Máris terjed az „angolkór”: jöhet a frexit, a nexit és a swexit?

A francia, az olasz és a holland euroszkeptikus pártok is népszavazást követelnek az európai uniós tagságról annak hírére, hogy Nagy-Britannia az unióból való kilépésre voksolt a csütörtöki népszavazáson.„A népek szabadsága végül mindig érvényesül. Bravó az Egyesült Királyságnak!

A francia, az olasz és a holland euroszkeptikus pártok is népszavazást követelnek az európai uniós tagságról annak hírére, hogy Nagy-Britannia az unióból való kilépésre voksolt a csütörtöki népszavazáson.

„A népek szabadsága végül mindig érvényesül. Bravó az Egyesült Királyságnak! Most mi következünk, brexit, frexit” – írta tegnap Twitter-profilján Florian Philippot, a francia Nemzeti Front (FN) alelnöke, a frexittel Franciaország kilépésére utalva. A párt elnöke, Marine Le Pen is üdvözölte a brit népszavazás eredményét, a szabadság győzelmének minősítve azt. Azt írta: ugyanilyen népszavazásokat kell rendezni Franciaországban és a többi EU-tagországban. Az FN már régóta követeli Franciaország kilépését az EU-ból, és jól szerepelt a legutóbbi választásokon, noha a második fordulókban soha nem sikerült még áttörést elérnie.

Holland nexit

Geert Wilders, a bevándorlásellenes holland Szabadságpárt (PVV) vezetője – a közvélemény-kutatási eredmények szerint a legnépszerűbb holland politikus – is követelte pénteken, hogy hazájában rendezzenek referendumot az EU-tagságról. „A hollandoknak is joguk van a népszavazáshoz. A Szabadságpárt is népszavazást követel a nexitről, Hollandiának az EU-ból való kilépéséről” – olvasható Wilders közleményében. Hozzátette, hogy ha miniszterelnökké választják a jövő márciusi parlamenti választásokon, akkor ki fogja írni a népszavazást. „Mi akarjuk irányítani a hazánkat, saját pénznemet akarunk, országhatárt, saját bevándorláspolitikát. Itt az ideje az újrakezdésnek. Saját erőnkre, szuverenitásunkra kell támaszkodnunk. Ha miniszterelnök leszek, akkor Hollandiában is rendezünk népszavazást az Európai Unióból való kilépésről. Döntsön a holland nép!” – írta. Az Een Vandaag holland tévécsatorna e heti közvélemény-kutatási eredménye szerint a szavazópolgárok 54%-a referendumot akar az EU-tagságról, és a többség a kilépésre szavazna. A PVV a májusi felmérés szerint is a legtöbb szavazatot szerezné meg általános választásokon, a jelenlegi 15 képviselői hely helyett 31-et a 150 tagú parlamentben.

Svéd swexit

Timo Soini finn külügyminiszter, az Igazi Finnek euroszkeptikus párt elnöke kijelentette, hogy tiszteletben kell tartani a brit népszavazás eredményét, valamint az EU-nak nem szabad „megtorolnia” ezt Nagy-Britannián, amikor majd tárgyalásokat folytat vele. A finn parlament áprilisban vitát rendezett az ország eurózónabeli tagságáról, mert 53 ezer választópolgár követelte egy petícióban, hogy a parlament tűzze napirendre a kérdést. A népszavazást sürgetők táborához csatlakozott Mattias Karlsson, a Svéd Demokraták nevű euroszkeptikus párt vezetője. A politikus felszólított egy, a brit referendumhoz hasonló voksolás megszervezéséhez Svédországban. „Nagyon kedvező eredmény, jobb, mint amire számítottam” – mondta Karlsson a brit referendumról. „Megkezdjük a kampányt egy swexitért” – jelentette ki. A TNS közvélemény-kutató ügynökség tavaszi felmérése szerint a svédek 36%-a szeretné elhagyni az EU-t brexit esetén, 32%-uk maradna az unióban, 32%-uknak nem volt véleménye a kérdésről.

Izmozó olaszok

A brexitet üdvözlő Matteo Salvini az Északi Liga ellenzéki párt vezére kijelentette, a brit népszavazás eredménye megerősítette, hogy az európai népek lelkiismerete erősebb a bankárokénál. „Európa most végre megszabadulhat az Európai Uniótól” – mondta Matteo Salvini sajnálatát fejezve ki, hogy az olasz alkotmány nem teszi lehetővé a nemzetközi megállapodások népszavazással való módosítását. Luca Zaia az Északi Liga politikusa, Veneto tartományi elnöke azonban máris bejelentette, hogy a párt aláírásgyűjtés indítását kezdeményezi az Olaszország és az EU közötti egyes megállapodások felülvizsgálatára. Az euroszkeptikus ellenzéki párt 5 Csillag Mozgalom (M5S) képviselőházi alelnöke, Luigi Di Maio szerint „az EU vagy megváltozik, vagy meghal”. Hozzátette, hogy a brit referendum az M5S által szorgalmazott utat követte, vagyis hogy a legjelentősebb döntésekben a polgárok véleményét kell kikérni. Hangsúlyozta, az M5S aláírásgyűjtést indított Olaszországnak az euróövezetből való kilépésére. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?