Magyar nyelvű lelki elsősegélyvonal indult

Magyar nyelvű telefonos lelki elsősegély-szolgálat indult október végén.KomáromA szolgálatot a Szövetség a Közös Célokért (SzAKC) működteti.

Magyar nyelvű telefonos lelki elsősegély-szolgálat indult október végén.

Komárom

A szolgálatot a Szövetség a Közös Célokért (SzAKC) működteti. A bajban levők helyi tarifáért hívhatják a 0904/500 338-as (T-Mobile) vagy a 0918/500 333-as (Orange) számot; a hívásokat egy műszaki berendezés segítségével Magyarországra irányítják, ahol önkéntesek fogadják azokat éjjel-nappal. A Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat az első lépés, a későbbiekben szeretnék beindítani az önkéntesek képzését is.

„A hiánypótló szolgáltatás beindítását közel kétéves munka előzte meg, teljes mértékben helyi és anyaországi civilszervezetek érdeme – mondta Pogány Erzsébet, a SzAKC igazgatója azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyen bejelentették a szolgálat indulását. A megvalósításban a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége közreműködik. Szlovákiában is nagy szükség van a magyar nyelvű lelkisegély-szolgálatra, amit a Carissimi Nonprofit Alap 2015-ös felmérése is alátámaszt. A magánéleti válságban levők még anyanyelvükön is nehezen nyílnak meg, nem még számukra idegen nyelven.

Magyarországon a hetvenes évek elejétől működik lelki segélyszolgálat, és ma már mintegy 500 önkéntes kapcsolódik be a munkába. „Aki bajban van, annak nem elsősorban arra van szüksége, hogy valaki okosakat mondjon neki, hanem hogy meghallgassa – mutatott rá Buza Domonkos, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének szakmai alelnöke, aki 1973-ban csatlakozott a segítők csapatához. – Nem kell, hogy a vonal túlsó végén szakember fogadja a hívást, a legfontosabb, hogy ott legyen, ha éppen szükség van rá.” A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Bauer Edit szakpolitikus és Németh Gabriella, Pozsony megye önkormányzatának alelnöke is. Mindketten felhívták a figyelmet arra, hogy fel kell térképezni, össze kell gyűjteni azokat a családsegítő, válság-, elvonó- és egyéb szakmai központokat, ahová szükség esetén a segítségkérőket irányítani lehet. Bauer Edit arra is rámutatott, hogy az ország magyarlakta vidékein nincsenek krízisközpontok, tehát ezen a téren is komoly hiányosságok vannak.

Hideghéthy Andrea, a SzAKC munkatársa, a szolgálat koordinátora elmondta, következő lépésként tanfolyamokat szeretnénk indítani felvidéki önkéntesek számára, akik bekapcsolódnának a telefonszolgálat munkájába. Buza Domonkos tájékoztatása szerint csütörtökönként már nem az anyagországi, hanem a kárpátalji önkéntesek fogadják a hívásokat, ahol az elmúlt időszakban sikerült kiépíteni a segítői hálózatot. Puss Sándor jezsuita szerzetes, aki évek óta foglalkozik szenvedélybetegekkel, kiemelte, ehhez a munkához komoly összefogásra lesz szükség, és a majdani segítőket „lelkileg életben kell tartani”, megvédeni a kiégéstől. Úgy fogalmazott; bízik benne, hogy eddig szerzett tapasztalataival és az önkéntesek toborzásával is segíteni tudja a telefonszolgálat munkáját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?