A kijevi tüntetések hangulata – koncertek, konyhák, kivetítő

MTI-HÁTTÉRA technikai végletek jellemzik a kijevi tüntetők sátortáborát: szedett-vedett, falemezekből összetákolt barikádok, de remek képminőségű óriáskivetítő.

MTI-HÁTTÉR

A technikai végletek jellemzik a kijevi tüntetők sátortáborát: szedett-vedett, falemezekből összetákolt barikádok, de remek képminőségű óriáskivetítő. Fémhordókban lobogó tüzekből álló „fűtésrendszer”, de első osztályú elektromos hangosítás és világítás.

A színpadokon a szónokokat zenekarok váltják, a koncerteken sokan táncolnak. Helye van a humornak is: például egy gigászi vonatjegyet mutattak fel az aktivisták a közönségnek, kirobbanó sikerrel: a jegy Moszkvába szól és Viktor Janukovics ukrán elnök nevére állították ki.

Janukovics azzal szabadította magára a népharagot, hogy november végén egyik pillanatról a másikra leállította a tárgyalásokat az Európai Unióval a társulási megállapodás megkötéséről és Moszkva felé fordult. Az ukránok jelentős része viszont „nem kér az orosz testvéri ragaszkodásból”, inkább Európával akar barátkozni.

„Nem szeretem, ahogy ebben az országban élünk, Janukovics hatalmának szorításában. Országunk jövője most dől el” – idézte az AP hírügynökség Irina Hordát, egy 18 éves diáklányt, aki a tábor egyik konyháján segédkezik.

A tábor jószerivel mindennel szolgál. Vannak konyhái, a lélek táplálását pedig egy önkéntes pszichológus segíti. Akinek az egyház kedvesebb, az is megtalálja a maga támaszát.

„Támogatjuk ezeket az embereket harcukban a szabadságért, amelyet Isten minden embernek megadott” – mondja Jurij atya, az ukrán ortodox egyház papja egy jókora fakereszt mellett, amely a tábor imahelye.

Van egészségügyi sátor is, a 49 éves Pavlo Vnyeszok orvos rendel benne. A legtöbben torokfájás és nátha miatt keresik fel. Vnyeszok külön gondot fordít arra, hogy önkéntesei a tábort járva rendre fertőtlenítsék a tüntetők kezét.

A tisztálkodást a városházán intézik el a tüntetők. Sokan közülük ott is alszanak, vagy a közelben lévő koncertteremben és egy szakszervezeti épületben, amelyeket szintén birtokba vettek.

A hatóság megpróbálta kiparancsolni őket az önkormányzat épületéből, ám a tüntetők a képviselők értésére adták, hogy a kijevi városháza a kijevi lakosokat képviseli, ennél fogva az épület a lakosságé.

A tábornak biztonsági őrsége is van. Támadástól leginkább a rendőrség részéről tartanak, ezért háborús veteránok százai – köztük Afganisztánt megjártak – őrgyűrűt vontak a demonstrálók köré.

„Eleven pajzs vagyunk a rohamrendőrőrökkel szemben, hogy ne ontsák gyerekeink vérét” – mondta az egyik veterán, aki terepszínű egyenruhában őrködik.

És hogy meddig tart a tábori élet a fagyos időben? „Újévig, jövő tavaszig, nyárig, őszig. A szüleim és én a végsőkig kitartunk” – mondta a 18 éves tábori konyhalány.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?