Lezárult a vizsgálat, nem ta

Tornalja/Százd (Sazdice)/Ógyalla. Megalapozatlannak ítélte és elutasította az alkotmánybíróság azokat a beadványokat, amelyek kétségbe vonják a legutóbbi tornaljai, százdi és ógyallai önkormányzati választások tisztaságát.

Az alkotmánybíróság elutasította Ladislav R. tornaljai lakos beadványát, amelyet a 2006-os tornaljai önkormányzati választásokkal kapcsolatban nyújtott be.

Tornalján nem sértettek kampánycsendet

Értesüléseink szerint az volt a panaszt tevő polgár kifogása, hogy a független képviselői csoport és a szintén függetlenként induló polgármester közös választási propagandaanyaga még a választások napján is ott volt számos utcai táblán és a választóhelyiségek közelében. Továbbá azt sem tartotta helyénvalónak, hogy a választások napján, kampánycsend idején roma aktivisták kulturális rendezvényre szóló meghívót osztogattak a városban. A Tornaljai Városi Hivatalban az alkotmánybíróság döntéséről lapunktól értesültek, Mészáros Gyula alpolgármester szerint a polgármester és a megválasztott tisztségviselők már a panasz beadásakor biztosak voltak abban, hogy az alkotmánybíróság nem ad hitelt a vádaknak. „A panaszt tévő egykori tornaljai lakost személyes bosszú vezérelte, összeférhetetlennek, nehezen kezelhetőnek ismerik az emberek. Az alkotmánybíróság döntését megelégedéssel vesszük tudomásul” – mondta el lapunknak Mészáros Gyula alpolgármester.

Százdon másfél éve feszült a hangulat

A lévai járásban található Százdon a legutóbbi önkormányzati választásokon ketten szálltak ringbe a polgármesteri székért. Kovács Gábor, aki 1994-től áll a kisközség élén függetlenként, Srna Zoltán az MKP színeiben indult. A településnek 484 lakosa van, a választások idején 351 személy volt választásra jogosult, közülük 282-en voksoltak, a leadott szavazatok közül 275 volt érvényes. Az eddigi polgármester egy szavazattal nyerte meg a választásokat, őrá 138-an voksoltak, vetélytársára pedig 137-en. Srna ezután beadványt intézett az alkotmánybírósághoz, mert úgy gondolja, vetélytársa több pontban is megsértette a választási törvényt. Információink szerint egyebek között a moratórium alatti kampányolást, a választók befolyásolását, a mozgó urna kísérését, jogtalan toborzást említett panaszában. Kovács Gábor elmondta, egy hónappal ezelőtt Százdon járt Horváth György alkotmánybíró három munkatárásával, és átfogó vizsgálatot tartott. Huszonhat személyt hallgattak ki. Ennek alapján született meg az alkotmánybíróság döntése, mely szerint sem Kovács Gábor, sem a választási bizottság nem követett el törvénysértést, tehát a választáson született eredmény érvényes. A polgármester megjegyezte, kemény volt a kampány, és a feszültség érződött a faluban és az önkormányzaton belül az elmúlt másfél évben. Srna Zoltán ugyanis tagja lett az öttagú községi képviselő-testületnek, mely a választási eredmények következtében kettészakadt. A polgármester megjegyezte, bár végül mindig sikerül egyeszségre jutni, de minden egyes pontnál hosszadalmas viták folynak, szinte minden indítványt legalább kétszer kell előterjeszeteni, és ez hátráltatja a munkát. Elmondta, reméli az alkotmánybíróság döntése után pozitív irányt vesznek a dolgok.

Az ógyallai panaszos tudomásul vette a döntést

Basternák László nem kívánta kommentálni az alkotmánybíróság döntését. Úgy érzi ugyanakkor, hogy számos olyan bizonyítékot tettek le az asztalra, amelyek választási csalásra engedtek következtetni.

„Az érintett roma polgárok beismerték, hogy a választás napján elmentek értük a lakóhelyükre, instrukciókat kaptak arra vonatkozóan, hogy kinek a nevét kell bekeretezni, majd megvendégelték és haza is szállították őket. Erről bizonyítékom is van – sorolta a 2006-os decemberi helyhatósági választáson 164 szavazattal alulmaradt polgármester-jelölt. – Ezenkívül 930 ógyallai lakos aláírta azt a panaszt, amelyet a beadványomhoz mellékeltem, és amely arra hívta fel a döntéshozók figyelmét, hogy a romákat szervezetten vitték választani. A panasz aláírói közül minden huszadikat ki is hallgatták. Sajnálattal tudomásul kell vennem, hogy mindezen bizonyítékok nem voltak elegendőek az alkotmánybírák számára.”

Basternák László elmondta, a továbbiakban nem kíván foglalkozni az üggyel, nem készül nemzetközi bírósághoz fordulni. (szasz, fm, vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?