A Nógrádi-jelenség

<p>A múlt hét egyik kisebb közéleti viharát Nógrádi György külügyi szakértő okozta. Pontosabban az újságírók, akik kiderítették, hogy a sztárolt és sokfelé fellépő, tájainkon is gyakran megforduló Nógrádi néhány Patyomkin-intézetben dolgozik a főiskolai oktatás mellett, szakmai munkákat egyáltalán nem ír &ndash; így pedig szavainak valójában nincs túlzott szakmai súlya és megalapozottsága.</p>

Ahogy a magyar társadalomban szokás, hamar ki is alakult két tábor. Nógrádi rajongói szerint a szakértő voltaképpen a menekültválság és a kényelmetlen igazságok hangoztatása miatt került a sajtó célkeresztjébe, ezért szervezett lejáratókampány indult ellene. A másik csoport úgy véli, hogy a bizonyíthatóan ügynökmúlttal rendelkező Nógrádinak semmi köze a szakmához, sem a valódi külpolitikai folyamatokhoz és ideje lenne angolosan távoznia a közéletből. Maga Nógrádi látszólag semennyire nem törődik az üggyel, és tulajdonképpen neki van igaza – az, amit csinál, eladható bárhogy, ugyanis nem a szoros értelemben vett külpolitikai elemzéshez van köze. Hanem mondjuk az újságíráshoz, vagy méginkább a nyilvános termékeladáshoz. Manapság mindenki szakértő. Hogy sokkal tovább ne menjünk a kommentár rovatnál, témába vágó szakmai végzettség vagy tudományos munka és fokozatok nélkül is lehet pontos és kevésbé pontos, érdekes vagy mérsékelten érdekes megállapításokat tenni fontos témákban – a heti kommentárokat író újságíróknak pont ez a dolguk (ha értelmeseket írnak, akkor jól dolgoznak). A szakma viszont nem a tömör cikkeket, fellépéseket, hanem a munkát nézi és általánosságban nem becsülik sokra azokat, akik magukat akadémikusnak tartják, de több időt töltenek a kamerák előtt, mint kutatással. Szlovákiában akadt egy példa: Michal Vašečka szociológus, aki egy időben minden létező téma kapcsán feltűnt a médiában és a legidézettebb szakértőnek számított. Eközben szakmai terepen túlzottan nem becsülték – mire ő fokozatosan és tudatosan kivonta magát a médiaszereplésből, elment kutatni, és felépítette magát szakemberként. Most pedig némileg jobb pedigrével tér vissza a médiába. Szlovákiai magyar viszonylatban is komoly probléma (ami jelen kommentár szerzőjét is érinti), hogy alig van szakértő, annál több viszont a felvetődő probléma – és valakinek nyilatkoznia illik. Vajon mikor teheti ezt meg és mennyire hitelesen pózolhat szakértőként? Magát Nógrádit szemernyit sem zavarja, hogy nem ír tudományos munkákat: helyette felvállalja a sztárelőadó szerepét, szerinte a „szakma” az valójában azt jelenti, hol és mikor adunk hangot a véleményünknek, nem pedig tudományos publikációban mérjük a súlyát. Ez a hozzáállás alapvető jellemhibákra mutat ugyan rá, de különösebb törést aligha okoz valaki karrierjében. A nyilvánosság hitelesnek tartja azt, aki hitelesnek mutatkozik – függetlenül attól, hogy az illető milyen nézeteket fogalmaz meg és kinek a pártját fogja. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?