A karantén határai

<p>Olvasom a jobboldali sajtót és nem hiszek a szememnek. Kaliňák belügyminisztert Kotlebához hasonlítják, mi több, Ficóhoz, aki &bdquo;ugyanolyan szélsőséges&rdquo;, sőt, mivel hatalmon van, még veszélyesebb is. Ha valami hozzájárul a szélsőjobb megerősödéséhez Szlovákiában, az pont a tények ilyen összemosása.</p>

Miért van az, hogy miközben Ficót kommunistázzák, a hozzá hasonlóan állambarát irányultságú Orbánt ritkán – sőt, ő maga kommunistázik? És fordítva: miért van az hogy Orbánt nácizzák, de a hozzá hasonlóan pragmatikus nacionalista Ficót soha – sőt, ő is nácizza Kotlebát? Azt hiszem, hogy ez a két ország eltérő perspektívájából adódik. Magyarországon a politikai teret mindig is a társadalompolitika és a szimbólumok határozták meg. A jobboldal alapkategóriája a nemzet, miközben a baloldalé az egyén. Ebben a leosztásban a gazdaságpolitikai eltérések másodlagossá válnak. A neoliberális Gyurcsány-rezsim „baloldali”, az államot feldagasztó Orbán-kormány „jobboldali”. Szlovákiában viszont elsősorban a gazdaságpolitikai tengely az, ami az emberek fantáziáját mozgatja. A jobboldal alapkategóriája a verseny, a baloldalé az állam, és emellett a nemzetpolitika csak másodlagos fontosságú. A nacionalista Fico- kormány „baloldali”, a liberális Radičová-kormány „jobboldali” jelzőt kapott. Ez a magyarországi skálával egyáltalán nem kompatibilis. Ezen a ponton válik érthetővé az említett kommentárok elhibázott perspektívája: Ficót államközpontú gazdaságpolitikája miatt a totalitárius kommunizmussal azonosítják, ami így közös nevezőre kerül Kotleba neonáci gyökereivel. Csakhogy a kommunizmust nem lehet gazdaságpolitikaként értelmezni! A kommunizmus egy társadalompolitikai elv, ami megvalósulásában gyökeresen alakítja át a gazdaságot is. De még senki nem lett kommunista attól, hogy az államban jobban bízik, mint a versenyben. Ahhoz egészen más típusú korlátok áthágására van szükség, amelyekhez egyébként Szlovákiában épp Kotleba van a legközelebb. Fico nem egy totalitárius ideológia képviselője, hanem a posztszocialista kapitalizmus gyengeségeinek haszonélvezője. A németországi politika alapelve az, hogy mindenki potenciális partner, aki elfogadja és tiszteli a liberális demokrácia játékszabályait. Aki nem, karanténba kerül, ahonnan nagyon nehéz kitörnie. Adódik a kérdés: karanténba kerülne-e a Smer Németországban? Aligha. Kotleba viszont – gyűlöletkeltő retorikájával – minden további nélkül ott lenne, már rég. Más kérdés, hogy hatalomra kerülve a radikálisok sokszor konszolidálódnak – részben mert több szavazót akarnak megszólítani, részben pedig mert megismerik az általuk addig kívülről lenézett komplex problémák valós arcát. Kotleba is lehet még standard politikus, de amíg nem válik azzá, az izoláció a mértékadó politikai erők kötelessége. A Smer-kormányt pedig a parlamenten belül, mint a liberális demokrácia játékszabályait elismerő erőt érdemes (és kell!) kritizálni amiatt, hogy rossz irányba tereli az ország gazdaságát. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?