Vándorló hulladék?

Ipolybél. Tegnap reggel a Greenpeace stábja a helyszínen adta át az állami környezetvédelmi szerveknek azt a 39 speciális hordót, amelyekbe a volt helyi szövetkezet raktárából az elmúlt három nap folyamán több mint három tonna veszélyes hulladékot gyűjtöttek össze.

Több mint három tonna hulladékot gyűjtöttek összeRastislav Procházka felvételeMivel az elhagyatott, romos épületben csak döngölt földpadló volt, a talaj is szennyeződött a permetszerektől és más vegyi anyagoktól. Ezt is felszedtük, sőt az épülettől tíz méterre is talajszennyeződést állapítottunk meg – közölte lapunkkal Juraj Rizman, a környezetvédő szervezet szlovákiai szóvivője. Hozzátette: az akció mintegy ötszázezer koronába került, s a helyszínen elvégzett kilenc vegyi elemzés összesen 72 ezerbe. „Reméljük, az állam végre lép a hasonló esetekben, mert még több száz hasonló hely létezik az országban – jelentette ki Martin Hojsík aktivista.

Kérdéses a megsemmisítés

A veszélyes hulladékot a kerületi és a körzeti környezetvédelmi hivatal megbízásából az Arguss cég teherautója szállította el a garamlöki speciális telephelyre. Juraj Rizmantól megtudtuk: a Greenpeacet-t az Ipoly Unió értesítette a lerakat létéről. Wollent József, az Ipoly Unió elnöke és környezetvédelmi aktivistája arról tájékoztatta az Új Szót, hogy a Nyitrai kerületben 48, a Besztercebányaiban pedig további 98, az ipolybélihez hasonló veszélyes raktár létezik. Az Ipoly Unió egy Nagy-Britannia pozsonyi nagykövetsége segítségével megvalósított nyertes pályázat keretében kapott anyagi támogatást a hasonló raktárak felkutatására. Most egy újabb pályázat készül, amely révén a megsemmisítés módszereit keresik majd. „Kérdéses, miként tudják a mérgező anyagokat környezetvédelmi szempontból is megnyugtató módon megsemmisíteni, mert például égetéssel rendkívül sok rákkeltő, káros anyag – például dioxin – szabadul fel. Tavaly az Ipoly magyarországi oldalán már felszámoltunk hasonló telephelyeket, s az ottani hulladékot a győri erőműben semmisítették meg, azt azonban időközben bezárták. Szlovákiában pedig az efféle vegyszerek likvidálására tudtommal nincs speciális égető” – figyelmeztetett Wollent József.

Szennyeződött az ivóvíz?

Az ipolybéli időzített „vegyszerbombáról” a helyi községi hivatal nem is tudott – erősítette meg lapunknak Skladan Irén polgármester asszony. „Az épület a régen csődbe ment szövetkezet telephelyén található. Az efsz hivatalosan 2002-ben szűnt meg, de már előtte is évekig őrizték. Az ominózus épület beázott, meg részben szét is lophatták. A lakosok mondták, hogy valamiféle permetszerek is hevernek ott, ám nekünk ott nem áll jogunkban intézkedni, mert a területet illetően csődeljárás folyik, s a csődbiztos egy nagyszombati személy. Noha Ipolybélen már nagy részben elkészült a vezetékes ivóvízhálózat, elképzelhetőnek tartom, hogy ezek a vegyi anyagok akár a kutakba is beszivároghattak. Tudtommal egy környezetvédelmi speciális ellenőrző bizottság is elemzéseket végez majd, és feltárja a hatásokat” – mondta Skladan Irén.

Szakhatósági és rendőrségi vizsgálat

Nagy Zita, a Lévai Körzeti Környezetvédelmi Hivatal vezetője arról tájékoztatta lapunkat: már kedden a helyszínen jártak és mintákat vettek az országos ivóvízvédelmi szakfelügyelet és az állami környezetvédelmi felügyelet munkatársai, valamint a körzeti vegyvédelmi szakhatóság mozgólaboratóriuma is begyűjtött mintákat. „Hétfőn tanácskozik majd az a speciális bizottság, amelynek az ülésén mi is jelen leszünk, s az elemzések végeredménye alapján döntünk a továbbiakról. Jelenleg „a talajvíz fenyegetettsége” állapot van érvényben, de nem kizárt, hogy a jövő heti további vizsgálatok eredményeként életbe léphet a „szenynyezett talajvíz” minősítés is – mondta el Nagy Zita. Hozzáfűzte: szinte biztos, hogy az épület környékéről elhordatják a szennyezett talajréteget, a többi szakhatóság pedig ellenőrizni fogja a vizet. Az Argussnak van speciális hatósági engedélye efféle hulladékok tárolására, kezelésére, és Nagy Zita szerint a cég garamlöki raktára környezetvédelmi szempontból megfelel a törvényes feltételeknek. „Az Arguss maga is több szempontból és több vegyi elemzést végez majd, ezek függvényében dől el, miként semmisítik meg az anyagokat. Az Arguss likvidálási eljárása is megfelel a szlovák környezetvédelmi normáknak – jegyezte meg a hivatal vezetője. A rendőrség is bekapcsolódott az ügybe. Az érintett terület versenytárgyalás tárgya, de ha bizonyítást nyer a környezetszennyezés, a büntetőjogi felelősséget is pontosan meg kell állapítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?