozsda
Tünetek:
A muskátlirozsdát a Puccinia pelargonii-zonalis nevű gomba okozza, és csak a vadon vagy nyílt területen termesztett gyűrűs muskátlikat érinti. Ezért csak csapadékos években és sűrű, gyakran öntözött állományokban fordul elő.
Védekezés:
Csak egészséges növényekről történő dugványozással termesszük. A fertőzött növények ismételt permetezése engedélyezett a következő gombaölő szerekkel: Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45, Novozir MN 80.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.