Ma késésekre számíthatunk az európai reptereken

<p>Nagy felfordulás volt tegnap az európai repülőtereken, és várhatóan ma sem lesz ez másként, ugyanis számos ország légi irányítói sztrájkolnak.</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

A tiltakozás oka az Európai Bizottság Egységes Európai Égbolt (SES) programja. A sztrájkhoz a szlovákiai, a magyarországi és a csehországi irányítók is csatlakoztak, ezért ma is számos késésre, de akár járattörlésekre is számíthatunk.

Tegnap az ATCEUC (Air Trafic Controllers European Unions Coordination) szervezet tiltakozott, ma pedig az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetsége próbál meg nyomást gyakorolni az európai döntéshozókra.

Az SES-programot még 2008-ban kezdeményezte az Európai Bizottság és az Eurocontrol. Ha bevezetik, akkor a széttagolt, a tagállamok kezében levő légiforgalmi irányítást összevonják, ezzel lerövidítik a repülési útvonalakat.

A sztrájk szinte minden országban más és más időpontban van, ezért egészen estig lesznek következményei. A légi irányítók némelyik országban teljesen megszüntetik a kiszolgálást, máshol csak lassítják a forgalmat. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy csak korlátozott számú gép haladhat át az ország légterén, így számos járat csak később indul, de sok olyan légitársaság is van, amelyik inkább a járattörlés mellett dönt. Tegnap például csak a Ryanair több mint 80 járatot törölt, a portugál TAP is 20 járatot törölt. A mai pozsonyi indulásokat (csupán négy gép száll fel a repülőtér honlapja szerint) lapzártánkig nem törölték, de a budapesti és a bécsi járatok között már tegnap megjelent a törölve felirat. Ha olyan járattal utazunk, amelyet a sztrájk miatt törölt a légitársaság, akkor érdemes mielőbb felkeresni a fuvarozót, hogy az helyet keressen egy új járatra. Az európai szabályozás szerint ugyanis a légitársaság köteles az utast elszállítani a lehető legrövidebb időn belül a célállomásra. Ha csatlakozós járatról van szó, akkor is, sőt, akár más útvonalat is felajánlhat (például ha KLM géppel utazik New Yorkba, akkor a holland cég felajánlhatja, hogy párizsi átszállással viszi el az utast).

Az európai szabályozás értelmében a sztrájk vis major, ezért ilyenkor a légitársaság nem fizet kártérítést az utasnak, azonban a segítségnyújtás mindenképpen jár. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fuvarozó köteles meleg ételt, italt, szükség esetén szállást adni a sztrájk idejére az utasoknak. A sok késés miatt ilyenkor előfordulhat, hogy a légitársaságnak nincs kapacitása minden egyes utassal felvenni a kapcsolatot, így önállósíthatjuk magunkat – az átfoglaláson kívül akár szállást is kereshetünk magunknak, és ételt, italt is vásárolhatunk saját költségen. A számlákat gyújtsük össze, majd küldjük el a légitársaságnak, az esetek nagy részében – egy bizonyos összeghatárig – megtéríti az ilyen extra költségeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?