Az egészségügyi minisztérium nemrég hagyta jóvá a 2. típusú cukorbetegség komplex kezelésének megváltozott szabályait. Céljuk az, hogy Szlovákiában minden cukorbeteg megkapja a legmodernebb gyógyszerekkel végzett hatásos kezelést.
Cukorbetegség – előny vagy hátrány a nyár?
Rendelőinkben a páciensek többsége második típusú cukorbeteg. Az új szabályok hangsúlyozzák a komplex kezelést és a modern antidiabetikumok használatát, mint amilyen az SGLT2 inhibitor. Ez például egyszerre több egészségi problémát is kezelni tud: csökkenti a cukorszintet, a vérnyomást és a testsúlyt, segít megelőzni a szív- és érrendszer okozta halált, csökkenteni az agyi-ér-katasztrófa kialakulásának esélyét, a kórházi kezelés veszélyét és lassítani a vesebetegség előrehaladását – magyarázza dr. Zbynek Schroner, a minisztérium diabetológiai főszakértője.
Megrövidíti az életet
A 2. típusú cukorbetegség nem a diabétesz enyhébb formája. Súlyos betegségről van szó, ami hat évvel megrövidíti az életet. Ha a beteg már szív- és érrendszeri betegségben szenved, ez a szám 12-re emelkedik, ha viszont a cukorbetegséghez még vesebetegség is társul, az élet 16 évvel lerövidül.
„A cukorbetegséget már a diagnózis felállításától kezdve modern gyógyszerekkel kezelni kell. Ha a kezelés egy évet késik, ha minél előbb nem éri el a glikonizált hemoglobin – HbA1c – a 7 százalékot, több mint 50 százalékkal megnő az infarktus, a szívelégtelenség, az agyiérkatasztrófa esélye” – hívja fel a figyelmet dr. Viera Doničová, a Szlovák Diabetológiai Társaság elnöke. „A második típusú cukorbetegségben szenvedők minél gyorsabb, komplex bánásmódot igényelnek. Így javulhat a vércukorszint ellenőrzése, enyhülnek a kockázati tényezők, csökken a szív- és vesebetegség kialakulásának kockázata és a halandóság.”
Szlovákia lakosságának 7 százaléka cukorbeteg, ez 350 000 beteget jelent. A különböző kutatások azt mutatják, hogy minden harmadik cukorbeteg nem kap kezelést, és nagyon sok az úgynevezett prediabetikus, ők az általános orvos gondozásában vannak.
Minél gyorsabb a kezelés, annál jobb
A második típusú diabétesz szorosan összefügg az elhízással, aminek hatására inzulinrezisztencia alakul ki, amit a nem megfelelő életmód és az egészségtelen étkezés okoz. A cukorbeteg szervezete termel ugyan inzulint, de a sejtek nem tudnak reagálni rá. A beteg jövője szempontjából hasznos, ha a diabetológusnál minél hamarabb megkezdődik a kezelés, ha a beteg rendszeresen jár ellenőrzésre és módosítja életmódját (észszerű táplálkozás, kevesebb stressz, mozgás).
A nyár sok kihívást jelent a cukorbetegnek, az egyéntől függ, hogy saját hasznára vagy kárára használja-e ki.
Több gyógyszert vigyen magával
„Az étkezések számát háromra kell csökkenteni, kerülni kell a félkészáru, az édesített italok fogyasztását, nem szabad túl sok gyümölcsöt, állati eredetű zsírt, zsírban sült, grillezett ételt enni – tanácsolja dr. Emil Martinka, a Szlovák Diabetológiai Szövetség elnöke, s hozzáteszi: – A szabadság idején is rendszeresen szedni kell a gyógyszereket és helyesen raktározni – ne legyenek nedves helyen, tűző napon. Betegeink megfelelő kezelésének fontos feltétele volt az egészségügyi minisztérium új szabályai, amelyek épp a korszerű kezelés alkalmazásának fontosságát hangsúlyozzák.”
„Végre egységesítik a kezelést, hogy minden 2. típusú cukorbeteg egyforma kezelést kapjon. Nehezen volt érthető, miért kezelik az egyik beteget így, a másikat úgy” – jegyzi meg Jozef Borovka mérnök, a Szlovákiai Cukorbetegek Szövetségének elnöke.
1. Mivel a betegség károsítja az apró ereket és az idegeket, befolyásolhatja az izzadságmirigyeket is, ezért a test nem tud kellőképpen lehűlni. A cukorbetegek gyakran intenzívebben érzik a meleget, sokkal gyorsabban kimerülhetnek és napszúrást kaphatnak.
2. Gyorsabban dehidratálódnak. A folyadékhiány megemelheti a cukorszintet, ami gyakori vizelési ingerrel jár, ez pedig tovább dehidratál és megemeli a cukorszintet. Ezért ajánlatos naponta 2-2,5 liter cukormentes vizet folyamatosan meginni még azelőtt, mielőtt szomjúságot éreznének.
3. Szabadságra mindig több gyógyszert vigyenek magukkal. Az inzulint tegyék hűtőbe vagy hűtőzsákba.
4. Ne járjanak mezítláb, védjék lábukat a sérülésektől. A cukorbetegség egyik szövődménye a periférikus neuropátia. Fontos a lábat is bekenni napozókrémmel. Mivel az érzékenység csökken, a napsugarak hatását csak később veszik észre, amikor már megégtek. Naponta ellenőrizzék a lábukat, nincs-e rajta seb, vízhólyag, vörös folt vagy duzzanat.
5. Az alkohol közvetett hatása lehet a cukorszint csökkenése. A magas szacharidtartalmú alkohol viszont megemelheti a glikémiát, ezért főleg lefekvés előtt ne fogyasszák.
6. Ajánlatos több zöldséget, halat, egészséges ételt enni, többet mozogni (turisztika, kerékpár, úszás), kerülni a stresszt és legalább 8 órát aludni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.