Részben átalakul a megyei támogatások rendszere (forrás: megyei önkormányzat)
Egyre kevesebb pénz jut a Nyitra megyei támogatási modellre – a kapott összegek azonban jól jöhetnek

Az illetékes bizottságok döntöttek: kiosztották a mintegy felére visszavágott és több területen felhasználható megyei támogatásokat. A részadókból a korábbiakhoz képest jelentősen kevesebb pénz folyik be a megye költségvetésébe, ezért a pénzösszegek is tovább csökkentek.
Hogy 2024-hez képest idén csak feleannyi pénz jut majd a megyei támogatásokra, az már régebben eldőlt. Érdemes azonban hozzátenni, hogy már a tavalyi támogatási keretösszeg is a 2023-as felére esett vissza, vagyis ezen a téren folyamatosan és drasztikusan csökkennek Nyitra megye lehetőségei. Ettől függetlenül újdonságnak számít, hogy az új statútum értelmében nem a képviselő-testület, hanem az illetékes bizottságok döntenek a támogatások odaítéléséről – tájékoztatott a témában Orosz Örs, a Magyar Szövetség Nyitra megyei képviselője.
Nagyon nagy gondot jelent, s ez nekünk képviselőknek is kellemetlen, de beszélni kell erről, hogy egyre kevesebb pénz jut ezekbe a támogatási sémákba. Nyitra megye történetében először fordult elő a közelmúltban, hogy menet közben kellett csökkenteni a már megszavazott éves költségvetést. Nagyon kevés a részadókból befolyó bevétel, éppen ezért a megye nem tud a támogatásokra megfelelő forrást áldozni
– részletezte a képviselő.
Andruskó Imre képviselőtársa egyenesen úgy fogalmazott, „a helyzet jövőre még rosszabb lesz”. Az összegek szétosztásánál a bizottságoknak ráadásul arra is oda kellett figyelniük, hogy nemzetiségi alapon is megfelelő arányban kapjanak támogatást a szervezetek.
Orosz példaként felhozta: kollégái közül volt, aki arra kényszerült, hogy a sport és az idegenforgalom területén csupán 1000 eurót osszon szét a Komáromi járásban. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag csak egy pályázat támogatására volt lehetőségük. A kultúra esetében viszont már 4000 euró került a kalapba. Andruskó hozzáfűzte: a kulturális szervezetektől összesen 200 ezer eurós igény érkezett.
A megyei támogatás mértéke tehát csak kis részét tudja képezni a valós igényeknek.
Orosz elmondta: a műemlékek karbantartására, felújítására szolgáló mintegy 50 ezres keretösszeg, ill. az egy pályázóra maximálisan jutó 4500 euró ugyan szintén nem sok, de ha valaki minden évben szert tesz erre a támogatásra, akkor azzal lépésről lépésre rendbe tehet egy objektumot. Ő és Gyarmati Tihamér képviselőtársa ezúttal prioritásként kezelték a komáromi erődrendszert, s összesen három projektnek szavazták meg a támogatást. Ide tartozik például a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület (most 3100 eurót kaptak), akik fokozatosan, közösségi összefogással újítják fel az Újvár kaszárnyájában bérelt helységeiket.
Az erősségek közül az apponyi, a gímesi, ill. hrussói vár karbantartását támogatták még, de jut némi pénz a zselízi Esterházy-mauzóleumra is, amelynek felújítását már hetedik éve folytatja a római katolikus egyház.
Andruskó a sporttámogatások kapcsán kiemelte: míg a megyében összesen 140 szervezet kapott az ifjúsági sportra vonatkozó dotációt, addig a Komáromi járásban csak 15 a számuk. A képviselő arra biztatta a most nem pályázó klubokat, hogy jövőre mindenképpen kérjék a támogatást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.